Kemal’in Londra Günlüğü

Kitap640 Kemal’in Şehir Günlükleri serisinin ilk kitabı olarak basılan bu kitap, yazarın oğlunun adını taşıyor. Yazarın, oğluyla seyahat ettiği her yere ilişkin kitap yazma hayalinin olduğundan bahsedilmiş tanıtımında 🙂 Bizde henüz olmasa da, Brüksel ve Roma’da yayınlanmış bu arada.

Kemal ve ailesinin Londra seyahatinin anlatıldığı bu kitap, hazırlıklarla başlıyor. Uçak yolculuğunun ardından, gün gün gezdikleri yerler anlatılmış. İki katlı kırmızı otobüslere binip şehir turu yaparken, bir yandan da Kemal’in gözünden şehir hakkında bilgiler verilmiş.

Otobüsle saat kulesinin önünden geçerken, babam “İşte Big Ben” dedi. Gerçekten de söylendiği gibi kocaman bir şeydi. Acaba bu saat kulesi, İstanbul’un yedi tepesinden birinde olsa nasıl görünürdü, diye düşünüp kendi kendime gülümsedim. Sanırım Galata Kulesi’yle yarışırdı.

Kemal’in ağzından Big Ben böyle anlatılırken, resmin üzerinde de kitabi bilgi veriliyor aşağıdaki şekilde:

Big Ben, kulenin tamamının değil, Westminster Sarayı’nda bulunan saat kulesindeki çanlardan birinin adıdır. Saat 1859’dan beri çalışıyor.

Kitap641Buckingham Sarayı’nda askerlerin nöbet değişimini izledikten sonra, Trafalgar Meydanı’nda Amiral Nelson heykelini, Regent sokağındaki Hamleys adındaki ünlü oyuncak mağazasını, trafiğe kapalı olan, müzisyen ve sokak sanatçılarının olduğu Covent Garden’ı, Madam Tussauds müzesini ziyaret ederek ilk günü tamamlarlar. İkinci gün St. Paul’s Katedrali ile başlar. Oradaki Fısıltı Galerisi’ni gördükten sonra Londra Kalesi’ne çevirirler rotayı. Ardından Kule Köprüsü (Tower Bridge) ve Londra’nın Gözü (London Eye) adlı dönme dolabı gördükten sonra akşam Aslan Kral Müzikali’ne giderler. Londra’ya gelmişken Chelsea-Arsenal maçına giderler. Son günü Hyde Park’ta da geçirirler. Tatilin bittiğine üzülse de, annesi bir daha ki tatili düşünmeye başlamıştır bile.

Kitap642

Kitabın sonunda İngiltere hakkında hap bilgiler ve Londra ile ilgili çıkartmalar yer alıyor. Güzel bir şehir rehberi olmuş. Bahsedilen çoğu yeri önceden başka kitaplardan biliyor olmak da hoşuna gitti Yağız’ın. Belki birgün bizde gezeriz diye hayalini kurduk 🙂

Kimbilir 🙂

Kitabın Künyesi :
Yazan : Özge A. Lokmanhekim

Resimleyen : Gökçen Eke

Yayınevi : Altın Kitaplar

Yaş Grubu: 5+

Serinin Bizdeki Diğer Kitapları:

 

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kemal’in Londra Günlüğü

  1. Geri bildirim: Kemal’in Roma Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Kemal’in Brüksel Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s