Çaykovski- Sihirli Ödev

kitap516Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları serisinin 7. ve son kitabı olan Çaykovski, hikayeye Bay Majör’ün evinin mutfağında başlıyor. Bay Majör, müzik ödevleri için yardım isteyen Efe ve Defne için yapmış olduğu cevizli kekleri yerken, Çaykovski hakkında yapabilecekleri çalışma konusunda konuşurlar. Bay Majör, arkadaşı Tornavida’dan yardım ister ve onun yaptığı balona binerek, Fındıkkıran ve Kuğu Gölü’ne doğru yola çıkarlar. Ayrıca Tornavida Defne’ye bir de ışıklı kolye verir. Karanlıkta kalırsa yolunu aydınlatacaktır.

Çaykovski’nin müziği eşliğinde Fındıkkıran Balesi’nin başladığı yere, yılbaşı gecesinde sıcacık bir eve giderler. Ev, Fındıkkıran Balesi’nin baş kahramanı Clara’nındır. Partiye onlarda katılır. Clara’ya bir fındıkkıran hediye gelir. Asker şeklindeki bu fındıkkıranı çok sever Clara. Ancak kardeşi Fritz elinden düşürüp kırınca, Clara çok üzülür. Ağlamaktan yorgun düşüp uyuyakalır. Sonra bir rüyaya uyanırlar hep beraber. Fındıkkıran bir prense dönüşmüştür.

Prens bu duruma çok şaşıran Clara’yı kendi ülkesi olan Karlar Diyarı’na davet etti. Clara, fındıkkıran prensi, Bay Majör, Efe ve Defne’yle tanıştırdı.  Prens; “Hey! Hep birlikte gitmeye ne dersiniz?” dedi. Defne ve Efe “Harika” diye bağırdılar. “Peki ama nasıl gideceğiz?” diye sordu Clara. “Sihirli balonumla gidelim mi?” dedi Bay Majör. Hepsi birlikte balona bindiler ve Karlar Diyarı’na doğru yola koyuldular.

Karlar Diyarı’ndan Şekerlemeler Ülkesi’ne giderler. Orada çeşitli ülkelerin danslarını yaparlar. Çaykovski’nin eserleriyle dans ederler. Müzik bittiğinde oradan ayrılıp tekrar balona binerler ve Kuğu Gölü müziği eşliğinde göle inerler.

kitap517

Kuğularla dolu olan bu gölde, Büyücü Rothbart, Defne’yi kuğuya dönüştürür. Büyücü, güzel kızları, ancak gece yarısından sonra insana dönecek şekilde kuğuya çevirmektedir. Büyüyü bozmanın yolunu arayan Bay Majör ve Efe, ormanda ihtişamlı bir şatoya rastlarlar. Şatoda, Prens Siegfried’in doğum günü kutlaması vardır ve annesi ona bir yay hediye eder. Prens yayını denemek için kuğu avına çıkar hemen. Ancak yayını doğrulttuğu yerden güzel bir kız çıkar ve kuğulara zarar vermemesini ister. Adeta büyülenen prens, Odette’ye, onu daha önce neden görmediğini sorar:

“Büyücü Rothbart beni ve arkadaşlarımı birer kuğuya dönüştürdü. Biz sadece gece yarısından sonra insan kılığında dolaşabiliyoruz” deyince prens meraklandı. “Peki ama bu büyü nasıl bozulur?” diye sordu. “Bir erkek bana aşık olur ve bunu kanıtlarsa büyü bozulacak” diye açıkladı Odette.

Birbirlerine aşık olan prens ve Odette’nin yanına Bay Majör ve Efe’de gelir ve Defne için yardım isterler. Ertesi gün ki eş seçme balosunda, Odette’ye aşkını açıklayarak büyünün bozulmasını sağlayacağını söyleyen prensi, büyücüde duyar ve kızı Odille’yi Odette kılığında baloya gönderir. Prens onu Odette sanarak aşkını ilan eder. Efe gerçeği prense anlatınca, prens göl kıyısına gider ve büyücüyle kavgaya tutuşur. Prens kazanınca büyü bozulur ve tüm kuğular kıza dönüşür. Balona binen Defne, Efe ve Bay Majör, Odette ve Prens’in birbirlerine sıkıca sarıldığını görürler.

Eve dönünce yaşadıklarını yazarlar ama balon sır olarak kalmıştır.

kitap518

Beraberinde cd de bulunan kitabın arkasında da, çocuklara sorabileceğiniz sorular mevcut. Çocukları klasik müzikle tanıştırmak için güzel bir başlangıç bu seri.

İlgili Yazılar :

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s