Pippi Uzunçorap

Kitap715

Pippi Uzunçorap’la ilk tanışmam, yeğenimin çocukluğuna dayanıyor. Bu çılgın, çilli kızı çok sevmiştim. Hatta o sıralar bir de filmi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Yıllar sonra oğlumla da gene büyük keyifle okuduk kitabı. Astrid Lindgren yazınca, zaten çok düşünmeye de gerek yok. Eğlenceli, enerji dolu kitaplar bunlar. Esasen Lindgren’in kitaplarını ikiye ayırmak mümkün. Çok eğlenceli olanlar -Pippi ve Şamatalı Köy gibi- ve çok maceralı olanlar -Aslanyürekli Kardeşler, Ronja ve Mio, Benim Mio’m gibi-.
İskandinav Çocuk Edebiyatı deyince, zaten çıtayı öyle yükseğe koyuyorsunuz ki, pek de hayal kırıklığına uğratması mümkün değil sizi. Bu konuda çok güzel bir yazıyı iliştirivereyim şuraya:  Özgürlükçü Çocuk Edebiyatı Yaklaşımının Zirvesi: İskandinav Çocuk Edebiyatı . Pegasus’tan çıkan bu basımları ise, tam koleksiyonluk.

Pippi Uzunçorap: İlk kitap, Pippi’yi bize tanıtmakla başlıyor. Küçük bir şehrin kenarında, bakımsız bir bahçe ve eski bir evde, 9 yaşında ve yalnız yaşayan bir kız çocuğu Pippi. Annesi ölmüş ve babası uzaklarda bir kaptan. Okyanusta bir fırtınada kaybolana kadar beraber yaşamışlar. Babasının bir adaya çıkıp oranın kralı olduğuna ve bir gün onu almaya geleceğine inanıyor. Babasının yıllar önce aldığı bu evin adı Villa Villekulla. Bay Nilsson adında bir de maymunu olan Pippi, çok güçlü bir çocuk. Atını havaya kaldırabilecek kadar güçlü 🙂

Evinin yanındaki evde ise, bir kız ve bir oğlan çocukları olan bir aile yaşıyorlar. Adları Tommy ve Annika. Onlar çok akıllı çocuklardı ama hayatlarına Pippi girdikten sonra, artık hiçbir günleri sıkıcı olmadı. Pippi yemeklerini kendi yapan -temizlik kurallarına pek uymasa da-, elbiselerini kendisi diken, yatağa kendi kendine gönderen, sürekli meşgul olacak bir şeyler bulan, neşeli, çılgın ve gözüpek bir kız çocuğu. Herhangi bir aile ile büyümediğinden, belirli kuralları ve sınırları yok. Ayaklarını yastığa koyup, başına yorganı çekerek, günün istediği saatinde uyuyor. Otoriteye karşı da bir çekimserliği yok. Onu bakımevine götürmeye gelen polislerle dalga geçiyor ve okula gitmeyi anlamsız buluyor. Eve giren hırsızlarla, sokakta önüne çıkan çocuklarla kolayca başediyor. Güçlü olduğu kadar da korkusuz, cesur ve de iyi kalpli bir kız. Ancak nezaket kurallarından pek haberi olmadığı gibi aldırdığı da yok.

Bu ilk kitapta Pippi genel olarak anlatılmış. Çizimlerle de desteklenmiş. Çok eğlenceli bir başlangıç kitabı bu.

Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor: İkinci kitapta da Pippi hala Villa Villekulla’da kalmaya devam ediyor. İnsanları onun yalnız yaşamasına şaşırsa da, o halinden epey mutlu. Tommy ve Annika ile güzel vakit geçiriyor. Hayalgücü epey geniş ve sürekli yeni şeyleri abartarak anlatıp duruyor. Tommy ve Annika’nın anneannnelerine mektup yazmalarına özenip kendi kendine mektup yazdığında, yaptığı imla hataları yüzünden arkadaşlarının ısrarı ile okula gitmeye karar veriyor. Okulla bir okul gezisine katıldıktan sonra, bir daha gitmemeye karar veriyor.

Pippi ile olmak çok eğlenceli. Kah panayırda kaplanla mücadele ediyor, kah serserilere dersini veriyor, kah ıssız adada Robinson Crusoe’culuk oynuyor. Haksızlığa uğrayanlara, zor durumda olanlara hemen müdahale ediyor. Giderek hayranları artıyor. Üstelik son derece duygusal. Üzüntülü durumlarda hemen ağlamaya başlıyor.

Ve birgün Efraim Baba çıkagelir. Yani Pippi’nin babası. Tam da tahmin ettiği gibi boğulmamış, Kurredut Adası’nın kralı olmuştur 🙂 Tommy ve Annika, Pippi’nin gideceğini anladıklarından çok üzülürler. Pippi ise çok mutludur. Ertesi gün bir veda partisi düzenler. Şehirden çocukları ve Hoppetossa gemisinin mürettebatını davet eder. Gece çok eğlenceli geçmiştir. Ertesi gün gemiye binip gidecektir Pippi. Ancak ayrılık çok kolay olmaz. Gemi yol almak üzereyken, Annika’nın daha çok ağlamasına dayanamayan Pippi, Villa Villekulla’da kalmaya karar verir. Babası da her zaman ki gibi onun kararına saygı duyar. Ona bir çanta dolusu daha altın vererek vedalaşır. Tommy ve Annika artık çok mutludur 🙂

Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus’ta : Bu kitapta da Pippi, eğlenmeye ve eğlendirmeye devam ediyor 🙂 Hala Villa Villekulla’da oturuyor ve hala Tommy ve Annika en yakın arkadaşları.

Ancak bir gün Pippi babasından bir mektup alıyor. Gelip onu alacağını ve Kurredut Adası’na götüreceğini söylüyor. Uzun zamandır hasta olan Tommy ve Annika ise bu habere çok üzülüyorlar. Oysa üzülmelerine gerek yok. Çünkü anneleri, hava değişiminin çocuklara iyi geleceğini düşündüğünden, Pippi ile gitmelerine izin veriyor 🙂

Uzun süren deniz yolculuğundan sonra, Büyük Okyanus’taki Kurredut Adası’na ulaşır ve coşkuyla karşılanırlar. Ada halkı Pippi’nin gücüne hayran olmuştur. Ertesi gün Kral ve halkı başka bir adaya avlanmaya giderlerken çocukları adada yalnız bırakırlar. Bu her ne kadar eğlenceli olsa da, tehlikelidir de. Köpekbalığı saldırısına uğrayan Tommy’yi, Pippi kurtarır. Ada halkının uzaklaştığını gören haydutlar Jim ve Buck, adada çıktığını öğrendikleri incileri almak üzere adaya çıkarlar. Ama Pippi ile uğraşmak çok da kolay olmayacaktır. Haydutlar canlarını zor kurtarıp adadan kaçtıklarında, ada halkı da tekrar adaya döner. Yaz bitip de yağmurlar başladığında çocuklar Noele eve yetişmek üzere yola çıkarlar. Ancak karla kaplı bir ocak gününde evde olabilirler. Ama ertesi akşam Pippi, arkadaşları için bir Noel akşamı hazırladı. Çok eğlendiler ve hiç büyümek istemediklerine karar verdiler. Pippi’nin yıllar önce bir kızılderiliden aldığı, bezelyeye benzer “büyümedur” haplarından içerek, büyümemeyi umdular…

Hiçbir çocuk mahrum kalmasın Pippi Uzunçorap’tan 🙂

Kitapların Künyesi:
1-Pippi Uzunçorap
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+
 2- Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor 
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+
3- Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus'ta 
Yazan : Astrid Lindgren
Resimleyen : Ingrid Vang Nyman
Çeviren: Ali Arda
Pegasus
8+

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Pippi Uzunçorap

  1. Geri bildirim: İlkokul Kitaplarına Başlarken… | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Şamatalı Köy | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Ronja-Haydut Kızı | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Güney Çayırı | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Aslanyürekli Kardeşler | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Mio, Benim Mio’m | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s