Evim, Evim, Güzel Evim!

kitap538Bu kitap, dünya evleri hakkında bilgiler içeriyor. Mimariye biraz ilgisi olan herkesin seveceği türden. Her sayfasında başka bir ev tipi tanıtılmış.

Evlerden ilki, Köpek Geçitli Ahşap Ev. Önce bu evler hakkında bir giriş bölümü yapılmış, ardından bu mimariyle ilgili kitabi bilgiler verilmiş. Ev tipi, kullanılan malzemeler, nerede, ne zaman yapıldıkları ve inanılmaz ama gerçek bölümleri yer almış.

Küçük Kale Denilen Dağ Evleri hakkındaki giriş bölümü şöyle:

Eviniz burada, yani karlı dağların üstünde olsaydı, ailenizle birlikte yaşayabildiğiniz dağ evinizde koyun, keçi ve inek besleyebilirdiniz. Dört katlı bu dağ evi, köpek geçitli ahşap eve göre oldukça büyüktür. Hayvanlarınız zemin katta yaşarken, siz ve kardeşleriniz en üst katta uyuyabilirsiniz. Kayaklarınız, kar ayakkabılarınız ve buz patenleriniz giriş kapısının yanındaki balkonda, taptaze sütle evde yapabileceğiniz nefis peynirler ise kilerde durabilir.

kitap539

İçine Çatıdan Girilen Evler, Çoklu ev, Modern Mağara Evleri, Direkler Üstündeki Deniz Evleri, Venedik’in Saray Evleri, Şato, Toprak Site Evleri, Sıra Evler, Akdeniz’in Beyaz Evleri, Güney Afrika’nın Süslü Evleri, Yurt Çadırı Evler, Gezgin Evler ya da Karavanlar, Yüzen Evler ve son olarak Ağaç Evler resimlenmiş ve anlatılmış. İnsanlık tarihinin gelişimini bu evlerden izlemek mümkün.

Bu kitaba bir yetişkin olarak baktığımda gayet bilgi verici ve etkileyici. Ancak çocuk gözünden tüm ayrıntıları okumak sıkıcı olabiliyor. Özellikle evlerin özellikleri anlatılan kısımlar Yağız için sıkıcı oldu. Ama farklı şekillerde okunabilir bu kitap. Resimleri öyle ayrıntılı ve birbirinden farklı ki, orada yaşayanların öykülerini anlatabilirsiniz. Resimsiz kitaplar gibi kendi hikayelerinizi oluşturabilirsiniz. Deneyin pişman olmazsınız 🙂

Kitap Bir Dolap Kitap’ta da yerini almış. Hem de öyle güzel anlatılmış ki okumadan geçmeyin derim ben 🙂 TIK TIK

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Evim, Evim, Güzel Evim!

  1. Geri bildirim: Sanat Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s