Işığın Yolu

DSC05546-001Bu kitap, çocuk gelişim kitaplarından farklı bir tarzda yazılmış. Anlatmak istenilenleri bir hikayenin kayığına bindirmiş Nilüfer Devecigil ve nehrin sularına bırakmış. Böylece anlatılanlar ete kemiğe bürünmüş. “Burada ne demek isteniyor” düşüncelerini asgariye indirebilmiş bu yöntemle. Örneğin ben “Bağlanma” ile ilgili pek çok yazı okumuştum bugüne kadar. Ancak tam olarak özümseyememiş, içine girememiştim. Bu kitapla ilk kez doğru anlayabildim sanırım.

Girişten de anlaşılacağı üzere bu kitap bir roman. Ancak sadece bir roman demekte tam ifade etmiyor kanımca. Çünkü içinde pek çok gerçek bilgi barındırıyor ve çeşitli açıklamalarla bu destekleniyor. Eğitici roman gibi farklı bir isim konulmalı bence 🙂

Kitabı uzun uzun anlatma niyetinde değilim. Önce kitap arkasındaki tanıtımını paylaşayım sizlerle, sonra bakalım neler düşecek aklıma:

İlişkilerde incinir, ilişkilerde iyileşiriz… Ayşenur’un yolculuğu Michael ile tanıştığında başladı. Karakteri sandığı, değişmez bildiği pek çok özelliğinin aslında mizacına yapışmış zehirli sarmaşık dalları olduğunu Michael ile ilişkisinde anlayacaktı. Ve o zehirli sarmaşıkları kişiliğinden, bakış açısından, hayatından sökmenin yolunu öğrenecekti. Geçmişi değiştirerek değil, geçmişten kaçarak da değil, geçmişten anlam çıkararak.

Bu ilişkide doğdu kızları Işık. Yolculuğun yeni bir dönemecine girmişlerdi. Geçmiş bir kez daha şimdi oluyordu ve Ayşenur bu kez kızıyla ilişkisinde kendini tanıyordu. Bütün zorlanmaların altından kendisi ve kendi annesiyle ilişkisi çıkıyordu.

Çok şey öğrendi bu yolculukta Ayşenur. Nörobilim, felsefe, şiir, mindfulness, tasavvuf içeren limanlara savruldu. Hepsi kendi hikâyesini anlamlandırdı.

Mevlânâ’nın sözünde aydınlandı: “Yaralarımız, ışığın içeri girdiği yerdir.”

Bu kitap bana bağımlı olma hali üzerine düşündürttü. O hep yücelttiğimiz bağımsız olma, bağımsız çocuk yetiştirme isteğimize başka bir yandan bakmamı sağladı.

Bağımlılık kelimesine alerjik bir toplum olarak çocuğun doğduğu an bağımsız olmasını istiyoruz. Onun için ayrı oda, ayrı yatak, uyku eğitimi gibi bir sürü şey yapıyoruz. Oysa bağımsızlık bağımlılıktan doğuyor. Özgür olmak bağımlı olmayı da, bağımsız olmayı da bilebilmekten geçiyor.

Bu kitapla ilk kez karşılaştığım bir sözcük de regüle etmek ya da regülasyon ilişkisi. Bebeklerin ilk on sekiz ayda sosyal duygusal becerilerinin oluştuğu, ancak iç dürtüleri regüle etme kapasitesinin olmaması nedeniyle ebeveynince regüle edilmeye ihtiyaç duyduğu anlatılmış. Sadece çocuklar için değil, ilişki de olan herkes için regülasyon ilişkisinin mevcut olduğu, ancak hep bir tarafın regüle etmesinin problem teşkil edeceği anlatılmış. İlk kuralın ilişkiyi güvenli tutmak olduğu, hangi taraf stresliyse diğer eşin regülatör olma görevini üstlenmesi gerektiği belirtilmiş:

Bağlanma, bir yakınlık ve güven ilişkisinin ötesinde bir regülasyon ilişkisiydi.

Kitap regülasyon dışında, güvenli bağlanma, duyusal bütünleme, mindfulness (kişinin anbean bedeninde, zihninde ve çevresinde olanlara dikkatini verme hali), doğal ebeveynlik gibi konuları kullanarak öyküleştirmiş ve en sonunda ayrıntılı bir sözlük vererek tüm bu kavramları açıklamış.

Bir yandan bu kavramları öğrenirken, bir yandan da Ayşenur ve Michael’in dönüşüm yolculuğunu izlemek, kavramlarla daha yakından ilişki kurmayı sağlamış. Ben sevdim bu türü. Keşke daha çok kitap olsa bu tarzda yazılmış.

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Okumalarım, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

15 Responses to Işığın Yolu

 1. Geri bildirim: Ebeveynlerle Sohbet | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Çocuklar Nasıl Başarır? | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Dramsız Disiplin | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Kişisel Dönüşüm Kitaplarım | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Yetişin Çocuklar | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Duyulmak İstiyorum | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Kabil’i Yetiştirmek | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Kabil’i Yetiştirmek | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Ebeveynler İçin Farkındalık | Oğlumu Büyütürken

 13. Geri bildirim: Ebeveynlikte Altın Saatler | Oğlumu Büyütürken

 14. Geri bildirim: Evet Beyinli Çocuk | Oğlumu Büyütürken

 15. Geri bildirim: Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s