Şamatalı Köy

Şamatalı Köy, Astrid Lindgren’in en eğlenceli kitaplarından biri. Üç çiftlikten oluşan bir köyde geçen, o köyde olmayı çok seven altı çocuğun komik maceralarından oluşan bu setin anlatıcısı, çocuklardan biri olan Lisa. Lisa ve kardeşleri Bosse ve Lasse Orta Çiftik’te yaşıyorlar. Güney Çiftliği’nde Olle, Kuzey Çiftliği’nde ise Britta ve Anna yaşıyor. Yaşları 7 ve 9 arasında değişen bu altı çocuk, bazen kavga etseler de birlikte çok eğleniyorlar.

1-Şamatalı Köy: Serinin ilk kitabı, köyün tanıtımı ile başlamış. Sonrasında Lisa, kendinden büyük iki erkek kardeş ile yaşamanın, aynı odayı paylaşmanın zorluklarından bahsetmiş. Geceleri anlatılan hayalet öyküleri, istediği saatte uyuyamamak gibi 🙂

Güney Çiftiği ve Orta Çiftlik arasındaki ıhlamur ağacının dalları çocukların odalarına uzanıyor ve bu durum onları çok mutlu ediyor. Lasse, Bosse ve Olle, bu ağacın dallarından birbirlerinin odalarına geçiş yapabiliyorlar.

Lisa’nın 7. yaş doğum gününde ona bir sürpriz hazırlıyor ailesi ve onun için ayrı bir oda hazırlıyorlar. Bu Lisa’yı çok mutlu ediyor.

Yaşadıkları köyde okul olmadığı için, Şamatalı Köy’ün çocukları, bir hayli yol yürüyerek Büyük Köy’e gidiyorlar. Bu yol onlara çok eğlenceli geliyor, ayrıca dönüşte annelerinin siparişlerini de alıyorlar. Yaz tatilinde ise tarlada çalışıp para kazanıyor, sonra da onları diledikleri gibi harcıyorlar. Üstelik bol bol oynamaya zamanları oluyor. Genelde kızlar ve oğlanlar arasında bitmeyen bir çekişme oluyor.

İlk kitapta, Olle’nin köpek sahibi oluşu, samanlıkta gecelemeleri, gözleri görmeyen ama çocukların çok sevdiği Anna ve Britta’nın dedelerinin anılarından etkilenip, Anna ve Lisa’nın evden kaçmaya karar vermelerine rağmen uyuyakalmaları, oğlanların yapmış olduğu kulübe, hastalanan öğretmenlerine yardım etmeleri, kar fırtınasında kalışları, Noel eğlenceleri ile ilgili bölümler yer almış.

Mutlu bir çocukluk yaşayan altı çocuğun, içinizi ısıtacak öyküleri bunlar…

2- Şamatalı Köy’de Neler Oluyor? : Serinin ikinci kitabı, bir kez daha köyün çocuklarının tanıtımıyla başlıyor. Kitabın ilk hikayesi Noel kutlamasını içeriyor. Zencefilli kurabiye yapımıyla başlıyor Noel kutlamaları. Bir anlamda İsveç’in geleneklerini de öğrenmiş oluyoruz bu kitapla.

Lasse, Bosse ve Linda zencefilli kurabiye yaparken, bir tane de büyük yarışma ödülü kurabiyesi yaparak bir şişeye bezelye koyuyorlar. İçinde kaç tane bezelye olduğunu tahmin edene bu kurabiyeyi hediye edecekleri için kapı kapı dolaşıp tahminleri alıyorlar. Ödülü dede kazanıyor 🙂 Sonra çam ağaçlarını süslüyorlar. Ardından Noel yemeği yedikten sonra hediyelerini açıyorlar ve diğer çiftlikten gelenlerle oynayıp eğleniyorlar.

Kızak kayarken kızağı babalarına kaptırmaları başka bir hikaye konusu. Bir diğerinde ise Yılbaşını kutluyorlar. Kızlar bir arada kutlamaya karar verince dede onlara eritmek üzere kurşun veriyor. Kurşun eritip yeni yılda olacakları görebiliyorlar 🙂 Bu da bizdeki kurşun dökme ile ne kadar benzer bir gelenek 🙂

Jenny teyzenin Noel ziyafeti, Lasse’nin göle düşüşü, öğretmene yaptıkları 1 Nisan şakası, Paskalya kutlamaları, Olle’nin kardeşi Kerstin’in doğumu, dedenin 80. doğum günü gibi birbirinden güzel hikayeler de bu kitabın içinde.

3- Şamatalı Köy’de Eğlence: Serinin bu son kitabı, köye manzara izlemeye gelen bir anne kız ile başlıyor. Kızın adı Monika ve Şamatalı Köy’ü çok seviyor. Lisa’ya çok güzel bir broş hediye ediyor. Oğlanlar ise Monika’nın ilgisini çekmek için garip davranışlarda bulunuyorlar 🙂

Bir diğer öyküde, Lisa’nın bir kuzusu oluyor. Annesinin hiç sütü olmadığından besleyemediği kuzuyu, biberonla besleyerek büyüten Lisa, ona Pontik adını veriyor. Hatta onu bir gün okula götürüyor 🙂

Kitapta daha pek çok eğlenceli hikaye var. Olle’nin sallanan dişi bunlardan biri 🙂 Yaz oyunları, kiraz toplayıp satmaları ama en komiği Anna ve Lisa’nın, Olle’nin kardeşi Kerstin’e bakma hikayeleri. Biz her seferinde gözlerimizden yaşlar gelerek okuyoruz bebek bakıcılığı macerasını 🙂

Kitap, bölüm bölüm farklı hikayelerden oluşunca özet geçmek zor. Ama sanırım bir fikir veriyordur yazdıklarım.

Kitabın yeni baskıları çok güzel. Ben ikisini daha önce almıştım. Sadece bir tanesi ciltli bendeki baskıların. Yeni basılanların üçlü özel kutuda satılan versiyonu da var. Tam koleksiyonluk 🙂

Bu seri, insanı özlemle hatırladığı çocukluk yıllarına götürüyor. Öylesine keyifli…

Kitapların Künyesi:
1-Şamatalı Köy
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+
2- Şamatalı Köy'de Neler Oluyor?
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+
3- Şamatalı Köy'de Eğlence
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Şamatalı Köy

  1. Geri bildirim: Ronja-Haydut Kızı | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Güney Çayırı | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Aslanyürekli Kardeşler | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Mio, Benim Mio’m | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s