Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Kitap673

Bu kitabın baskısı bir ha-ri-ka 🙂 Ben alalı birkaç yıl oldu. Ne yazık ki şuan sadece Nadir kitapta, fahiş fiyatlarla satılıyor. Biraz özendirmiş gibi olacağım sizleri anlatmakla ama umarım kısa zamanda yeniden basılır. Ya da sizde benim gibi kitabın peşine düşenlerdenseniz, yayınevini e-posta yağmuruna tutabilirsiniz 🙂

Bu demek değil ki bu hikayeden mahrum kalacaksınız. Normal basımı mevcut neyse ki. Gerçi çoğu kişinin bildiği bir hikaye bunu. Roald Dahl’ın en tanınmış kitabı sanırım. Bunda filminin de olması etkin tabi.

Gelelim hikayeye. Charlie, iki dedesi, iki ninesi, anne ve babası ile birlikte küçücük ahşap bir kulübede yaşayan oldukça fakir bir çocuk. Tek yiyebildikleri patates ve lahana. Hayallerini ise çikolata süslüyor. İşin kötüsü evlerinin yakınında, kocaman bir çikolata fabrikası var. Fabrikanın sahibi Willy Wonka bir gün, fabrikanın kapılarını beş çocuğa açmaya karar verir. Çikolataların içerisine beş altın bilet saklar ve bulan talihlileri fabrikanın tüm sırlarını ve sihirlerini öğrenmeye davet eder.

Kitap674

İlk bilet Augustus Gloop adında obur mu obur bir çocuğa çıkar. İkincisi zengin ve şımarık bir kız çocuğu olan Veruca Salt’a, üçüncüsü ciklet hastası olan Bayan Violet Beauregarde’e, dördüncüsü ise televizyon meraklısı Mike Teavee’ye çıkar. Televizyon muhabirleri onlarla söyleşi yapar ve gazetelere çıkarlar. Beşinci talihlinin bulunması biraz uzun sürer. Derken bir gün Charlie karın içinde elli peni bulur. Bununla bir tane çikolata yemeye ve kalanını annesine götürmeye karar verir. Markete gidip çikolatayı alır ve açınca içinden altın bilet düşüverir 🙂 Hemen eve gider ve tüm aile sevince boğulur. Ertesi gün buluşma günüdür ve Joe Dede ile birlikte fabrikaya giderler. Tüm talihliler aileleri ile birlikte kapıdadırlar ve Bay Wonka gelip onları içeri davet eder. İlk durak Çikolata Odası’dır. Bay Wonka tanıtmaya başlar. O sırada çalışan küçük insanları yani Umpa Lumpa’ları görürler.

Charlie, “ama gerçek insan olmaları mümkün değil” dedi.

Bay Wonka, “Bal gibi gerçek insan onlar” diye karşılık verdi. “Onlar Umpa Lumpa’lar. Arı gibi çalışırlar. Dans etmeyi ve şarkı söylemeyi çok severler. Bugün şarkılarını bol bol dinleyeceksiniz zaten. Yalnız, sonra söylemedi demeyin, biraz yaramazdırlar.”

Wonka’nın uyarılarına rağmen, çikolata ırmağının yanına gidip yemeye kalkan Augustus Gloop, ırmakta sürüklenmeye başlar. Umpa Lumpa’lar gelip ailesini de alarak giderler onu bulmaya. Böylece Augustus elenmiş olur. Umpa Lumpa’ların ise, onun oburluğuna dair şarkıları hazırdır 🙂

Sonraki oda Buluş Odası’dır. O sırada üç öğün yemek tadında olacak bir ciklet üzerine çalışılmaktadır. Ciklet meraklısı Violet, Wonka’nın uyarılarına kulak asmadan bir tanesini ağzına atar ve sonuçta bir böğürtlen gibi şişer. Onu da Umpa Lumpa’larla meyve sıkma odasına gönderir ve böylece üç kişi kalırlar.

Ceviz Odası’nda elenen ise, oradaki sincapları yakalamaya çalışan Veruca olur. Ancak sincaplar onu bir çukura atarlar. Arkasından ise anne ve babasını. Umpa Lumpa’lar gene şarkıya başlarlar:

Veruca Salt adında bir canavar vardı…

Az önce çöp deliğinin dibini boyladı. Belki bir açıklama getirmeli buna:

İnerken aşağıya yıldırım hızıyla,

Tanışacak bir sürü tuhaf dostla.

Sonra biraz daha dibe yuvarlanacak.

Çevresini başka dostlar saracak:

Bir biftek, çiğnesen dişin kırılır.

Bir istridye, bekler kırk yıldır.

Sonra leş gibi kokan bir ciğer,

Uzaktan koklayanın burnu düşer.

Ama dostlar, düşünüyorsunuz belki de

Ona yaptıklarımız doğru mu diye.

Bütün suç Veruca Sal’ta mı acaba,

Hiç suçlu yok mu ondan başka?

Öyleyse kim şımarttı bu kızı böyle.

Kim peki dedi her saçma isteğine?

Kim yüz verdi bu kafasız kıza?

Kusur kimde, suçlu kim acaba?

Suç, belki çok acı gelecek ama

Onu çok seven anasıyla babasında!

O yüzden düğün bayram ettik işte,

Sonunda ikisi de çöplüğü boyladı diye.

Bir sonraki oda Televizyon Odası. Televizyon aracılığıyla çikolatayı bir yerden alıp tv ekranına götüren makinanın ne kadar tehlikeli olduğu konusunda uyarsa da Bay Wonka, Mike Teavee yerinden fırlayıp denemeye kalkar. Böylece ufalarak televizyonun içinde beliren Mike’da Umpa Lumpa’lara emanet edilir 🙂

Bir tek Charlie kaldığında, Bay Wonka onu tebrik eder ve kazandığını söyler. Hep beraber Büyük Cam Asansör’e biner ve uçuşa geçerler. Büyük Cam Asansör kentin üzerinde asılı dururken, Bay Wonka, fabrikayı ona bırakacağını söyler 🙂 Asansörle küçük kulübeye iner ve aileye müjdeyi verirler. Artık hep birlikte fabrika da oturacaklardır 🙂

Kitap675

Görüldüğü üzere Bay Wonka şımarık çocuklardan pek hoşlanmıyor 🙂

Kitap gerek çizimleri gerekse kağıt mühendisliği alanında gerçekten çok başarılı. Tam bir koleksiyon parçası. Bulabilirseniz kaçırmayın.

Kitap673Kitabın Künyesi :
Üç Boyutlu
Yazan : Roald Dahl
Resimleyen : Quentin Blake
Can Çocuk Yayınları
5+

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to Charlie’nin Çikolata Fabrikası

  1. Geri bildirim: İlkokul Kitaplarına Başlarken… | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Bizim Okul Bi’Acaip :-) | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Kumkurdu | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Pippi Uzunçorap | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Şamatalı Köy | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Ronja-Haydut Kızı | Oğlumu Büyütürken

  7. Geri bildirim: Güney Çayırı | Oğlumu Büyütürken

  8. Geri bildirim: Aslanyürekli Kardeşler | Oğlumu Büyütürken

  9. Geri bildirim: Mio, Benim Mio’m | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s