Balık Çorbası

Kitap594Ursula K. Le Guin uzun zamandır okumak istediğim bir yazardı. Gerçi bu kitabı da alalı ve okuyalı uzun zaman oldu. Ama ne yazık ki, bloğa yazmak konusunda çok hızlı olamıyorum. Bahsedecek onlarca kitabı gördükçe, içimdeki görev insanı huzursuzlanıyor. Bazen yazana kadar kitap hakkındaki heyecanımı kaybediyorum. Keşke tüm işim blog yazmak olabilse 🙂

Mohalı Düşünen Adam ile Maholu Yazan Kadın’ın masalı Balık Çorbası. Adam olabildiğince düzenli, Kadın ise bir o kadar dağınık. Adam düşünmekten yorulduğunda Kadın’ı ziyarete gider, varsa içinde fare olması muhtemel çorbayı ısıtıp, masanın bir köşesinde içerken sohbet ederlerdi.  Birkaç gün sonra bu sefer yazı yazmaktan usanan Kadın, Adam’ı ziyaret eder ve onun düzenli evinde, Adam’ın hazırladığı ışıltılı masada yemek yerler ve uçan düşüncelere çatal sallarlardı 🙂

Bir gün adamın fikrine bir çocuk düştü:

“Düşünüyorum da, bir çocuğumuz olsa güzel olurdu” dedi adam.

“Nedenmiş?” diye sordu kadın.

Adam, bir süre düşündükten sonra şöyle dedi. “Biz meşgul olduğumuzda, çocuğumuz evlerimiz arasında gidip gelir, mesajlarımızı birbirimize ulaştırırdı.”

“Benim sana söyleyecek bir şeyim olduğunda gelip kendim söylerim” dedi kadın.

Kitap595Adam yeni sebepler bulsa da kadının hepsine cevabı vardı. Gene de dönüş yolunda bir çocuğun silik ayak izlerini görür gibi oldu. Eve döndüğünde adamın düşlediği kız çocuğunun elbise ve ayakkabıları kadının evinde belirmişti. Sonra birden yokoldu. Birkaç gün sonra adam kadını ziyarete geldiğinde, kadın, onlara faydalı olabilecek olanın bir oğlan çocuğu olduğunu, onlar için balığa çıkabileceğini söyledi. Adam eve dönerken nehir kıyısında balık tutan bir çocuk gördü.

Böylece adama benzer düzenlilikte bir kız çocuğu kadının evinde, kadına benzer dağınıklıkta bir erkek çocuğu adamın evinde izlerini gösterdi.

Ertesi gün kadının evinde bir oda belirip içinden oğlan çocuğu belirdi. Giderek büyüyüp evi kaplıyordu. Adamın ise peşinden sadece elbise ve ayakkabıdan oluşan kız çocuğu geliyordu.

Kadın, kızın ve oğlanın görünüşlerine bakıp düşünceye daldı (çünkü nasıl adam yazı yazabiliyorsa kadın da düşünebiliyordu) Sonunda şöyle dedi: “Belki de bu durum onlardan ne beklediğimizle ilgili.”

Kadın oğlandan çok fazla şey beklerken, adam kızdan sadece dalgalanmasını beklemişti. Konuşup beklentilerini yeniden gözden geçirirken kız ve oğlan çocukları da normal ölçü ve görünüşlerine büründü.

Oğlan balık tutmaktan, kız ağaca tırmanmaktan hoşlanıyordu.

Böylece, hepsi Maho ve Moha’da yaşadılar: Bir birinde, bir ötekinde; bir tepenin üstündeki evde, bir altındaki evde. Kadının evi biraz daha temiz hale geldi, adamın evi biraz daha dağınık hale. Oğlan, bir Eğitimli Fareler Sirki kurdu; kediler bu sirkle çok ilgilendiler. Kız, Moha ile Maho arasındaki ormanlardaki her ağaca tırmandı. Ve hepsi nefis balık çorbası yapmayı öğrendiler.

Kitap596

Bu kitabı anlamakta güçlük çektim açıkçası. Biraz büyü biraz sihir hissi veriyor. Tam anlamasam da içimi kaplayan sıcaklıktan hoşnudum. Birbirini değiştirmeye çalışmadan, kişisel alanına müdahale etmeden ve fazla beklentiye girmeden de yapılabileceğini gösteriyor bu kitap bir yandan da. Ancak bu şekilde iki yetişkinde olsalar, bir şekilde çocuklarından beklentiye girip, onları şekillendirmeye çalışabiliyorlar. Gene de durumu farkedip, onların da kendileri olabilmelerine imkan sağlıyorlar.

Yıldıray bunu çok daha güzel anlatmış. Bir göz atmadan geçmeyin 🙂 TIK TIK

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Balık Çorbası

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Büyük Çiçeği | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s