Kutu Oyunları

oyuncak85.JPGYağız, artık eskisi kadar oyuncaklarla oynamadığından, uzun zamandır oyuncak yazısı yazmıyorum bloğa.  Lego dışında aldığımız pek oyuncak yok ne zamandır. Şu sıralar ise varsa yoksa futbol. Her fırsatta top peşinde koşuyor ya da futbolcu kartları ile vakit geçiriyor. Futbolcu kartlarıyla çevirdiği numaralara inanamazsınız 🙂 Sanırım kimse bu şekilde oynamıyordur o kartlarla. Bir ara videosunu çekebilsem çok iyi olacak. Büyüdüğünde izlesin isterim 🙂

Ama gene de kutu oyunları alıyoruz arada. Bunlardan bahsedeyim ve fikir olsun istiyorum. Daha anlaşılır olması açısından, bulabildiklerimin videolarını da ekleyeceğim. 

 • oyuncak75Hadi Bakalım: Bu oyunu ben çok sevdim. Uzun süre her yerde aradık ve sonunda hiç beklemediğimiz bir yerde çıktı karşımıza.

Özellikle okuma yazmayı yeni öğrenen çocuklar için güzel bir oyun. Harfleri, kelimeleri tanıma, hızlı cevap verme, soruların yanıtlarını düşünme derken, eğlenceli heyecanlı bir aile oyunu.

Oyundan biraz bahsedecek olursam, en küçük oyuncu bir kart çekiyor. Orada sorulan soruyu yanıtlıyor. Örneğin “bir kuş türü“. Zamana karşı yarışıyorsunuz bu oyunda. Soruyu okuyan süreyi başlatıyor. Mesela “kırlangıç” dediniz ve K tuşuna bastınız. Hemen yeniden süreye basıyorsunuz ve diğer oyuncu “serçe” deyim S tuşuna basıyor. Bir kere basılan tuşa yeniden basan, söylediği şey diğer oyuncular tarafından kabul görmeyen ya da süresi içinde bir cevap bulamayan yanarak oyundan çıkıyor. En son kalan kişi oyunu kazanıyor. “İçinde F harfi geçen bir kelime” tarzı sorular da, çocukların harflere dikkatini çekiyor. Yalnız soruların bazılarını Yağız’ın bilmesi mümkün değil. Örneğin web sitesi, bir tv dizisi, kıyafet markası gibi. Öyle olunca da büyüklerle oynarken morali bozuluyor 🙂 Böyle kartları çıkarmak ya da aynı yaş grubundakilerle oynamak daha faydalı olacak sanırım. Her yaş için çok eğlenceli bir oyun.

 • oyuncak77Hide & Seek : Bu oyunu alalı uzun zaman oldu. Bir de Safari çeşidi var. Bizdeki korsanlı. Kitapçığında, kolaydan zora doğru bulunması gereken resimler verilmiş. 4 adet kapatma bölmesini çeşitli şekillerde kullanarak, sadece istenilen resimlerin kalmasını sağlıyorsunuz. Kolay gibi görünse de bir hayli zorlayıcı olabiliyor.

Önce safarilisini kuzenine almıştık Yağız’ın. Çok sevince ona da korsanlısını aldık. Bence de çok eğlenceli.

 

 • oyuncak76Hi-Q Toys-Go Getter (Prince & Dragon): Aslında mantık olarak Hide&Seek’ten çok da farklı değil bu oyun. Gene kitapçıkta belirtilen yönergeler var ve üzerindeki taşları doğru şekillerde dizerek hedefe ulaşılacak yolu buluyorsunuz.

Çeşitli şekiller içeren tahtanın üzerinden istenilen şekilleri birbirine ulaştırıyorsunuz. Mesela prensi prensese ulaştırmak gibi. Ancak sorunun farklı çözümleri olabiliyor. Yağız bulduğu yol, kitaptakinin aynısı olmazsa, yanlış yaptığı hissine kapılıyor. Tek çözümü olsa daha eğlenceli olacaktı onun için 🙂

 • oyuncak78Magic Square : Bu oyunu bende tam olarak çözebilmiş değilim. Farklı zemin çeşitleri ve 4 renk grubu taşları mevcut. Kaç kişi oynuyorsanız ona göre oyun şekilleniyor. Her oyuncu bir renk grubunu seçiyor ve sırayla şekle yerleştiriyorlar. Oyuncu sayısı ve kullanılan zemine göre, en fazla yükseleceği kat belirleniyor. O kata gelindiğinde elindeki taşları yerleştirmiş ve mümkün olduğu kadar fazla alana yayılmış olmak gerekiyor. Örneğin yukarıdan bakıldığında kırmızı 5 tane görünüyor ama elinde yerleştiremediği 1 taş kalmış. 5-1=4 kırmızılı oyuncunun skoru oluyor. En yüksek skorda kazanıyor. Video biraz daha anlaşılır kılar sanırım 🙂

 • oyuncak81Road Block (Hırsız Polis Zeka Oyunu): Bu oyunun kutusunu atmışız. Kitapçığında da adı yazmayınca, başlığa ne yazacağımı bilemedim. Sonunda internetten buldum da yazabildim 🙂 Bu oyunda gene kitapçıkta verilen stratejiler üzerine oynanıyor. Başlangıç, çırak, uzman ve usta düzeyinde şablonlar var. Bloklar kitapçıktaki şekillere göre yerleştiriliyor ve kırmızı arabanın kaçamayacağı şekilde polis arabalarının yerleştirilmesi gerekiyor. Her sorunun sadece bir yanıtı var. Kitapçığın sonunda da bu yanıtlar verilmiş.

 • oyuncak79ThinkFun Trafik Strateji: Bu oyunun teklisini almayı düşünürken, son anda çift kişiliğinin çıktığını gördüm ve daha eğlenceli olacağını düşünüp bunu aldım. Gümüş ve altın renginde 2 araba, 2 kullanıcı tarafından seçiliyor. Amaç, aradaki arabaları geçerek çıkışa ilk önce ulaşmak. Arabaları yerleştirme pozisyonları ve oynamak için kartlar mevcut. Kartta yazan sayı kadar hamle yapıyor, yolu kaydırıyor ve yol açıksa sonuna kadar gidiyorsunuz. Alttaki tabla daha sağlam bir yapıda olabilirmiş. Bu şekliyle arabada oynaması zor oldu bizim için. Ama bunun dışında oldukça keyifli bir oyun.

 • oyuncak80ThinkFun Last Letter (Son Harf): Bu oyun çocukken oynadığımız bir oyunun karta dökülmüş hali. Biz işitsel dikkatini güçlendirmeye yönelik olsun diye aldık. Hani biri bir kelime söyler, diğeri onun bittiği harfle başka bir kelime söyler. Burada da kartlardaki resimler üzerinden söyleniyor kelimeler. Ancak ingilizceye yönelik hazırlanmış olduğundan mıdır nedir, biz kelime bulmakta bir hayli zorlanıyoruz. Mesela elimizdeki kartta ejderha resmi varsa ejderha diyebiliyoruz. İkinci kişi elindeki kartlarda A ile başlayan bir nesne ya da durum bulmak zorunda. Al, ağlamak, altın gibi. Aynı kelimeyi tekrar kullanmak yasak. Elindeki kartları ilk bitiren oyunu kazanır ama bu pek mümkün olmadı bizde 🙂 Gene de çizimler çok güzel. Üzerine hikaye bile yazılır bu kartlarla 🙂

 • oyuncak84ThinkFun Matematik Zarları (Math Dice Jr.): Bu oyun matematiği eğlenceli hale çevirmek için çok güzel. 12 yüzlü bir hedef zarı var. 5 tane de altı yüzlü zar mevcut. Her oyuncu bir pul seçiyor. Önce hedef zarını atıyor. Sonra diğer zarları atarak, toplama ve çıkarma işlemleri yapılarak hedefteki sayı bulmaya çalışılıyor. Ne kadar fazla zar kullanılırsa o kadar avantajlı. Çünkü kullandığın zar sayısı kadar ilerleyebiliyorsun. Finish’e ilk ulaşan oyunu kazanıyor. Küçük bir taşıma kesesi de olan bu oyun, çantada taşımak içinde ideal.

 • oyuncak83Scrabble Junior : Yağız birinci sınıftayken, harfleri öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek adına almıştım bu scrabble’ı. Çok da severek oynadık. Çocuklar kolay anlayabilsin diye üzerinde şekiller var. Bir anlamda bulmaca gibi. Arka yüzü ise normal bir scrabble. Fotoğraf çekmek için çıkardığımda unutmuş olduğumu farkettim bu yüzünü. Şuan bu yüzle de oynayabiliriz aslında. Yeter ki Yağız’ın oyun oynamak için vakti olsun 🙂

 

 • oyuncak82Uno: Yağız’ın son zamanlardaki en sevdiği oyun sanırım bu. Bir çeşit pişti oyunu. 4 renk kart grubu mevcut. Oyunculara kartlar dağıtılıyor ve sırayla yere kart atılıyor. Aynı renk, sembol ya da sayı olmak zorunda. Oyuncu atlama, oyunu ters çevirme, renk değiştirme, +4, +2 kart çekme kartları var. Elinde olmayan yerden kart çekiyor. Kartlarını ilk bitiren oyunu kazanıyor ve diğer oyuncuların ellerindeki kartların değerleri toplanarak puan olarak yazılıyor.

 

Tüm bunların dışında daha önce bahsettiğim kutu oyunlarının linkini de burada yeniden vereyim de toplu olarak bulunsun 🙂

Aslında birbirine benzer pek çok oyun almışız. Keşke yaşadığımız yerde bunları kiralayacak yerler olsa da sıkıldıkça değiştirsek. Bundan sonra aklımda hala birkaç oyun var. Ama Yağız’ın oynamaya çok da vakti olmuyor. Her hafta bir oyunun haftası mı yapsak ne yapsak 🙂

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to Kutu Oyunları

 1. basak dedi ki:

  Merhaba yağız legolarla oynamayı çok seviyor benim oğlum da aynen seviyor peki bu lego kutularının parçalarını nasıl bir düzen içinde tutuyorsunuz bu konu ile ilgili yazı yazıp resim yükler misiniz şimdiden teşekkürler.

  Beğen

 2. basak dedi ki:

  Merhaba
  Bu kutu oyunlarını bulabileceğimiz güvenli bir diye ismi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
  diğer sorumu cevapladiginiz için de tesekkurler😄

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Ben farklı yerlerden alıyorum. D&R da oluyor bazen. Mucit Panda’dan, Gittigidiyor’dan, kampanyalardan ya da marketten aldığım bile var. Fiyat karşılaştırması yapıp ucuz bulduğum yerden alıyorum. Bazen alışveriş sitelerinde de kampanyası olabiliyor. Morhipo, Markafoni, Unnado gibi.

   Beğen

 3. Geri bildirim: 7,5 Yaş… | Oğlumu Büyütürken

 4. sule guller dedi ki:

  Merhabalar. Cok guzel bilgiler buldum blogunuzda. Birsey sormak istiyorum. Loggy ahsap bloklarinizi artik oglunuz oynamiyor ise ben sayin alabilirmiyim sizden ikinci el olarak. Cok seviyoruz ama bir turlu temin edemefik biz. Tesekkurler

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba
   Oglum hala oynuyor logy lerle. Hatta suan odasinda logy den bir ciftlik var.
   Dusunurseniz logy nin ithal versiyonu suan Türkiye de satista. Adi tegu. Ozellikle renkli olanlari cok guzel.

   Beğen

 5. Geri bildirim: Duygu Oyunları | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Kutu Oyunları 2 | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s