Keşfedin 3…

Bizi bilen bilir, biz bu seriyi pek severiz 🙂 Son zamanlarda kütüphanemize eklenenlerden bahsetmek istiyorum şimdi de.

kitap5301-Keşfedin Orta Çağ : Yağız Keşfedin Tarih’i çok sevince, Orta Çağ’ı da seveceğini düşünerek aldım hemen.

Kitap, çizimleri ve ayrıntılarıyla gene çok güzel. 700 yıl önce ki bir “Pazar Yeri” ile başlıyor. O döneme ait evler, yaşam tarzları, dükkanlar ve ileride kenti koruyan şato görünüyor. Sonra “Lordun Şatosu” daha yakından inceleniyor.  Şatonun bölümleri, nasıl korunduğu, ne yenip içildiği anlatılıyor. Ardından “Köy Yaşamı” geliyor. Tarlalar, bahçeler, koşuşan çocuklar, kilise ve hayvanlar resimlenmiş. İnsanın orada olası geliyor 🙂 Orta çağ olur da “Savaşlar” olmaz mı? Bir sonraki bölümde bir savaş sahnesini içeriyor. Askerler, çadırlar, mancınıklar, kuşatma kuleleriyle bir çatışma sahnelenmiş. Orta Çağ Avrupa’sından bahsedilir de din es geçilebilir mi? Geçilmemiş elbet. “Keşişler” bir sonraki bölümün başlığı.  Büyük bir manastır resmedilmiş ve bölümlerinden bahsedilmiş. Ardından “Gotik Mimari” başlığında büyük bir katedral resmedilmiş. Dönemin zanaatkarları hakkında fikir veriyor bu sayfa. Ancak Yağız bu son iki sayfadan pek hoşlanmadı. Kitabın sonunda “Kim Kimdir?” bölümü yapılmış ve bahsedilen karakterler bir araya toplanmış. Kitabın arkasında da küçük bir kitapçıkta “Şatoda Yaşam” anlatılmış.

kitap531

Kitapta yaş etiketi konmamış ama bence tarih seven her çocuğun ilgisini çekecek türden. Hatta benim gibi büyüklerin de 🙂

kitap5322- Keşfedin Görkemli Şehirler : Bu kitabı Yağız’a mı yoksa kendimize mi aldık bilemiyorum. Dünya üzerindeki en ünlü kentlere yapılan bir yolculuk gibi. Sydney, anlatılan ilk şehir. O muhteşem opera binası, Sydney Limanı Köprüsü, Çağdaş Sanatlar Müzesi ve daha pek çok ayrıntı resmedilmiş. Ardından Londra’ya geçilmiş ve Thames Nehri, St. Paul Katedrali, Parlamento Binası gibi bölümlerinden bahsedilirken kentin silueti çıkarılmış. New York’a gelindiğinde, Özgürlük Heykeli, Empire State, Central Park ile bir gezintiye çıkılıyor. Sonrasında kanallar şehri Venedik gelmiş. Palazzi adı verilen evleri ve gondollarıyla rüyalar şehri 🙂 Ardından Çin’in en büyük şehri Şanghay’a gelmiş sıra. Doğrusunu söylemek gerekirse, Çin çok da ilgimi çeken bir ülke değildir. Ve İstanbul. Böyle güzel bir kitap İstanbul’suz eksik kalırdı zaten. Camiler, Topkapı Sarayı ve Galata Kulesi resmedilmiş. Son şehir ise Paris. Eyfel Kulesi, Seine Nehri, Paris Opera Evi ve daha pek çok ayrıntı. Kitap bunların dışında kalan belli başlı şehirler hakkında kısa bilgilerle son bulmuş. Washington DC, Kahire, Berlin, Rio de Janeiro, Moskova ve Tokyo anlatılan kentler.

kitap533

Belki bir gün görmekte kısmet olur, kim bilir 🙂

kitap5363-Keşfedin Matematik : Matematiği ne kadar sevdiğimi her fırsatta dile getiriyorum değil mi 🙂 Öyle güzel kitaplar var ki bu konuda, almadan edemiyorum. Bu da onlardan biri. Bana göre zaten sevimli olan matematiği iyice sevimli hale getirmiş bu kitap 🙂 Eğlenceli çizimler ve basit işlemlerin yer aldığı kitap, Matematik Nedir? sorusuyla başlıyor. Sayılarla Tanışın sayfasında tarih boyunca insanların sayma için buldukları yöntemlerden bahsedilmiş. Rakamlarla Oynamaya gelmiş bir diğer sayfada. Toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemleri ve çarpım tablosu anlatılmış. Şekiller sayfası ise oldukça eğlenceli. Üç boyutlu olarak şekiller oluşturulmuş. Her sayfaya sevimli yaramazlar eşlik etmiş 🙂 Ölçme ve Bölme sayfasında ağırlık, uzunluk, pisagor, kesirler olabildiğince basit ama öğretici şekilde ele alınmış. Günlük Yaşamda Matematik, bir marketin resimlendiği sayfada işlenmiş. Biraz hesap kitap yaptırmış okuyuculara. Matematik Labirentleri, Yılanlar ve Merdivenler, Şans Oyunları ve Matematik Bulmacaları sayfaları ise tamamen eğlencelik.

kitap537

Çocukları bilmem ama keşke öğretmenler edinseler böyle kitapları.

kitap5344-Keşfedin Çarpım Tablosu : Bu kitabı ileride vermek üzere almıştım. Ama Yağız, Keşfedin Matematik’den sonra ısrarla isteyince verdim bende. Hafiften de çarpım tablosuna girişmişlerdi. Gene de eğlencelik baktık biz bu kitaba. Ama çarpım tablosu nasıl güzel anlatılırmış görmüş olduk 🙂

Alıştırma Tabloları sayfası ile başlayan kitapta önce gruplandırarak sayma anlatılmış. Ardından 2-12 sayıları arasında, her sayıya bi sayfa ayrılmış ve sayfa köşelerinde de çarpım tablosu verilmiş. Her sayı çocukların ilgisini çekecek konulara göre işlenmiş. Örneğin 2 ler hayvanlar, 3 ler uzay, 4 ler köpek, 5 ler deniz gibi.

Ardından Çarpım Tablosu toplu olarak bir tabloda verilmiş ve kitap çarpım tablosu oyunları ile son bulmuş.

kitap535

Biz Yağız’ın kafasını çok karıştırmamak için sadece 2 ve 3 sayfalarını inceledik birlikte. Diğer sayfaları eğlencelik gezindik.

Daha öyle güzel Keşfedin’ler var ki, ama kitaplara ayıracak fazla zamanımız yok maalesef. Tüm gün okulda olunca ve okul için ödev kitap okuma derken, ancak uyku öncesi vakit ayırabiliyoruz kitaba.

Keşke daha küçükken olduğu gibi kitaplar arasında kaybolacak vaktimiz olsa. Ne kadar çabuk büyüyorlar ve sorumluluklar yükleniyor küçücük omuzlarına. Bu da böyle bir dönem işte…

İlgili Yazılar :

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Keşfedin 3…

  1. Geri bildirim: Tarih Atlası | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Kemal’in Londra Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Kemal’in Roma Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kemal’in Brüksel Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s