Vesta-Linnea Çok Üzgün- #4

kitap579Vesta-Linnea’nın dördüncü kitabı, “Vesta-Linnea Çok Üzgün” duygular üzerine tasarlanmış. İnsanın içini ışıtan çizimleri, bu kitapla kendini daha da aşmış. Öykü göl kenarındaki göl evinde geçince, manzara da eklenince harika bir kitap çıkmış ortaya.

Anne ve çocuklar tatil için göl kenarına gelmişler. En küçük kardeş olan Freja, birazcık büyümüş ve oyun oynanacak çağa gelmiş. Vesta Linnea onunla oynamaya bayılıyor çünkü Freja, onun prenses olmasına hiç itiraz etmediği gibi, prensesin köpeği olmaya da itiraz etmiyor. Ancak Wendia’da oynamak isteyince olanlar oluyor. Annesi onu da oyuna almasını söyleyince ve Wendia’da prenses olmayı isteyince, Vesta-Linnea oyunu bırakıp göl kenarına gidiyor. Kardeşine karşı hissettiklerini annesine söylemek üzere geri döndüğünde, Wendia’nın onun yerine geçerek ve onun eşyalarını kullanarak aynı oyunu oynadığını görünce kendine hakim olamıyor ve büyükannesinin ona hediye ettiği Binbir Gece Tülü’nü çekip alıyor ve annesinin konuşmasını beklemeden göl kenarındaki özel kayasına gidiyor. Ortanca çocuk olarak ailenin en şanssızı olduğunu düşünüyor ve kendini dışlanmış hissediyor.

Vesta-Linnea ailede kendisine yer olmadığını çok iyi anlıyordu. En azından önemli bir yeri yoktu. “Ölürsem herhalde beni hiç aramazlar” diye düşündü. Gözleri yaşarmıştı. “Arkamdan ağlamazlar bile.”

kitap580Ardından kendi cenaze törenini düşünüyor. Kimlerin gelip gelmeyeceğini, üzülüp üzülmeyeceğini, ağlayıp ağlamayacağını. Sonra Wendia gelip masal dinlediklerini söyleyince, onu kıskandırmaya çalıştığını düşünüp çok kızıyor ve kötü kalpli olduğunu söylüyor. Birbirlerine bağırıyorlar. Annesinin ona kızmaya geleceğini düşünüyor ama gelmiyor. Abisi de dans kursundan dönünce yanına uğramıyor. Kimsenin umurunda olmadığını düşünüp daha da üzülüyor. Sonunda annesi gelip neden öfkeli olduğunu sorduğunda, daha da çok sinirleniyor. Uzun süre o kayanın üzerinde bekleyince karnı acıkıyor ve uzaktan mangal kokuları geliyor. Sonunda Paul-Axel ona kızarmış tavuk budu uzatıyor:

“Yoksa üzgün müsün sen?” diye sordu Paul-Axel. Vesta Linnea homurdandı.

“Kroket oynayacağız. Somurtman geçince gel sen de katıl,” dedi Paul ve diğerlerinin yanına döndü.

Vesta Linnea tavuk budunu yerken bir yandan da düşünüyordu. Kroket topunun sesi geliyordu. Huysuz? Öfkeli? Üzgün? Öfkeli olduğuna karar verdi ama belki de daha çok üzgündü…

Sonra aklına bir fikir gelen Vesta Linnea evcilik oynadıkları kulübeye giderek orayı temizleyip düzenliyor. Ardından da diğer çocukları çağırıp kendine bir cenaze töreni düzenliyor. Acıklı ama iyi şekilde acıklı olduğunu düşünüyor Vesta Linnea.

Herkes uyuduğunda annesi Vesta Linnea’nın yatağına gelip onu gece yüzmesine götürüyor. Sadece ikisi. Vesta Linnea çok mutlu oluyor.

kitap581

Duygularını anlamak ve kabul etmek için çok güzel bir kitap olmuş bu. Ama cenaze töreni düzenlemesi beni azıcık tedirgin etmedi değil. Kalabalıkların içinde özel olduğunu hissetmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bize Vesta Linnea.

Kitapta öyle çok ayrıntı var ki, her yaş çocuğun ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Hatta ben yetişkin olarak hayran olmaktan alamıyorum kendimi 🙂

Serinin Diğer Kitapları:

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Vesta-Linnea Çok Üzgün- #4

  1. Geri bildirim: Vesta-Linnea ve Sevgili Köpeği-#3 | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Uyu Artık Vesta-Linnea!-#2 | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Vesta-Linnea ve Canavar Anne-#1 | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Vesta-Linnea Ayışığında- #5 | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Öfkelendiğinde… | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: İlkokul Kitaplarına Başlarken… | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s