SerChe-Onurlu Bir Kuş

Kitap513Uzun zamandır okuduğum en anlamlı çocuk kitabı sanırım bu. Che’nin adı hiç geçmeden,  onun tüm ideolojisini seriyor gözümüzün önüne. Özgürlük, adalet gibi kavramları düşünmeye sevk ediyor.

Çok eski zamanlarda, evrenin bir köşesinde, çeşit çeşit kanatlının yaşadığı bir kuşdünya varmış.

diye başlıyor kitap. Bir elin parmağını geçmeyen yırtıcı kuşların, kalabalık kuş topluluklarına yaptıkları eziyetleri ve küçük kuşların bunları kabullenişini hiç anlayamayan küçük bir Serche, küçüklüğüne bakmadan herkesin yardımına koşar, koştukça giderek güçlenir olmuş. Tüm bu haksızlıkların nedenini düşünüp durmuş Serche, düşünerek uçmuş durmuş. Başka dünyalara uçacak kadar güçlenmiş. Tanımadığı kuşdünyalara uçup, ihtiyacı olan kuşlara yardım edip kendini sevdirirken, bir yandan da  zorbalığa karşı koymaları gerektiğini anlatıp durmuş onlara. Gittiği her yerde, aynı eşitsizliklerle karşılaşmış. İhtiyacının fazlasını isteyen büyük kuşların, bunun için küçük kuşları ölesiye çalıştırmalarına şahit olmuş. Sonra başka dünyalarda başka haksızlıklar görmüş. Çiftlik sahibinin kar hırsı yüzünden, 24 saat yanan ışıklar altında yumurtlaması beklenen tavukları, çeşitli şekillerde pişirilen piliçleri görüp, daha iyi şartlar istemeleri için örgütlemiş. Hak etmediği  halde, diğer kuşlardan fazla itibar gören güvercinlere, yiyecek hırsızı martılara, yolunmalarına rağmen bağırmayan kazlara, tüm yıl yılbaşı için beslenen hindilere, leşle beslenen akbabalara kızmış.

Kitap514Sonra bir kuşada da, zalimlere karşı örgütlenen kuşlar duymuş. Toplantılarına katılmak için kilometrelerce uçmuş ve orada tüm gördüklerini anlatmış. Onlara saldıran sivri gagalı kartallara karşı, birlik olup uzaklaştırmayı başarmışlar. Oradaki kuşlara Serche’nin şu fikri çok doğru gelmiş:

Bir kuşu özgür kılan, çok fazla şeye sahip olmak değil, sahip olduklarını adilce paylaşmakmış.

Herşeyin özgürce paylaşıldığı yeni kuşdünyalar kurmuşlar ama büyük kuşların ambargosuyla karşılaşmışlar. Bu yüzden Serche’yi suçlayanlar olmuş. Onlara, büyük kuşların getirdiği albenili eşyalara ihtiyaçları olmadığını anlatmaya çalışmış.

Serche hayattaki iki ilkesi olan, tutarlılık ve dürüstlükle, tüm dünyayı dolaşarak zalimlere karşı mücadele etmiş. Ama bir gün, yırtıcı kuşlar onu saklandığı yerden bulmuş ve gagalarıyla yok etmiş.

Kuşdünyadaki küçük kuşlar, ağlamak yerine, Serche’nin iyilik, doğruluk, dürüstlük ve dayanışma ilkesini hatırlayarak güçlü olmaya karar vermişler.

Çünkü Serche düşündüğü ve söylediği gibi yaşamış. Ve yapacağını söylediği her şeyi yaparak ayrılmış dünyadan. Bu, geçici bir dünyada bir kuşun dileyebileceği tek şeymiş.

Bugün insan dünyamızda bile Serche’nin resmi dalgalanıyormuş baskıya ve zulme karşı. Onun fikirleri tüm kuşlar için bir kutup yıldızı…

Kitap515Anlatım gücü, resimlerin sade ama etkili hali, tasarımın göz dolduruculuğu ile bu kitap beni benden aldı. Yağız ise defalarca okutup anlamaya çalıştı. Uzun zamandır yapmadığı şekilde…

Bence bu kitabı, çocuğunuz yoksa bile kendiniz için alın. Herkesin içinde bir yerlere dokunacağı kesin…

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to SerChe-Onurlu Bir Kuş

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Büyük Çiçeği | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s