Sanat Atlası

Kitap630.jpgMandolin Yayınları’nın Atlaslar serisini çok beğeniyorum. Hepsini alasım var ama Yağız’ın ilgi alanına girdikçe alayım diyerek tutuyorum kendimi.

Sanat Atlası, Resim, Heykel, Mimarlık, Fotoğraf-Sinema, Müzik-Dans ve Tiyatro bölümlerinden oluşuyor.

Tarihöncesi Çağlarda Resim ile başlayan Resim bölümü, Eski Mısır’da Ressamlar, Antik Yunan Ressamları, Çin’de Mürekkep ve Fırça, Japon Baskısı, Ortaçağ Tezhipçileri, Katedrallerdeki Vitraylar, Bir Rönesans Ressamının Atölyesi, Sistine Şapeli’nin Tavanı, Leonardo Da Vinci, Arcimboldo’nun Tuvali, Georges De La Tour ve Işık-Gölge, Rembrandt’ın Otoportreleri, Monet ve “Emprestyonistler”, Empresyonistlerin Bazı Tabloları, Edgar Degas’ın Bir Pastel Resmi, Cezanne’ın Peyzajları, Van Gogh ve Perspektif, Seurat ve Puantizm, Kandinsky’nin Bir Suluboya Resmi, Natürmort Resimler, Matisse ve Kesilmiş Kağıtları, Picasso’nun Çocuk Resimleri, Magritte ve Miro: Sürrealistler, Ressamların Bakışı ve Göz Yanılması bölümlerinden oluşuyor. Yani tarih boyunca resim akımları ve ünlü ressamlardan bahsedilmiş:

Sistine Şapeli’nin Tavanı: Papa II. Jules, Michelangelo’ya Roma’daki Sistine Şapeli’ni fresklerle süsleme emrini vermiştir. Michelangelo bunun için tam dört yıl çalışmıştır! Çalışmanın ilk ayları freskin karton üzerine çiziminin yapılmasıyla geçmiştir. Bu çizim daha sonra tavana resmedilecektir.

Kitap631-001

Heykel bölümü de Tarihöncesi ile başlamış. Eski Mısır’da Heykeltıraşlar, Yunan Heykeltıraşları, Afrika Maske ve Heykelcikleri, Çin’de Bir İmparatorluk Ordusu, Tahta Heykel, Mermer Ocakları, Mermeri Yontmak, Michelangelo’nun Heykelleri, Rodin’in Atölyesi, Tuhaf Heykeller, Karton Heykeller ve Maske Yapmak konu başlıklarıyla Heykel sanatının tarih boyunca ki seyrini özetlemiş. Beni hep çok etkileyen bölümü örnek olarak yazayım:

Çin’de Bir İmparatorluk Ordusu: İlk imparatorun mezarının yakınlarında, topraktan yapılmış bir ordu dolusu savaşçı heykeli bulunmuştur. Bunlar, mezarı ölümden sonra korumakla yükümlüydüler.

Bu heykeller arasında birbirinin aynı olan iki yüz bulamazsınız. Belki de imparatorun gerçek askerlerinin heykelleridirler. Üstelik tüm heykeller boyalıdır! Topraktan yapılmış bu asker heykelleri bronzdan ya da demirden gerçek silahlar taşırlar.

Taştan yapılmış askerler samanla kaplanmış tahta levhalarda korunuyordu. İmparatorun ölümünden dört yıl sonra köylüler silahları çalmak için mezarı yağmalamışlardır.

Günümüze dek sütunlar biçiminde dizilmiş 7000 asker heykeli bulunmuştur. Çinli arkeologlar topraktan heykelleri çıkarmaya devam ediyorlar. Heykellerin boyu 1.80 metre ile 1.90 metre arasında değişiyor. Kazı alanına her yıl binlerce turist geliyor.

Bir sonraki bölüm Mimarlık. İlk Evler’le başlamış bölüm. Dünyanın Dört Bir Yanındaki Evler, Eski Mısır’daki Piramitler, Bir Yunan Tapınağı, Roma Dönemi, Japonya ve Hindistan, Mayalar ve İnkalar, Ortaçağın Güçlü Şatoları, Camiler, Roma Kiliseleri, Katedraller, Bir Rönesans Şatosu Chambord, Eyfel Kulesi, Gökdelenler, Avustralya, Sidney Opera Binası ve Harika Beton Yapılar kısımlarından oluşmuş. Kitabın bu bölümü bana “Evim, Evim Güzel Evim” kitabını hatırlattı. Şimdi bu bölümden de bir örnek vereyim:

Mayalar ve İnkalar: Bu Orta Amerika halkları oldukça dağlık olan bu coğrafyada, birbirine yollar ve köprülerle bağlanan kentler inşa etmiştir.

Maya rahipleri tapınağa, piramidin tepesine ulaşmak için dik merdivenler çıkarlardı. burada tanrılara dua ederlerdi.

Machu Picchu, İnkaların en etkileyici kentlerinden biridir. Evler 2400 metre yükseklikteki yamaçlara dizilmiştir.

Kitap632-001

Sıradaki bölüm Fotoğraf ve Sinema. Fotoğraf Makinelerinin Tarihi ile başlamış bölüm. Portreler, Fotoğrafçılar ve Tarih, Fotoğrafçı Robert Doisneau, Fotoğraf ve Resim, Fotoğraf Makinası Nasıl Çalışır?, İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları, Sinemanın İcadı, Sessiz Sinema, Kovboy Filmleri, Tarihi Filmler, Bilimkurgu, Animasyonlar, Film Çekmek ve Hollywood konuları işlenmiş.

Sessiz Sinema: Sessiz sinema döneminde, film gösterimleri sırasındabir piyanist piyano çalardı. Biri de çok basit aletler kullanarak rüzgarın, trenin sesini taklit ederdi.

İşte ilk sinema salonlarından biri…Film siyah beyaz…Perdede diyaloglar ya da olayın özeti yazılı olarak gösteriliyor.

Charlie Chaplin yürüyüşü, bastonu, şapkası ve eski giysileriyle ünlü Şarlo karakterini yaratmıştır. İnsanları hem güldürmüş hem de ağlatmıştır. Charlie Chaplin uzun bir süre sesli sinemayı reddetmişti.

Müzik ve Dans bölümü, İlk Müzik Aletleri ile başlıyor. Dünyanın Dört Bir Yanından Müzik Aletleri, Ortaçağ Müzik Adamları, Eski Zaman Çalgıları, Opera, Senfoni Orkestrası, Pierre ve Kurt, Caz ve Rock Orkestraları, Fransa’da Ortaçağ, Fransız Sarayının İleri Gelenleri, Klasik Dansçılar, Moders Dansçılar, Bale Dersi, Uyuyan Güzel ve Bale Gösterisi Hazırlamak ise diğer kısımları.

Caz ve Rock Orkestraları: Caz dinlerken pek çok üflemeli bakır çalgının sesini duyarız. Rock müzikte ise özellikle elektro gitar ve bateri sesi duyulur.

Amerikalı siyah müzisyenler dini şarkıları Afrika ritimleri ve kölelerin halk şarkılarıyla birleştirmiştir.İşte caz müzik böyle doğmuştur. Bu büyük orkestradaki müzisyenler trompet, klarnet,trombon, saksafon ve bateri çalıyorlar.

Daha sonraları genç Amerikalı müzisyenler tarafından “rock and roll” ortaya çıkmıştır. Bu müzikte ritm elektro gitar ve bateriyle sağlanır. Ses oldukça güçlü ve yüksektir, ayrıca orkestralar dans edip şarkı söyleyen ve idolleri gibi giyinen binlerce hayranının önünde çalabilirler.

Kitabın son bölümü ise Tiyatro. İlkçağda Antik Yunan Tiyatrosu ile başlayan bölüm Japon Tiyatrosu, Çin Operası, Gölge Oyunu, Ortaçağda Tiyatro, İtalya’nın La Commedia Dell’arte Tiyatrosu, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth Dönemi, Moliere’in Zamanında Fransa, Bir Tiyatro Salonu ve Tiyatroda Çalışmak kısmıyla son bulmuş.

İlkçağda Antik Yunan Tiyatrosu: Gösteri ücretlerini en zenginler öderdi. En fakirler işi bırakıp tiyatroya gitmek için para alırlardı.

Seyirciler açık hava tiyatrolarında yerlerini alırlardı. Kadınlar, köleler ve yabancılar gösteriye katılamazdı.,Oyuncular seyircileri güldürmek ya da kadın kahramanları oynamak için yüzlerine maske takarlardı çünkü kadınların tiyatro yapması yasaktı. Daha uzun görünmek için kalın tabanlı ayakkabılar giyerlerdi. Korodakiler bir Yunan efsanesinden pasajlar söylerlerdi.

Bu haliyle kitap bir çocuk kitabı olmanın çok ötesinde. Her yaş için keyifle okunacak ve yeni bilgiler edinilecek nitelikte.

Serinin Bizdeki Diğer Kitapları:

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s