Nutuk

Yağız bu sene 8. sınıf olunca ve artık İnkılap Tarihi dersi almaya başlayınca, Nutuk okumanın zamanı geldiğini düşündüm. Utanarak söylüyorum ki, orijinal Nutuk’u henüz ben bile okuyamadım. Evdeki baskının yazıları çok küçük ve benim gözlük numaram günden güne artıyor 🙂

Çizgi roman şeklinde hazırlanmış olan bu kitap ise, oldukça keyifli. Kurtuluş mücadelesini çizgilerle anlatırken olabildiğince yalın bir dil kullanılmış. Buna rağmen coşku çok güzel hissettirilmiş.

Çizgilerin renkli olmasını tercih ederdim ama sanırım bu maliyeti oldukça arttırırdı. Bu haliyle de gayet göz doldurucu.

Bu kadar az yazılı olmasına rağmen, kurtuluşun kolay olmadığı ve Mustafa Kemal’in her cephede mücadele vermesi gerektiği anlaşılır şekilde verilebilmiş.

Nutuk, altı günde okunmuş Meclis’te. Kitap da altı bölüm halinde yazılmış. Her günün sonunda, okunan bölümleri içeren tarihlerde Anadolu’da ve dünyada neler olduğuna ilişkin bir bölüm hazırlanmış. Yukarıdaki resim, bu sayfalardan biri. Ekim 1919-Nisan 1920 arasında, Afife Jale’nin, yasak olmasına rağmen, sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olması; bu arada dünyada, Virginia Woolf’un “Gece ve Gündüz” kitabının yayımlanmış olması verilen haberler arasında. Bu, Nutuk’u yaşadığı dönem içine yerleştirmesi açısından, çok başarılı bir yöntem olmuş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, kendi kaleminden kurtuluş mücadelesini yazması ve bunu mecliste okumuş olması, ne kadar büyük ve öngörülü bir lider olduğunu bir kere daha gösteriyor. Ne kadar şanslı bir millet olduğumuzu, umarım yeni nesil bizden daha iyi bilir.

Kitap, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile bitiyor. Bu hitabe de sadeleştirilmiş. Bence buna gerek yoktu 🙂 Orijinal haliyle de gayet anlaşılabilir. Belki de benim yaşım itibariyle bana öyle geliyor 🙂

Sadeleştirilmiş halini buraya yazayım, siz karar verin 🙂 Atatürk’ün sözünün üzerine söz söylememek adına da, yazıma burada son vereyim 🙂

Ey Türk Gençliği!

Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, iç ve dış düşmanların olacaktır.

Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmaya mecbur kalırsan, görece atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şartlarını düşünmeyeceksin!

Bu imkan ve şartlar, çok elverişsiz nitelikte belirebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler.

Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şartlardan daha acıklı ve daha korkunç olmak üzere, memleketin içinde, iktidara sahip olanlar dalgınlık, sapkınlık ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, memleketi ele geçirenlerin siyasi emelleriyle birleştirebilirler.

Millet, fakirlik ve yoksulluk içinde harap ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve şartlar içinde de görevin; Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki soylu kanda mevcuttur!

Kitabın Künyesi:

  • Nutuk -Çizgi Roman
  • Yazan : Mustafa Kemal Atatürk
  • Uyarlayan: Senem Kale
  • İllüstrasyonlar: Gökçe Akgül
  • Doğan Kitap
  • 8+

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s