Tarih Öncesi İnsanları

kitap519Bu kitap basit bir dille insanlık tarihini özetleyivermiş.Ben çok beğendim 🙂

Kitap çeşitli sorular sorup onların cevaplarını vermiş.

İnsan her zaman yeryüzünde miydi?

sorusuyla başlıyor kitap. Dünya’nın başlangıcı, ilk canlılar, sudan karaya çıkan ilk canlı ve dünyanın nasıl yaşanılabilir bir hale geldiği anlatılıyor.

Tarih öncesi nedir?

başlığı altında tarih öncesinin ne zaman başlayıp bittiği, kaç dönemden oluştuğu, atalarımızın kim olduğu ve evrimden bahsediliyor. 

İnsan dinozordan mı gelir?

sorusunun altında insanın bir memeli olduğu, Evrim kuramını ortaya koyan bilim adamının Charles Darwin olduğundan söz ediliyor.

İnsanoğlunun ilk atası kimdir?

sorusunun altında insanın bilinen ilk atasının Toumai olduğu ve 7 milyon yıl önce yaşadığı, ayrıca ilk insanın Afrika’da ortaya çıktığı bilgileri veriliyor.

İki ayağı üzerinde duran ilk insanların Australopitekler olduğu, ancak alet kullanabildiği için ilk insanın Homo Habilis kabul edildiği, Afrika kıtasını ilk terk edenin Homo Erectus (dik insan) olduğu ve ateşi bulduğu, Neandertal insanın elinden çok fazla iş geldiği, ilk müzisyen olduğu ve ölülerini gömen ilk insanlar olduğu anlatılıyor. Bize benzeyen ilk tarih öncesi insanın Homo Sapiens’ın modern insan kabul edildiği, pek çok şeyi yapabildiği ve tüm dünyaya yayıldığı, ilk sanat, tarım, hayvancılıkla uğraşma, ilk köylerin kurulması, inanç, iletişim kurma becerilerinden bahsedilen kitapta, tüm bu verilere nasıl ulaştığımız da anlatılıyor.

kitap520

Kitabın dili hakkında bir fikir vermesi içinde bir pasaj paylaşmak istiyorum :

Homo Sapiens, Neandertallerden mi Gelir?

Homo Sapiens, Neandertallerden gelmez, onların yalnızca kuzenidir. Bu iki tür, 100.000 yıla yakın bir süre beraber yaşamıştır. Birbirleriyle savaştıklarına ilişkin izler bulunamasa da, bilim adamları, Homo Sapiens’ın gelişmiş teknik kapasitesi sayesinde Neandertal insanın yerini aldığını düşünmektedir. Bugünkü insanla Neandertaller arasında hiç bir soy bağı bulunmamaktadır.

Kitabın sonunda sorular kısmı ve sözlük mevcut. Pek çok bilginin kolaylıkla anlaşılacak şekilde anlatıldığı kitapta, çizimleri de gayet sevimli. Ayrıca her sayfada bir de Hızlı Bilgi bölümüyle yazılanlar özetlenmiş.

kitap521

Başta da söylediğim gibi, bu kitabı çok sevdim ben. Tam da SAPIENS kitabını okuduğum döneme denk geldi bu kitap. Orada okuduklarımı basitleştirerek anlatmamı sağladı Yağız’a. O da çok sevdi. Tavsiye ederiz biz 🙂

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Tarih Öncesi İnsanları

  1. Geri bildirim: Tarih Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s