İlk Ansiklopedim Larousse Nasıl Yapılır?

Kitap706Yağız daha küçükken, okul öncesi dönemde, ansiklopedik bilgi veren kitaplara karşı çok ilgiliydi. Keşfedin serisini elimizden düşürmüyorduk. Ancak okulla birlikte bu tarz kitaplara ilgisi zamanla azalmaya başladı. Ama ben daha önceki öngörüyle bir süre daha almaya devam ettim. Bu da o kitaplardan biri. Basımı, çizimleri, kısa ve öz anlatımı ve cilt yapısı ile gerçekten çok güzel hazırlanmış olan bu kitaba çok ilgi göstermedi Yağız. Gene de bu kitapların zamansız kitaplar olduğunu düşünürsek, illaki ilgisini çekeceği bir zaman olacaktır diye teselli buluyorum 🙂

Kitap yedi ana konuya ayrılmış. Besinler, Giysiler, Ev Eşyaları, Ev, Ulaşım ve Enerji, Günlük Hayat, Dünyamız ve Canlılar.

Örneğin besinler başlığının altında, un ve ekmek bölümünde, tarladan başlayarak fırına kadar geçen süreç anlatılıyor. Ayrıca “Biliyor musun?” diye bir bölümde, bu konuda ilginç bilgiler veriliyor. Un ve ekmek için yazılan şöyle:

Antik Yunan Tanrıçası Demeter, buğday tanrıçasıydı. Bir gün ölüm tanrısı, Demeter’in kızı Persephone’yi kaçırır ve yeraltında hapseder. Bunun üzerine Demeter, buğday üretmeyi durdurur; açlık başlar. Neyse ki tanrılar tanrısı Zeus, Demeter’e kızının geri verilmesini sağlar da, açlık sona erer…

Bu konudaki diğer ilginç başlıklar, şeker, çikolata, tuz, pirinç, su, sebze, meyve, et ürünleri, süt, peynir, yağ, baharat, sirke ve şarap.

Giysiler bölümünde ise konular şu şekilde: Yün kazak, tişört, deri ayakkabılar, ipek eşarp, sentetik kumaşlar. Kumaş nasıl yapılır sorusuna verilen cevap şöyle:

Kumaş yapmak için ipliklerin (pamuk ya da ipek gibi) çaprazlanarak birleştirilmesi gerekir. İlk dokumacılar, eski Mısır’da yaşamışlardı. Zaman içinde dokumacılık gelişerek mükemmelleşti. Günümüzde kumaşları bilgisayarla kumanda edilen makineler dokuyor.

Kitap707

Ev eşyalarında, şişeler, tabak, çatal, bıçaklar, kibrit ve mumlar, top ve oyuncaklar, kağıt, boya, fırça, kurşunkalem, ilaçlar ve parfüm anlatılmış. Bilime meraklı olan çocuklar bu bölüme bayılacaklardır. Özellikle çocukların her şeyi merak ettikleri dönemler için çok değerli bir kaynak olabilir bu kitap.

Ev nasıl yapılır kısmı ise, inşaata meraklı çocukların oldukça ilgisini çekecektir. Şantiye kurmakla başlıyor ve eve gelen su ile bitiyor.

Ulaşım ve enerji bölümü arabalarla başlıyor. Uçak, tren, gemiler, yollar, tüneller, köprüler, füzeler, uzay araçları, enerji türleri, elektrik ve benzinle devam ediyor. Bu bölümde bir önceki gibi, daha çok erkek çocukların ilgisini çekeceğe benziyor. Ama keşke öyle olmasa. Kızlarda küçük yaşlardan itibaren mühendislik alanlarına daha ilgili olabilseler. Belki de onlara alınan oyuncaklarla biz uzak tutuyoruz onları. Lego bile alsak “friends”serisini seçiyoruz 😦

Günlük hayat, kitabın öyküsü ile başlıyor. Tablo, heykel, müzik aletleri, orkestralar, kayıt stüdyosu, çizgi film, televizyon stüdyosu, gazete, hava durumu raporu, itfaiyeciler ve hastaneden oluşan sanatsal ağırlıklı bir bölüm bu. Bir örnek vermeden geçmeyeyim:

Mikelanj’ın Davut Heykeli,  4 metre boyundadır ve mermer bloktan oyulmuştur. Heykeltıraş, mermeri oymak için sivri aletler ve keskiler kullanır, gerekli yerleri zımparalar.

Son bölüm ise dünyamız ve canlılar. Güneş ve dünya, su, dağlar, yanardağlar, kayalar, fosiller, metaller, ağaç, meyve, yavru hayvanlar, komik hayvanlar ve insanoğlu kısımlarından oluşuyor. İnsanlar neden diğer canlılardan farklıdır? sorusuna cevap vererek bitirilmiş kitap:

Kuşlar yuvalarını dal parçaları ve çamurla yapar, maymunlar bitlerini ayıklarken sopalar kullanır. İnsanoğlu ise, diğer canlılardan farklı olarak daha karmaşık aletler icat edebilir ve bu aletleri zaman içinde geliştirmeyi öğrenebilir.

Kitap708

Bu kitabı bir yaş grubuna hapsetmek haksızlık olur.  3 yaşındaki bir çocuğun merakına çok iyi gelebileceği gibi, ben bu yaşımda keyifle okuyor ve de öğreniyorum. Bir şans vermeye değer. Hele ki meraklısına güzel bir karne hediyesi olur 🙂

Kitap706Kitabın Künyesi :
Sanat Yönetmeni : Frederic Houssin & Cedric Ramadier 
Grafik, Tasarım ve Uygulama : Double 
Mandolin
3+


İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to İlk Ansiklopedim Larousse Nasıl Yapılır?

 1. Geri bildirim: Bizim Okul Bi’Acaip :-) | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Kumkurdu | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Pippi Uzunçorap | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Şamatalı Köy | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Ronja-Haydut Kızı | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Güney Çayırı | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Aslanyürekli Kardeşler | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Mio, Benim Mio’m | Oğlumu Büyütürken

 9. nazan dedi ki:

  teşekkür ederim. Ansiklopedi hakkında güzel bilgilendirme yapmışsınız ,

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s