1,2,3 Hooop! Meksika’da

Kitap600

1,2,3 Hooop! Geldik sonunda serinin son kitabına. BrezilyaÇin ve Mısır‘dan sonra şimdi de sıra Meksika’da.

Kitabın kahramanı Martin adında bir çocuk. Bir gezgin olan büyükbabası, 8 yaşına geldiğinde Martin’e, gizli deposunun anahtarını verir. Depoda, albümler, haritalar, ve de ilginç bir kolye vardır. Kolyenin üzerinde ise bir talimat yazar.

Deponun anahtarını kolyeye bağla. Kolyeyi boynuna tak. Gözlerini kapat. Gitmek istediğin yerin adını yüksek sesle söyle.

Martin böylece yolculuklarına başlar. Bir gece rüyasında Jaguar görünce, Meksika’ya gitmeye karar verir. Meksika der ve kendini eski Meksika’nin en büyük kentlerinden biri olan Teotihuacan’da bulur. Burada üç büyük piramit vardır. Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Tüylü Yılan Tapınağı. Orada kendi yaşlarında bir çocuk vardır ve onunla piramitlere tırmanır. Çocuğun adı B’alam’dır ve Maya dilinde jaguar demektir. Ama çocuk birden gözden kaybolur. Martin,  ejderhası Bul-Beni ile otobüse binerek Meksico City’ye gider. Geçit töreninin ortasında kalarak yere düşer. Ona kalkması için yardım eden Pedro, büyükbabasının eski bir arkadaşıdır. Pedro onu yöresel yemekler yapan bir dükkana götürdüğünde eşi ve oğlu Diego’da oradadır.

Ertesi gün halka açık bir meydan olan Zocolo’ya giderler. Burası önce Azteklerin başkenti olmuştur, ardından da Meksiko City kurulmuştur. Burada Metropolitan Kilise ve Milli Saray’da vardır. Buradan Milli Antropoloji Müzesi’ne geçerler. Burada La Piedra del Sol, yani Güneş Taşı’nı görürler. Öğleden sonra Xochimilco Kanalları’na giderler. Burada da sandallar üzerinde müzik eşliğinde yemek yenmektedir.

Ardından Guadalajara’ya geçerek rodeo izlerler. Sonrasında Izta ve Popo volkanlarını ziyaret ederler. Ertesi gün Ölüler Günü’dür ve kutlama yapılacaktır:

Martin “Kutlama mı?” diye sordu. “Aslında çok mutlu bir gün gibi gelmiyor kulağa!”

Diego “Fakat öyle!” dedi. “Bütün akrabalar bu günde bir araya gelir. Ölen sevdiklerimiz için bu gün dua ederiz. Ofrenda adında özel bir sunak hazırlarız. Üzerini çiçekler ve sevilen yiyeceklerle donatarak mezarlığa götürürüz.”

Lupe “Bu bizim ölüleri onurlandırma tarzımızdır” diyerek açıklamaya başladı. “Fakat bunun bir başka yararı da bütün aileyi bir araya getirmesidir” diye bildirdi.

Kitap601Ertesi gün Zopotec halkının başkenti Monte Alban’a, ardından Chiapas eyaletinde bulunan tropik bir ormana ve Palenque kalıntılarına giderler. Burada Mayalar hakkında ilginç bilgiler öğrenir Martin. Son olarak bir Maya kenti olan  Chichen Itza’ya giderler ve antik buhar banyolarını ve top oyunlarında kullandıkları taş halkaları görürler. Martin burada arkadaşlarından ayrılır ancak o sırada yeniden B’alam ile karşılaşır. B’alam ona şöyle der:

“Sana bu tılsımı vermek için geldim. Bu şey parlak bir cam gibi olan volkanik obsidyen taşından yapılmıştır. Atalarım obsidyen taşını araç gereç yapımında ve dini törenlerde kullanmışlardı. Bu tılsım eve dönüş yolunda seni koruyacak!”

B’alam ortadan kaybolunca Martin’de ejderhasını kucağına alarak “EV” der. Bir maceranın daha sonuna gelmiştir.

Kitap602

Bu kitapla serinin sonuna geldik. Gayet ayrıntılı bir tanıtım yapan bu seri, ülkelere meraklı çocuklar için ideal.

Serinin Diğer Kitapları:

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to 1,2,3 Hooop! Meksika’da

  1. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Brezilya’da | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Mısır’da | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Çin’de | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kemal’in Londra Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s