1,2,3 Hooop! Çin’de

Kitap597Daha önce Brezilya kitabını aldığımız bu seriyi sonunda tamamladık. Hatta iki tanesini bulamamıştık da Yağız okula gelen kitap satışından bulup aldı 🙂 Ülkeleri tanımak açısından çok başarılı bir seri bu.

Kitabın kahramanı Martin adında bir çocuk. Bir gezgin olan büyükbabası, 8 yaşına geldiğinde Martin’e, gizli deposunun anahtarını verir. Depoda, albümler, haritalar, ve de ilginç bir kolye vardır. Kolyenin üzerinde ise bir talimat yazar.

Deponun anahtarını kolyeye bağla. Kolyeyi boynuna tak. Gözlerini kapat. Gitmek istediğin yerin adını yüksek sesle söyle.

Martin’in ilk gitmek istediği yer Çin’dir. Başkent Pekin’de bir geçit töreninin içinde bulur kendini. Büyükbabasının fotoğraflarında gördüğü kız seslenir ona. Festival zamanıdır ve o yıl Ejderha Yılı’dır. Wang Li Meixiang, Martin’i ailesiyle tanışmak üzere eve götürür. Orada fotoğrafta olan diğer çocuk olan, Meixiang’ın kuzeni Zhou, Meixiang’ın annesi, büyükannesi ve büyükbabası ile tanışır. Yeni yıl kutlamaları için yapılması gerekenleri öğrenir. Meixiang’ın annesi Martin’e bir mektup verir. Mektup büyükbabasındandır:

Sevgili Martin,

Şimdi muhteşem bir maceraya çıkmış bulunuyorsun. Ah! Çin Ah! Ne olağanüstü bir yerdir orası, görülmeye değer hep yeni yerler, sesler, kokular ve tatlar vardır orada. Şunu daima hatırla: Risk almayan arzuladığı şeylere ulaşamaz.

Seni seven büyükbaban.

Not: Kutsal kar nilüfer çiçeği yolculuğun sonuna işaret edecektir.

Kitap598Ertesi gün Martin gördüğü bisikletlere, parkta hep beraber Tai chi yapanlara, ideogram denilen Çince yazan bir adama, sadece imparator ve aile çevresinin yaşamasına izin verilen Yasak Kent’e  ilgiyle bakar. Ertesi gün büyükbaba onları Çin Seddi’ne götürür. Ardından değişik yiyeceklerin satıldığı Donghuamen Gece Pazarı’na giderler. Ertesi gün kilden yapılmış 8000 askerden oluşan orduyu hayretle izleyen Martin, birkaç gün sonra ise Chengdu Panda Tesisi’ne gider. Ardından dünyanın üçüncü en uzun nehri olan Yangtze Nehri’ne giderler. Sonraki durakları ise antik Suzhou Kenti’dir. Orada Bonzai Bahçesi’ne, İpek müzesine, Kaplan Tepesi’ne giderler. Ertesi gün beş kutsal dağdan en önemlisi olan, Tai Shan denilen Tai Dağı’na giderler. Burada Yeşim Taşı İmparator Zirvesi’ne çıkmayı denerler. Geleneğe göre yüz yaşına kadar yaşamak isteyenler bunu denemeliymiş ve Martin zirveye ilk çıkan olur. Orada yolculuk boyunca karşısına çıkan küçük yeşil ejderha ile bir kere daha karşılaşır. Ejderhayı takip ederken kutsal kar nilüfer çiçeğini görür.

Ertesi gün vedalaşma vaktidir. O sırada yeşil ejderha Martin’in çantasına saklanmıştır. Sürekli bir görünüp bir kaybolduğu için ona Bul-Beni ismini veren Martin, kolyesini takar ve “ev” diyerek ejderhayı da yanında götürür.

Kitap599

Çin hakkında, gelenekleri, tarihi hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler veren bu kitap, başvuru kitabı niteliğinde. Sıcacık dostlukların da kurulduğu kitap, ayrıntılı çizimleriyle de ilgi çekici.

Serinin Diğer Kitapları:

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to 1,2,3 Hooop! Çin’de

  1. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Brezilya’da | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Mısır’da | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Meksika’da | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kemal’in Londra Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Kemal’in Roma Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Kemal’in Brüksel Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s