Bidigago-Bir Dünya Fikir

Kitap649.jpgBidigago, olabildiğine farklı, zihin açıcı ve interaktif bir yapıda hazırlanmış, bolca eğlence içeren bir günlük. Çocukları, yaratıcı düşünmeye, farklı açılardan bakmaya yönlendiriyor.

Fikirlerin yazılacağı bu günlük, okulda öğretmenle de tutulmaya devam ediliyor. Mesela Yaratıcı Düşünme dersinde, öğretmen sıraların arasında dolaşıp herkese bir soru yazıyor. “Yaratıcılık nedir” diye yazıyor mesela. Çocuk hem öğretmenin yazdığı hakkında fikrini hem de cevabını yazıyor. Örneğin “Bilmiyorum” 🙂

Herkesin verdiği farklı cevaplar üzerine konuşuluyor. Kitap, okuyucunun da cevap verip yazabileceği şekilde ayarlanmış. Örneğin öğretmen dört farklı hayvan söyleyip ortak ve farklı özelliklerini soruyor ve herkes düşüncelerini söylüyor. Önemli olan ise hiç yanlış olmaması. Resim parçalarının tamamını tahmin etme, onlar hakkında hikaye yazma, resim tamamlama, neşeli, gürültülü, sıcak, korkunç vs. kelimeleri bulma gibi pek çok etkinliği barındırıyor kitap. Yazı dili için bir parça örnek vereyim:

Sevgili günlük,

Bugün hayal kuruyoruz. İstediğimizi, dilediğimizi her şeyi söylemekte özgürüz. “Defterinize bir kapı çizin” dedi öğretmenimiz. Hepimiz kendi kapımızı çizdik. Sonra kapının arkasında neler olduğunu hayal ettik.

Defne’nin kapısı bir bahçeye açıldı. Ege’nin kapısı babasının ofisine açıldı ve babasının bir gün boyunca ofiste nasıl çalıştığını anlattı. Zeynep’in kapısı harikalar diyarına açıldı. Harikalar diyarında garip garip bir sürü  ağaç vardı. Birlikte hayal ettik. Sinan kapının arkasındaki süpürgeyle fare kovaladı. Hepimiz çok güldük.

Benim kapım denize açıldı. Açılır açılmaz da “cumburlop” suya atlayıp yüzdüm.

Kitap650

Kitap bir sınıf ortamındaki diyaloglarla ilerlediğinden oldukça keyifli. Yazı karakteri ve tasarımı da eğlenceli. Bir nevi kendi kitabını oluşturuyor çocuk.

Bidigago’nun devamı niteliğinde iki kitap daha çıktı sonrasında ama biz onları almadık henüz. “Bidigago & Bidigago’ya Yolculuk” ve “Bidigago Fikrin Ustaları”. Aklıma gelmişken onları da bir ara alıvermeli 🙂

Kitapkurdu Anne, Bidigago’nun yazarı Eda Albayrak ile güzel bir söyleşi yapmış. Bir göz atmak isterseniz TIK TIK

Kitabın Künyesi :

Yazan : Eda Albayrak

Yayınevi: ABM Yayınevi

Yaş Grubu: 8+
Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bidigago-Bir Dünya Fikir

  1. Geri bildirim: Kaygı Kuşu | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s