Ejderhalar Pişirilmez

kitap550Son zamanlarda okuduğumuz kitapların çoğunda kahramanlar hep kız çocuğu. Bir oğlan annesi olarak isyan edesim geliyor ama öyle tatlılar ki bir şey diyemiyorum 🙂 Neyse ki Yağız’da hiç takılmıyor bu duruma.

Bu kitabın kahramanı da Prenses Kunigunde. Kalesinin adı Patırtı, Kralın adı Fındıkıdık, ejderhalarının adı ise Jaromir. Bir gün bir devenin sırtında bir haberci gelir kaleye. Kral, dostu Pastanya Kralı’ndan kendisine geldiğini düşünmüştür ama mektup Jaromir’edir.

Pastanya Kalesinin ejderhası -aynı zamanda Jaromir’in bilmediği kuzeni- Barnabas’tandır mektup.

Sevgili büyük kuzenim Jaromir,

Sana çok zor durumda yazıyorum. Duyduğuma göre sen çok güçlüymüşsün. Aşçı beni pişirmek istiyor. Kral da beni yemek istiyor. Çabuk gel imdat!

Küçük kuzenin, Barnabas.

Jaromir tanımadığı kuzenine yardım için pek gönüllü değildir ama Kunigunde’nin ısrarlarına dayanamaz. Kunigunde kendisine izin vermeyeceğini düşündüğü Kral babasından gizlice Jaromir’in sırtına tırmanır ve düşerler yola. Ejderhanın sihir yapacağını düşünen Kunigunde, kendi kalesi dışında sihir yapamayacağını öğrenince hayal kırıklığına uğrar. Barnabas ise henüz 130 yaşına gelmediğinden sihir yapamamaktadır.

Böylece iş başa düşmüştür. Gidip Barnabas’ı bulur ve derdini sorarlar. Başında beş aşçı şapkası bulunan, dünyanın en iyi aşçısı olan Mösyö Şapırtı’nın, kalede yapılacak olan yemek yarışmasında yapmayı planladığı yemektir derdi. Tarif için Ejderha-P.si gerekmektedir ve etraftaki tek ejderha kendisidir. Kunigunde işin aslını öğrenmek için mutfağa girmenin bir yolunu bulur. Mösyö Şapırtı, ona gidip gizli içeriğinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını kontrol etmesini ister. Acaba Ejderha P. si gerçekte nedir? Ejderha piresi, ejderha pırtı. Büyük zorluklarla bunları hazırlayıp Mösyö’ye götürdüğünde bunun çok iyi bir fikir olmadığını görmüş olur.

kitap551

Tek çare yemek kitabını çalmaktır ve öyle de yaparlar. Ama işler düşündüklerinden de karmaşıktır.

“Kraliyet yemek kitabı çalınmıştır!” diye seslendi haberci. “Yemek yarışması tehlikededir ve aynı zamanda krallıkta öyle. Eğer kaybedersek bütün bir yıl boyunca yemeklerimizin yarısını kazanana vermek zorundayız. Buuu eski bir yemek yarışması kuralıdır!”

Yaptıklarının önemini şimdi kavrayan prenses ve ejderhalar bu konuda konuşurken, Kunigunde’nin kafasına bir meyve düşer.

“Bunlar ejderha pancarları- yani Pitaya.” diye açıkladı Barnabas ve çalılıkları gösterdi.

“Bunlar sadece Pastanya’da yetişir. Sanırım olgunlaşmaya başladılar. Zamanı da gelmişti. Çok fazla yağmur yağdığı için bu sene çok geciktiler.”

Kunigunde sivri uçlu meyveye baktı. Sonra da tarif kitabına. Sonra da ayaklarını sertçe yere vurarak ayağa fırladı. “Avraniya’nın bakır çanağı adına! Biz ne kadar mankafaymışız böyle!”

Böylece yirmi tane ejderha pancarı toplayıp, ejderha ateşiyle olgunlaşmasını sağladıktan sonra saraya döner ve her şeyi Mösyö Şapırtı’ya anlatırlar. Sonra da hep beraber pastanın yapımına geçerler. Ertesi gün yarışma başlar ve Kunigunde’nin babası, Kral Fındıkıdık da jüri üyesi olarak gelmiştir. Kunigunde ona da gerçeği anlatır ve babası yaptığının tam bir prensese göre olduğunu söyleyerek onu affeder.

Yarışmayı gene Mösyö Şapırtı kazanır ama artık bu yarışmaya son vermeye karar verirler. Öyle ya başkalarının yemeğini almak pek de soylu bir hareket değildir.

kitap552

Her ne kadar kitabın baskı kalitesinden hoşlanmasam da, eğlenceli ve sevgi dolu bir öykü bu. Kunuginde’nin prenseslik sınavına hazırlanıyor olması ve bir müzik starına olan hayranlığıyla günümüzle de ilişkilendirilerek bir anti prenses öyküsü yaratılmış bir anlamda. Eh bir de konu pasta olunca değmeyin keyfime 🙂

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s