Tarih Atlası

Kitap623.jpgYağız oldum olası tarih konularını çok sever. Eski insanların öyküleri hep cezbeder onu. Masal gibi gelir. Bu serinin de tarih kitabı çıkınca hemen aldık. Kitap tasarımını ve fikrini çok beğensem de, bu kitabın çevirisinden hiç hoşlanmadım. Birbirine aykırı zamanlar kullanılmış ve bu çok kulağı tırmalayıcı olmuş. Ayrıca muhtemelen Türkçe çeviri de yer alan bölümler eklenmiş. Bu bölümler ne tasarıma uymuş, ne de etkileyici olmuş. Yayınevinin böyle bir hakkı var mıdır merak ediyorum doğrusu. Tüm bunları göz ardı edebilirseniz kitap güzel aslında 🙂

Kitap altı bölümden oluşuyor. Tarihöncesi, İlkçağ, Ortaçağ, Rönesans, Yakınçağa Doğru, XIX. ve XX. Yüzyıllar.

Tarihöncesi dönemde, yazının icadına kadar kısa bir özet yapılmış. İlkçağ ise Eski Mısır ile başlamış. Tapınaklar ve piramitler, mumyalar, Tutankamon, mısırlı evi, Nil kıyısında yaşam ve katiplerin okulu başlıkları altında Mısır anlatılmış. Ardından Eski Çin, Yunan, Galya, Roma ve İbranilere yer verilmiş.

Kitap624

Ortaçağ, Türklerin tarihi, kavimler göçü ve İslamiyetin Doğuşu ile başlamış. Bu kısımlar çizim, dil ve anlatım olarak kitaba çok aykırı duruyor.  Vikingler, hisarlar, şövalyeler, camiler (bu da sonradan eklenmiş), kiliseler, Malazgirt savaşı (ek), Haçlı seferleri, Marco Polo ve Jeanne D’arc anlatılmış. Jeanne D’arc’ı buraya yazayım:

Fransızlarla İngilizler yüz yıldan beri savaşmaktadır. Genç bir çoban kız Fransa’nın gelecekteki kralının yardımına koşar. Koyunlara bakarken, Jeanne ondan İngilizleri yakalaması için gitmesini isteyen meleklerin ve azizlerin sesini duyar. Kendisine güvenecek olan veliaht Charles’la karşılaşır.

Hileyle Orleans şehrini kurtarır. Geleceğin kralı olacak VII. Charles’ı Reims’e kadar götürür. Fakat Jeanne sonra tutsak edilip İngilizlere teslim edilir ve yakılarak öldürülür.

Kitap625

Rönesans bölümü, matbaa ile başlamış. Kristof Kolomb, Kaşifler, İstanbul’un Fethi (ek), Bir Fetih Kralı, Kanuni Sultan Süleyman (ek), Mimar Sinan (ek), Rönesans döneminde yaşam, Leonardo Da Vinci ve Samuraylar ile tamamlanmış. Kanuni Sultan Süleyman şöyle anlatılmış; anlatım tıpkı ders kitabı gibi:

I. Süleyman 1520 yılında Osmanlı tahtına geçti. Türkler tarafından “Kanuni”, Avrupalılar tarafından “Muhteşem” olarak tanınan Süleyman zamanında Osmanlı İmparatoruğu altın çağını yaşadı.

Akdeniz bir Türk gölü haline geldi ve devletin sınırları Viyana’ya kadar genişledi. Kanuni’nin 46 yıllık saltanatı boyunca devlet askeri, siyasi ve ekonomik açıdan zirveye ulaştı.

Yakınçağa doğru Galileo (ek) ile başlamış. Hezarfen Ahmed Çelebi (ek), Silahşörlerin zamanı, Bir Avrupa Sarayı: Versay, Bir Osmanlı Sarayı: Topkapı (ek), Reform (ek), Avrupa’da Bir Balo, Moliere Tiyatrosu, Korsanlar, Piri Reis (ek), Fransız Devrimi, Çanakkale Savaşı (ek), TBMM’nin Kuruluşu ve Kurtuluş Savaşı (ek) ve Atatürk Devrimleri (ek) ile tamamlanmış.

XIX. ve XX. Yüzyıllar Anıtkabir (ek) ile başlamış. Amerika’da Kızılderili Ovaları, Batı’nın Fethi, Modern Olimpiyat Oyunları, 100 Yıl Öncesinde Köy Yaşantısı, Şehirde, Eyfel Kulesi, 1. Dünya Savaşı, İlk Postacı Pilotlar, İlk Ücretli İzinler, 2. Dünya Savaşı, Fransız Direnme Hareketi, Alman İşgali Altında Yaşam, Normandiya Çıkartması, Savaş Sonrası Dünya, Savaş Sonrası Yıllar, Manzaradaki Değişimler, Uzayın Keşfi, Değişen Dünya: Avrupa ve Yeni Para Euro ile son bulmuş.

Kitap626

Parantez içinde (ek) olarak yazdıklarımın kitaba sonradan eklendiğini düşünüyorum. Ancak bunu teyit etmedim. Eğer öyle olmadığı bilgisi gelirse düzeltirim. Keşke Türk Tarihi ile ilgili bu tarz başka bir kitap yapılmış olsaydı, buraya yamamak yerine. Buna rağmen, dünya tarihi ile ilgili kısa ve öz bilgileriyle çok cazip bu kitap. Serinin tüm kitaplarını alasım var ama çeviriden korkar oldum 🙂

Serinin Bizdeki Diğer Kitapları:

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Tarih Atlası

  1. Geri bildirim: Dünya Çocukları Atlası | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Sanat Atlası | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Atlas | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s