Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabını hayranlıkla dinleyen oğlum, biter bitmez erkek versiyonunun olup olmadığını sormuş ve olmadığını öğrendiğinde hayal kırıklığına uğramıştı 🙂 Çok yürekten dilemiş demek ki, birkaç yıl sonra, bu sefer yepyeni bir yayınevi olan Eksik Parça, erkek versiyonunu basıverdi 🙂

Her ne kadar oğlumun istediğinin yerine gelmesine sevinmiş olsam da, elbette “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabının muadili değil bu kitap. Toplumun aşağılanan, ezilen tarafı her zaman kadınlar olduğundan, tüm engellere karşı durmuş kadınların öyküleri, kız çocukları için çok daha değerli. Örnek verecek olursak, ten rengi dolayısıyla dışlanan bir erkekten daha kötü durumda olan, elbette ten rengi yüzünden dışlanan bir kadındır.

Gene de şuan farklı bir zamanda yaşıyoruz. En azından bizim çevremizde bu engeller görülebilir değil. Hatta oğlum bazen, kız çocukları karşısında haksızlığa uğradığını bile düşünüyor 🙂

Aynı kulvarda değerlendirilemese de, toplum tarafından erkek çocuklarına çizilmiş kalıplar da mevcut. Ağlamamak, renkli giyinememek, etek giyememek, istediği oyuncaklarla oynayamamak, her zaman güçlü olmak, teklifi yapan, hesabı ödeyen taraf olmak gibi masum görünen ama bir yerde zorlanmaya da neden olan şeyler bunlar. Mesela gözyaşlarıyla akıp giden stres hormonu kadınları rahatlatırken, erkekleri bundan mahrum bırakıyor. Ya da çocukken bebekle oynamasına izin verilmeyen oğlan çocuğundan, yetişkin olduğunda bebekle ilgilenmesini bekleyerek haksızlık mı yapıyoruz acaba? Buna keza, mutfağa sokulmamış çocuktan, yetişkin olduğunda kendi yemeğini hazırlamasını beklerken, çocukluğunda yerleştirilen cinsiyet kodlamalarını da göz önünde bulunduruyor muyuz? Haliyle çocuklar oynayarak öğreniyor ve bir nevi hayata hazırlanıyorlar. Nasıl kız çocuklarının eline sadece bebek tutuşturmak hata ise, erkek çocuklarına da araba ve top dışında seçenek sunmamak hata. Gene de yanlış anlaşılmak istemem. Kadınların yaşadıkları yanında çok kayda değer şeyler değil tabi bunlar. Ama sosyal hayatı zorlaştıran şeyler. Bir de kadınların gözünden dünyaya bakarak, onlar adına korunaklı alanlarından çıkanlar var ki, onların hikayeleri çok kıymetli.

Anlayacağınız, bu kitap sadece başarılı erkek çocuklarının hikayelerini içermiyor. Farklı olmanın zorluklarını göğüsleyerek başarıya ulaşmış olanlarının öykülerini anlatıyor. Farklı olmak denilince, ilk akla gelen, kendini bedenine ait hissetmeyenler olsa gerek. Bu nedenle, bu kitapta en çok onların sesi duyuluyor.

Kitap baskı kalitesi olarak oldukça iyi. Asi Kızlar’da olduğu gibi, herkese bir sayfa ayrılmış. İsimlerine, doğum ve ölüm tarihleri ile öykülerine yer verilmiş. Farklı olarak, herkesi resimleyen kişi aynı. Bir de ülkelerine yer verilmemiş. Bu şekilde yüz hikaye yer alıyor içerisinde. 

Kitapta ünlü isimler olsa da, çoğu benim de ilk defa tanıştığım kişiler. Erkek kardeşini kurtarmak isterken, kendi bacağını köpekbalığına kaptıran ve bu yüzden “Köpekbalığı Çocuk” lakabını alarak paralimpik olimpiyatlarına katılan Ahmet Hassiem, bedeni içinde kendini rahat hissetmediğinden erkek olmayı seçen ve tıp okuyup bu alanda çalışan Alan L. Hart, daha 16 yaşındayken okyanusları plastikten temizlemek için proje üreten Boyan Slat, kadınlara yapılan haksızlıkları farkeden ve feminizm sözcüğünü bulan Charles Fourier, Saray Bosna’da atılan bomba sonucu ölen 22 kişi için, 22 gün boyunca barış için yıkıntılar içinde çello çalan Vedran Smailovic, Konfüçyus, Beethoven, Gandhi, Oscar Wilde, Roald Dahl, Stephen Hawking, Sidddhartha Gautama gibi yüz kişiyi tanıtmışlar bize.

Yazım dili olarak da birkaç örnek vereyim. Daniel Anthony, kızına matematik öğretilmemesine sinirlenen bir baba:

“Ona öğretilmemişti çünkü öğretmeni kız öğrencilere bunu öğretmeyi reddediyordu. Bunu sadece erkek çocuklarına öğretecekti. Bunun üzerine Susan’ın babası olan Daniel, vakit kaybetmeden, cinsiyete bakılmaksızın herkese istedikleri her şeyin öğretildiği kendi okulunu açtı.”

Kendisine otizm teşhisi konan Daniel Tammet ise şöyle bitiriyor yazıyı:

“Pi sayısının 22,514 basamağını ezbere biliyorum” derdi, “ve ben teknik olarak engelli bir insanım. Sadece engelli olmanın sizi durdurmak zorunda olmadığını insanlara göstermek istedim.”

Erkeklerin konfor alanlarından çıkıp, ellerini taşın altına koydukları ya da farklılıkları yüzünden zorluklar yaşadıkları öyküleri okumak iyi geldi bize. Tüm olumsuzluklara rağmen başarılı olunabileceğini bir kere daha görmüş olduk. Bir de günümüzde kız olsun ya da erkek olsun, etrafımızdaki tüm çocuklar pamuklara sarılarak büyütülüyor. Bizim evde dahil buna elbet. Ama hayat böyle bir şey değil. Onlarla bu konuları konuşabilmek için de ortam hazırlıyor bu tarz kitaplar. O yüzden iyi ki varlar…

Tam da yılbaşı öncesi çok iyi bir hediye alternatifi bu kitap. Hem biz kızlar için olanı keyifle okuduğumuza göre, kızınız içinde alabilirsiniz bunu. Onlar da erkeklerin gözünden bakarak empati kurabilirler belki. Eşit yaşamak için çatışmak değil, anlamak gerekli ne de olsa…

Ben acemi bir youtube kullanıcısı olarak bu kitaba da bir video çektim. Aslında yeterince iyi olduklarını düşünmüyorum çekimlerin ama ayıracak çok da vaktim yok buna. Kolay kullanımlı bir video düzenleyicisi bulsam belki daha rahat ederim. Ama o kadar uğraştım, izleyin, izletin, abone olun olur mu 🙂 Böylece bende daha çok heveslenirim belki yenilerini çekmeye… 

Kitabın Künyesi :

Farklı Olmaya Cesaret Eden Müthiş Erkek
Çocuklarına Gerçek Hikayeler
Yazan : Ben Brooks
Resimleyen : Quinton Winter
Çeviren : Sabire Pınar Acar
Eksikparça
8+

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler

  1. Geri bildirim: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s