1,2,3 Hooop! Mısır’da

Kitap6031,2,3 Hooop! Ülkeleri tanımak için çok güzel bir seri. Brezilya ve Çin‘den sonra şimdi de sıra Mısır’da.

Kitabın kahramanı Martin adında bir çocuk. Bir gezgin olan büyükbabası, 8 yaşına geldiğinde Martin’e, gizli deposunun anahtarını verir. Depoda, albümler, haritalar, ve de ilginç bir kolye vardır. Kolyenin üzerinde ise bir talimat yazar.

Deponun anahtarını kolyeye bağla. Kolyeyi boynuna tak. Gözlerini kapat. Gitmek istediğin yerin adını yüksek sesle söyle.

Bu sefer sıradaki ülke Mısır’dır. Mısır’a vardığında, karşısında büyükbabasının arkadaşı Halid’in yeğeni Tarık vardır ve tam bir kum fırtınasının içine, Büyük Sfenks ve Büyük Piramit’in yanına düşmüştür. Bu Sfenks 4500 yaşında ve dünyanın tek bir kaya parçasından oyulmuş en büyük heykelidir. Tarık piramitler hakkında bilgi verir Martin’e. Bir ara koridorda Bul-Beni ile kaybolurlar ama gizemli bir şekilde, büyükbabasının kolyesi sayesinde önünde bir kapı açılır. Papirüslerle dolu bir odaya çıkar. Sonra çıkışı bulur ama elinde bir papirüs tomarı kalmıştır. 

Kitap604Tarık’la birlikte Kahire’ye giderler. Ramazan ayıdır ve Tarık’ın evine gittiklerinde, onları en özel yemekler bekler. Ardından Mısır Müzesi’ne gider ve papirüsü teslim ederler. Müzede Firavun Tutankamon’un altın maskesini görürler.

Ertesi sabah ezan sesiyle uyanır Martin. Tarık’ın oğlu Ahmet bunun ibadet çağrısı olduğunu söyler. Kahvaltıdan sonra, Kahire’nin en eski alışveriş merkezi olan Han el-Halili’ye giderler. Eve döndüklerinde Tarık:

“Papirüs tomarındaki yazının bir tılsım olduğunu öğrendim” dedi. “Fakat daha fazlasını öğrenmek için birkaç keşif gezisine çıkmak gerekecek. Bu maceraya katılmak için beş dakika içinde hazır olun!”

Çöle gider ve deveye binerler. Siva vahasına giderler ve suya girerler. O sırada Tarık, tılsımın, yolculuk eden bir kimsenin korunması için olduğunu söyler. Bu Martin’dir. Oradan Krallar Vadisi’ne giderler. Oradan da antik tapınağa geçerler. Hiyoroglifleri incelerler.

Oradan Nil Nehri’ne geçerler ve Halid’in teknesine binerler. Halid onu Horus Tapınağı’na götürür. Tapınak hakkında bilgi verirken Horus’un Gözü’nü görürler.

Halid “Sen çok şanslı bir gezginsin” dedi. “Şans getiren böceğin, papirüs tomarındaki tılsım ve Horus’un gözü tarafından korundun!”

Birkaç günü Nil Nehri’nde geçirirken, Ahmet ona Firavunların en sevdiği oyun olan Senet’i öğretir. Nehir onları Ebu Simbel Tapınağı’na götürür. Buradan sonra Halid ayrılır. Tarık ve Ahmet’le Kızıl Deniz’de şnorkelle dalarlar. Mercan kayalıklarında yüzer ve düzinelerce balık türü görürler.

Artık eve dönme zamanı gelmiştir. Martin kolyesini takar ve “EV” der.

Kitap605

Mısır hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler veren bu kitap, içinde bir macera da taşıdığından oldukça keyifli. İnsana Mısır’a gitme isteği pompalıyor 🙂

Serinin Diğer Kitapları:

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to 1,2,3 Hooop! Mısır’da

  1. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Brezilya’da | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Çin’de | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Meksika’da | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Hızlı Öğrenelim Eski Mısır | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Kemal’in Londra Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Kemal’in Roma Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  7. Geri bildirim: Kemal’in Brüksel Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s