Kutu ve Ders Oyunları

Korona günlerinde evlere kapanıp kalmışken, Yağız’ın oyunlarını bir toparlamak istedim. Aslında bahsetmek istediklerim ders oyunları. Ders çalışmayı biraz eğlenceli hale getirmek işe yarar belki bugünlerde. Hazır başlamışken de, biriken oyunları da toparlayayım, bu süreçte oyun arayanlara fikir vereyim dedim.

Ne yazık ki, etrafımda gördüğüm pek çok çocuk gibi Yağız’ın da ilgisini daha çok dijital oyunlar çekiyor. Ama gene de ben ona iyi oyunlar seçmekte ısrar ediyorum. Belki de sadece kendimi rahatlatıyorumdur kim bilir. Ne de olsa onlar Dijital Yerli. Çok uzak tutmamız mümkün olmayacak bilgisayardan.

Gelelim en son Kutu Oyunları 2 yazımda bu yana eklenenlere:

1. Dilbu 5. Sınıf: Bu oyun 5. sınıf Türkçe ders müfredatına göre hazırlanmış. İkişer kişilik iki takımla oynamak gerekiyor. Ama biz evde sadece iki kişi oynayabiliyoruz. Tabi bu durumda benim de konulara hakim olmam gerekiyor 🙂 Sınıf ortamında oynansa daha keyifli olacaktır.

Oyunda 4 farklı kart türü var. Resim, Kavram, Soru ve Yazma kartı. Kişi takım arkadaşına belirtilen süre içinde karttaki soruları sorar ve doğru bilinen kart için piyon ilerletilir.

Biz okulda üniteleri bitirdikçe o konunun kartlarını oyuna dahil ederek oynadık. Toplam 6 ünite mevcut. Her ünite içinse 50 soru var. Ünite başlıkları verilmemiş ama genel olarak, anlam bilgisi, noktalama işaretleri, ses bilgisi, metin türleri, parçada anlam, yazım kuralları olarak tanımlayabilirim.

Ben oyunu Mucit Panda dan aldım ama başka yerlerde de bulunabilir.

2. Fenbu 5. Sınıf: Bu oyun 5. sınıf Fen Bilgisi ders müfredatına göre hazırlanmış. Oynanış tarzı Dilbu ile aynı. Ancak bunda 3 farklı kart türü var. Resim, Kavram ve Soru. Her grubun 1 dakikası var ve bu, içinden çıkan kum saati ile ölçülüyor.

Fenbu da konular 6 gruba ayrılmış. Canlılar dünyası, madde ve değişim, ışığın yayılması, güneş dünya ve ay, kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme, elektrik devre elemanları.

Aslında ben tüm dersleri almak niyetindeydim ama çok oynamaya vaktimiz olmadı. Bir de 4 kişi gerekiyor olması, cazibesini azalttı. Gene de yaz tatilinde genel bir tekrar için iyi bir seçenek. Ancak oyunla sadece bir yıl oynayabiliyor olmak can sıkıcı. Oyun iki boy halinde satışa sunulmuş. Bizdeki küçük olan ve gayet yeterli bir boy.

Oyunun, 4. ve 8. sınıf aralığında, Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler, Din ve İngilizce seçenekleri mevcut.

Ben bu oyunu da Mucit Panda dan aldım.

3- Code Master: Bilgisayar olmadan kodlama öğrenmek için çok güzel hazırlanmış bir oyun bu. Çözmekte biraz zorlandık açıkçası ama çözünce de bir o kadar keyifli. Üniversitedeyken hazırladığımız Algoritma Tasarımlarını hatırlattı bana.

Oyun içeriğinde Avatar • Büyük Kapı (Portal) • 60 Seviyesi Olan 10 Harita • 6 Kristal • 12 Komut Çizelgesi • 12 Eylem Kod Jetonu • 8 Koşullu Kod Jetonu • Çözümleri de İçeren Oyun Yönergeleri mevcut. Tek kişilik bir oyun bu.

Oyun, çok sevdiğim oyunların da üreticisi olan Thinkfun’dan. Bir anlamda okuldaki bilgisayar derslerine yardımcı olabilecek olduğundan, bu da bir ders oyunu olarak nitelenebilir. Bu oyun hakkında Türkçe video bulamadım ama İngilizce de olsa aşağıdaki video bir fikir verebilir.

Ben bu oyunu da Mucit Panda‘dan almıştım. Sanırım en sevdiğim oyunlar hep orada.

4. Lonpos: Lonpos bizim evde hak ettiği ilgiyi bulamayan oyunlardan. Neyse ki yaşsız bir oyun ve ilerde oynayacağı ihtimali her daim mevcut. Çok güzel bir kutusu var. Yanında taşımaya uygun büyüklükte ve kutuda olması benim açımdan tercih meselesi. Tek başına oynanıyor olması da sevdiğim tarafı. Bir anlamda Kataminoya benziyor. Farklı şekillerde 12 parçası var ve yönergede belirtilen şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

Lonpos’un farklı seçenekleri mevcut. Bizimkisi 3 türlü oynanabiliyor. Bizi en zorlayan piramid yapımı. Aşağıya videosunu da bırakıyorum.

Bu da gene Mucit Panda‘dan.

5. Binbir Surat: Bu oyun daha önce yazdığım Duygu Oyunları kategorisinde esasen. Bir çeşit sessiz sinema gibi. Daha önce pek çok oyunundan bahsettiğim Psikolog Ayben Ertem’in hazırlamış olduğu oyunlardan.

Grupça her yaş çocuğun oynayabileceği bu oyun oldukça eğlenceli. En azından bizimkiler oynarken kahkahaları geliyor kulağıma.

Oyunun 4 kategorisi var. Hayvanlar, Meslekler, Eylemler ve Nesneler. Çocuk çektiği karttaki kelimeyi anlatmaya çalışıyor.

Ben bu oyunu da Mucit Panda‘dan aldım ama kendine ait bir sitesi de mevcut Aybino‘nun.

Bir video da bu oyun için bırakayım.

6. Kayıp Diyarlar: Gelelim bir başka sevdiğim oyun markasına. Daha önce de Carcossonne oyunundan bahsettiğim NeoTroy.

Bu site de tüm oyunlar birbirinden güzel ve her yaşa hitap ediyor.

Kayıp Diyarlar 2-4 kişi ile oynanabiliyor ama biz iki kişi oynadık. Kişi sayısına göre oyunun kuralları bir miktar değişim gösteriyor. Oyun 10+ kategorisine yerleştirilmiş.

Oyunda 4 adet harita var. Dört farklı kart tipi mevcut. Esasen biraz karışık bir oyun ve özetlemekte zor. O yüzden de Yağız çok oynamak istemedi. Aşağıdaki videoya göz atarsanız bunu sizde farkedeceksiniz.

Bu oyun sadece kendi sitesinde satılıyor ve bende NeoTroy‘dan aldım.

7. Machi Koro: Yağız’ın NeoTroy’dan en sevdiği oyun bu sanırım. En azından aldıklarımız içinden en çok bununla oynadık.

Bu oyunda 2-4 kişiyle oynanabiliyor. Yaş grubu ise 8+.

Bu oyunda 4 büyük proje var. Bu projeleri ilk tamamlayan oyunu kazanıyor. Öncelikle 4 proje kartları kapalı olarak ve başlangıç kartları dağıtılıyor. Başlangıçta herkese 3 altın dağıtılıyor. Eldeki altınlarla mümkün olan en iyi kartları kazanarak gelir toplamaya çalışılıyor. Önce bir zar kullanılıyor. Tren İstasyonu açıldıktan sonra 2 zar atmaya başlanabiliyor. Rakibin attığı zarlarla da gelir elde etmek ya da kaybetmek mümkün. Kartlar zaten sizi yönlendirdiği için oyunun oynanması zor değil. Oynaması keyifli ve dinamik bir oyun. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki video işinize yarayacaktır.

Bu oyunu da NeoTroy‘dan aldım.

8. Truva: Achilles Hector’a Karşı alt başlığıyla yayınlanan bu oyun bir strateji oyunu. 2 kişi ile oynanıyor.

Oyunda taktik kartları, birlik kartları ve 9 piyon bulunuyor. Ortaya 9 piyon aralıklı olarak diziliyor ve savaş hattı oluşturuluyor. 5 piyonu ya da yanyana 3 piyonu kazanırsan oyunu kazanıyorsun. Her oyuncu başlangıçta 7 birlik kartı alıyor ve sırayla kartlar konmaya başlıyor. Aynı renkten sıralı, farklı renkte aynı sayı, ya da farklı renklerde sıralı şekilde, kural kitapçığında anlatılan farklı kombinasyonlarla kartlar yerleştiriliyor. Kart kondukça desteden yeni kart çekiliyor. Kurallara göre taktik kartlardan da çekebiliyorsun. Ancak taktik kartlarını oynayabilmek için rakibinin de taktik kartlarını sahaya sürmesi gerekiyor. Rakibinin kullandığından bir fazla taktik kartı kullanılabiliyor. Oyunu oynarken kural kitapçığını elinizde bulundurmanız önemli. Gerek kombinasyonlar gerekse taktik kartlarının anlamını görmek bakımından. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririm.

Bu oyunda gene NeoTroy‘dan.

Bir oyun yazımın daha sonuna geldim 🙂 Aslında almak istediğim daha nice oyun var ama oynayacak çocuk yok 🙂 Biz bunlarla idare ederiz bir süre 🙂 Size de fikir olmuştur umarım…

İlgili Yazılar :

  1. Kutu Oyunları
  2. Duygu Oyunları
  3. Kutu Oyunları 2

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı oyun, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kutu ve Ders Oyunları

  1. Ceylan Gayır dedi ki:

    Mrhb konu tamamen farklı ama sizin bi yazınızda egzama ile ilgili dua olduğunu hatta ocak denildiğini okumuştum. Benim çocuğum da da egzama var bana yardımcı olurmusunuz

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s