Arkadaşım Fırıncı & Dişçi

Dünyayı Öğreniyorum serisinden bu iki kitap, oğluma halasının hediyesi. Meslek tanıtımı açısından çok güzel kitaplar bunlar. Sevimli çizimleri ile çocukların dikkatini çekecek olan bu kitapları tanıtayım şimdi.

  • kitap543Arkadaşım Fırıncı : Kitap, fırında çalışan arkadaşı Taner’le bir gün geçiren çocuğun gözünden, fırında geçen bir günü anlatıyor. Sabah 5’te gidiyorlar fırına ama onlardan önce başlayanlarda var. Taner, hamuru saat 4’de gelenlerin yoğurduğunu ve fırını yaktığını, bu yüzden içerisinin sürekli sıcak olduğunu söylüyor. Sonra da fırındaki makineleri tanıtmaya başlıyor:

“Eskiden fırıncılar bütün gün elle hamur yoğurmak zorundaymış.” diye anlattı Taner. “Bugün bunun için bir makinemiz var -tıpkı sizin evde kendi ekmeğinizi pişirmek ya da pasta hamuru hazırlamak için kullandığınız makine gibi. Yalnız çok daha büyüğü.”

Sonrasında siloyu, un değirmenini ve ekmek kalıplarını inceleyip, hamur yoğurmaya geçerler. Sonrasında pasta yapılan bölüme geçip bir düğün pastası yapımına şahit olurlar. Sonrasında satış bölümüne geçiyorlar ki burası oldukça iştah kabartıyor 🙂  Sonrasında Taner yaptığı ekmekleri bisikletine atıp pazara götürürken, kahramanımızı da annesi gelip alır. Birlikte pazara giderler ki bu sayfada oldukça renkli. Bu sırada gördükleri Taner’i akşam yemeğine davet ederler. Taner’in getirdiği tam buğday ekmeği nefistir 🙂

kitap544

Kitabın sonunda da bir üzümlü sandviç ekmeği tarifi verilmiş. Denemek lazım 🙂

  • kitap545Arkadaşım Dişçi : Bu kitap da Ali adında bir çocuğun diş hekimi ziyaretini konu alıyor. Dişçi asistanı’nın sigorta için kartını almasıyla başlıyor. Sevimli bir bekleme odası resmedilmiş. Sonrasında muayenehaneye geçiyorlar ve eski bilgilerine bakıyorlar. Muayene başlamadan önce yapılacak işlemler anlatılıyor ve kullanılan malzemeler tanıtılıyor. Sonrasında diş bakımı ile ilgili bilgiler veriliyor:

Duvardaki poster, ağzımın hangi yerini en iyi şekilde temizleyebileceğimi gösteriyordu. Diş plaklarının yerleşmemesi ve çürük oluşmaması için önemliydi bu. Dişlerin bakımı için bir sürü değişik diş fırçası ve alet olması harikaydı.

Sterilizasyonun nasıl yapıldığı, diş teknisyenine düşen görevler, takma dişin ne olduğu, röntgenin nasıl çekildiği anlatılıyor.

Kitabın sonunda çeşitli resimler verilmiş ve bunların kitapta bulunması istenmiş.Diş hekiminden korkan çocuklar için, gitmeden önce okunulası bir kitap bu da.

kitap546

Kitap çevrilirken isimler Türkçeleştirilmiş. Ancak ifadelerde değişiklik yapılmamış. Biz de çocuklar büyüklere isimleriyle hitap etmediklerinden biraz iğreti durmuş. Suzan Teyze, Taner Abi denilse daha bizden olurdu sanırım 🙂

Bu setten Bir Dolap Kitap’da bahsetmiş. Farklı seçeneklerini görmek için bir TIK lütfen 🙂

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s