Kaygı Kuşu

Kitap638Bu kitap, kaygılı bir çocuk olan Deniz’in, kaygılarından kurtulma öyküsü.

O sabah gene her şey ters başlamışken, birden Japonya’dan bir paket gelir Deniz’e. Okuldan sonra en yakın arkadaşı Arda ile birlikte açarlar paketi. İçinden bir mektup, el becerisi kitabı ve bir sürü renkli kağıt çıkar. Ama Japonca olduğu için birşey anlayamazlar. Paketi merak eden ve sabah ki gerginliği yumuşatmak isteyen anne ve babasının konuşması üzerine, Deniz onlara şöyle der:

“Hayal ettiğiniz çocuk olmadığımı biliyorum. Babam gibi matematikte harikalar yaratan bir çocuk değilim ve onun aksine ben, berbat futbol oynuyorum. Annemin virtüöz kemancı hayalinin yanına bile yaklaşamadım. Ayrıca sizin gibi okulun popüler çocuğu olamadım, hatta tam tersiyim. Serviste, okulda tüm çocuklar benimle alay ediyor. Kesinlikle haklısınız hiçbir konuda iyi değilim. Öyle ki bilgisayar oyunlarında bile kötüyüm. İşte bu yüzden bu zarfı sakın sormayın. Bu, bilmeden de olsa iyi yaptığım bir şeyler olduğunu hissettiriyor bana. Bu hissi kaybetmektense, bu zarfı sonsuza dek saklamayı tercih ederim” deyince annemin zaten nemli olan gözleri, yaşlara boğuldu. Bunu ikisi de beklemiyordu sanırım. Ben ise kendimi acayip ferahlamış hissediyordum.

Ertesi gün annesi, birkaç gün işi dolayısıyla okullarının yakınında olacağını, bu sebeple onu alıp bırakacağını söyler. Servise binmek zorunda olmayacağına sevinir Deniz. Okulda bir hafta önce yaşanan fen laboratuvarı faciasından sonra, bu hafta ki ders için kaygılıdır ancak ders ummadığı kadar iyi geçer. Öğretmen onu yeni deneyler için asistanı yapmıştır ve hiç kimse onunla alay etmemiştir. Tüm bunları zarfa bağlar Deniz.

Ardından Finlandiya’dan da bir paket gelir. Bunda da bir mektup, bir kitap ve kartpostallar vardır. İş iyice esrarengiz bir hale dönüşmektedir. Bu arada paketlerin ona geliyor olması özgüvenini artırmaktadır. Ama farkeder ki özgüveninin artmış olması onu daha iyi bir futbolcu yapmaz. Buna rağmen bunun için üzülmesini engeller.

Sınıfın en popüler kızı Eylül, teneffüste Arda ile mektuba bakarlarken yanlarına gelir ve ona bir çırpıda her şeyi anlatırlar. Artık bu üçünün meselesi olmuştur. O gün eve İspanya’dan da bir mektup gelir ve içinden Barcelona futbol takımının posteri çıkar.

Ertesi gün Eylül’ün evinde buluşurlar ve Deniz onlara bir sunum yapar.

Önceleri zarfın gizli bir yeteneğim ile ilgili olduğunu düşündüğümü söyledim. Ancak her zarfın beni bir dertten kurtardığını görünce, zor durumda kalan çocukları kurtaran bir örgütten geldiğini düşünmeye başladığımı anlattım.

Sevinçle el çırptı Eylül, portatif tahtasının başına geçerek oraya “ZOÇKO” yazdı.

“Belki de adı budur,” dedi gülerek.

Zorlanan Çocukları Kurtarma Operasyonu”

Sonra mektupları çevirmeye başlarlar ve ilk cümle ile şok olurlar.

Merhaba Kaygı Kuşu

Deniz kilometrelerce ötede birilerinin onun kaygı kuşu olduğunu bilmelerine çok şaşırır. Üstelik bunu ailesine bile söylememiştir.

Kitap639Eylül tüm mektupları çevirdiğinde, üçünün de aslında Deniz gibi çocuklar olduğu, kaygılarının bulunduğu ve bunları yenmeyi başardıklarını görürler. Şimdi ise kendilerinden bahsederek Deniz’e destek olmaktadırlar. Şimdi onlarda çaresiz bir çocuğa mektup yazmaya karar verirler. Bir hafta sonra yeniden buluştuklarında, Deniz gazete ve dergilerden bir çok araştırma yapmış ve de seçtiği çocuklara birkaç mektup yazmıştır. Her ne kadar önce göstermek istemese de, Arda ve Eylül okuduklarında çok etkilenirler ve Deniz’in yeteneğine hayran olurlar. Sonunda Suriyeli göçmen bir çocuk olan Hasan’a ilk mektubu gönderirler. Tüm mektuplar gönderildiğinde Deniz’e çok iyi gelmiş ve başkalaşmıştır. Bir gün televizyonda bu mektup hareketinin dünyayı sardığı, başlangıcının ise Türkiye olduğu haberini duyar. Hemen arkadaşlarını arar ve başlatanın kendisi olmadığını ve bunu düzeltmeleri gerektiğini söyleyerek televizyon kanalına bir mektup yazmayı önerir.

Ertesi sabah annesi postadan gelen, daha önceki çocuklardan birer mektup daha ve ayrıca iki mektubu da uzatır Deniz’e. Daha önce yazanlar, oluşturduğu hareket için onu tebrik edip yazışma adreslerini gönderirler. Annesinin şaşkın olmadığı dikkatinden kaçmamıştır. Bir şeyler bildiğinden şüphelenir. Yeni mektubu açtığında, öğretmeninden olduğunu görür. Onun yazma yeteneğini farketmiş ve buruşturup attığı Kaygı Kuşu öyküsünü uluslararası bir yarışmaya göndermiştir. Jüride farklı ülkelerden çocuklarda vardır ve etkilendikleri hikayelerin yazarlarına mektup yazarlar. İşte aldığı mektupların sırrı budur.

Ertesi gün tüm gazetelerde Deniz’in mektup yazdığı Hasan’la röportaj vardır. Bir kişinin hayatına dokunmanın ne demek olduğunu görür böylece Deniz ve çok duygulanır. Kaygıları da uçup gitmiştir.

Kitapta Deniz’in annesinin yaptığı sağlıklı atıştırmalıklardan da sık sık bahsediliyor. Patates cipsi tarifini okuduğumuz günden beri denemek istiyor Yağız. Bir ara denesek iyi olacak 🙂

Yağız bu kitabı çok sevdi. Özellikle arkadaş ilişkileri iyi olan kitaplar bu yaş gurubuna iyi geliyor sanırım.

Kaygılı bir çocuğunuz varsa, onları anlamak için bir göz atın derim.

Kitap638Kitabın Künyesi :

Yazan : Züleyha Ersingün
Resimleyen : Mavisu Demirağ
Yayınevi : Fom Kitap
Yaş Grubu: 7+

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kaygı Kuşu

  1. Geri bildirim: Bizim Okul Bi’Acaip :-) | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Kumkurdu | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s