Ergenliğe Geçişte Duygularla İletişim Becerileri

Bu kitabı internetten alırken, içinde bir takım faaliyetler olan bir kitap olacağını farketmemiştim. Bu anlamda, kapağının çok kitabı yansıttığını düşünmüyorum. Aslında sadece ergenlerin değil, her yaşta insanın ilgi alanına göre yapabileceği sanatsal faaliyetler ve yazı çalışmaları örnekleri bulunuyor içinde. Ergenlik çağında bir kişinin bir yönlendirme olmadan bunları yapması çok olası gelmedi bana. Ama kitabın son bölümünde danışmanlara yönelik olarak, buradaki faaliyetlerin hangi durumlar için önerildiğine ilişkin bir bölüm mevcut. Bir uzman ya da mentor ile çalışan gençler için daha kullanılabilir olabilir bu anlamda. Esasen insanın kendini tanımasına yönelik olan bölümleri, -özellikle yazma deneyimleri- benim de hoşuma gitti ve yapabilirim diye düşündüm. Şimdi bunlardan bazılarından bahsedeyim.

Kitap, yaratıcı avcı toplayıcılık adlı bölümle başlamış. Çeşitli etkinlikler için etrafımızda gördüğümüz materyalleri, fotoğrafları, notları, geri dönüştürülebilir malzemeleri bir kutu da toplamayı öneriyor. Sonrasında çeşitli sanat projeleri fikirleri yer alıyor. Her öneri ayrı bir bölüm halinde yer almış. Bir ya da iki sayfalık kısa yönlendirmeleri var. İçinden birini seçip yapmak mümkün. Bana ilginç gelen önerilerden biri, Metaforik Bir Aile Ağacı oluşturma projesi. Burada “ailenizi bir ağaç olarak tanımlamanız gerekseydi hangi ağaç olurdu” diye bir soru geliyor. Düşünebileceğiniz metaforlar sıralanmış. Örneğin, meşe ağacı seçildiğinde, sağlam ve dengeli bir aileyi simgeleyebileceği söylenmiş ve bu ağaçla ilgili sorular sorulmuş: Sağlıklı mı, kuvvetli mi, hangi iklimde yaşar, dalları kimleri temsil eder, dala bir kuş konsa bu ne olur gibi sembolik sorularla çocuğun iç dünyası hakkında fikir edinilebilir.

Mini sunaklar hazırlamak fikri de, özellikle yas ya da ayrılık gibi durumlarda iyi gelebilecek fikirlerden.

Yaratıcılık ile ilgili çeşitli temalar verilen, İlham desteleri de bir diğer ilgimi çeken başlık. Rapunzel’in hikayesini, saçın bakış açısıyla yazma fikri çok ilham verici. Bu pek çok şekilde çeşitlendirilebilir.

Ama benim için daha ilginç olan, içimde yer bulan bölümler günlük tutma ile ilgili olan fikirler. Yazmayı çok seven biri olarak, verdiği öneriler hoşuma gitti. Şimdilerde Bullet Journal örneklerini ilgiyle takip eden ve arada uygulamaya çalışan biri olarak, benzer fikirlerin önerilmesini sevdim. Ayrıca çeşitli listeler yapma önerileri de, kendini tanıma yolculuğunda iyi eşlikçiler olacaktır. En sevdiğiniz kitaplar, sizi güldüren şeyler, 21 yaşına girmeden önce başarmak istediğiniz şeyler vs.

Arkadaş Kaleydoskopu bölümü en ilgimi çeken bölümlerden biri. Sadece ergenler için değil, her yaşta ara sıra değerlendirilebilecek bir bölüm. Arkadaşlık üzerine düşünme soruları verilmiş. Önce arkadaşlarının listesini yapmak ve sonra sorularla her biri ile kurulan ilişki hakkında düşünme pratiği gerçekleştirmeye yönelik bir farkındalık çalışması olmuş. Ebeveyn- çocuk sohbeti için de ilginç sorular olabilir diye düşünüyorum. Bu soruları bende aşağıya eklemek istiyorum:

 • Bu arkadaşın yanındayken, kişiliğinin hangi bölümleri öne çıkıyor? Örneğin; daha sosyal misiniz? Sessiz mi? Şapşal mı? Çekingen mi?
 • Seni bu arkadaşlıkta tutan şey nedir?
 • İlişkiye ne katıyorsunuz? Arkadaşınız ilişkiye ne katıyor?
 • Bu arkadaşta en sevdiğin şeyler neler?
 • Bu arkadaşının seni nasıl tarif edeceğini düşünüyorsun?

Kitapta daha pek çok yazma ve yazarken kendini tanıma pratiği mevcut.

Kitabın son bölümü danışmanlara ayrılmış. Örneğin Dikkat Eksikliği bulunan bir ergen için, bu kitapta geçen faaliyetlerden hangilerinin yapılabileceği sıralanmış. Bu bölümün ana başlıklarını yazmak istiyorum:

 • Duygudurum Bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları ve Genel Baş Etme Becerileri
 • Aile İçi Dinamikler ve Aile Rolleri
 • Dikkat Eksikliği Bozuklukları
 • Yıkıcı Davranış Bozuklukları ve Karşı Gelme Bozukluğu
 • Madde Kullanımı/Suistimali
 • Disosiyatif Bozukluklar
 • Cinsiyet Kimliği Uyumsuzluğu
 • Uyum Bozuklukları ve Yas
 • Travma

Gene bunlardan birini örnek olması açısından yazayım:

Aile İçi Dinamikler ve Aile Rolleri

HEDEF: Danışan kendi ailesindeki rolleri keşfedecek ve tanımlayacak.

 • Metaforik Aile Ağacı: Danışandan Metaforik Bir Aile Ağacı oluşturmasını isteyin. Bu Ağaç, hem danışan hem de klinisyen için aile sorunlarını tartışırken ve danışanın ailesine dair rolleri tanımlarken atıfta bulunabilecekleri bir görsel sağlayabilir. Aynı zamanda aile dinamiklerini araştırmak için uygun bir araçtır. Örneğin; danışana şunu sorabilirsiniz: Bu ağaç üzerinde gizli bir dal olduğunuzu fark ediyorum. Daha çok uzayıp açığa çıkmak için bu dalın neye ihtiyacı var?
 • Temalı Aile Portreleri: Aile portreleri, danışanlar ve klinisyenler için aile rollerini ve kişilikleri tartışırken başvurabilecekleri başka bir görseldir.

Bu kitap, öğretmenler, rehberlik servisleri ya da terapistler açısından kaynak kitap olarak kullanılabilir nitelikte. Kolay okunabilen, incecik bir kitap. Bu haliyle yazdığım en kısa kitap tanıtım yazısı oldu sanırım.

Eh her zaman zor olacak değil ya 🙂

Kitabın Künyesi:
Ergenliğe Geçişte Duygularla İletişim Becerileri
Orijinal İsmi : Creative Expression Activities for Teens
Yazan : Bonnie Thomas
Çeviren: Deniz Ağar
Yayınevi : Sola Unitas
Sayfa Sayısı : 134

İlgili Yazılar :

Reklam

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Okumalarım, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s