Ne Nasıl Yapılıyor

Kitap483Ramazan geldiğinden beri, gözümü açıp da bilgisayar başına oturamıyorum akşamları. Öyle bir rehavet çöküyor ki sormayın 🙂 Baktım uzun zamandır bloğu güncellemiyorum, ha gayret dedim akşam ve oturup daha önce başladığım bir yazıyı bitirdim. Eh bayrama kadar bir daha bu gücü bulabilir miyim bilmiyorum 🙂

Her gün kullandığımız şeylerin öyküsünü içeren bu kitap, üç boyutlu özelliğiyle oldukça dikkat çekici.Üstelik bizi tarihsel bir yolculuğa götürüyor.

Fabrikaları kim icat etti? sorusuyla başlıyor ilk bölüm. Tekstil, demir üretimi, ulaşım, elektrik ilk ne zaman kullanıma girmiş; eşyanın öyküsü nasılmış anlatılmış.

Hamburger nereden gelir? sorusunun yanıtında ise, et, ekmek, peynir, susam taneleri, turşu, karabiber, domates ve marulun nasıl yetiştirildiği anlatılırken, çiftçiliğin kısa tarihinden bahsedilmiş.

Ağaçta çikolata yetişir mi? sorusuna gelince, kakaonun yolculuğu, toplanmasından fabrikaya ulaşmasına kadar anlatılmış. 

Kitap484

Giysilerimiz nereden geliyor? sorusunun yanıtı ise, çeşitli kumaş türlerinin tanıtımıyla başlamış. Kot pantolonun hikayesi ve değişen modayla devam etmiş.

Bir diğer soru da “Ağacı kağıda nasıl dönüştürüyoruz?” Kağıdın ve kitabın tarihçesi verilirken, üretim aşamaları resimlenmiş.

Lastik Ördek Neden Yapılır? sorusuyla plastiğin hikayesi anlatılmış. Ayrıca evde plastik yapımının da reçetesi verilmiş.

Goriller ve cep telefonları arasındaki bağlantı ne? sorusuna gelince, cep telefonunda kullanılan bir metal olan Tantal’ın, Orta Afrika’daki gorillerin yaşam alanlarından çıkarıldığı anlatılmış. Ne için neleri feda ettiğimizi görmek ürkütücü.

Tek kullanımlık ne demek? sorusuyla 1810 da teneke kutu imalatıyla başlayan süreci, posta pulu, yara bandı, tuvalet kağıdı, kağıt tabak, pil, tıraş bıçağı gibi ürünlerin hayatımıza girişinden bahsedilmiş.

Son soru ise, “Diğer canlılardan neler öğrenebiliriz?” Canlıların gezegeni kirletmeden milyonlarca yıldır üretim yaptıklarından söz edilirken, bazılarından örnekler verilmiş. Doğadan öğreneceğimiz çok şey olduğu vurgulanmış.

Çok güzel bir başvuru kitabı bu. Çocuklara farkındalık yaratmak adına kütüphanede bulunması gereken bir yayın.

İlk olarak Bir Dolap Kitap’ta okumuştum. Sizde göz atın. TIK TIK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.birdolapkitap.com/2013/12/19/ne-nasil-yapiliyor-her-gun-kullandigimiz-seylerin-oykusu/

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Ne Nasıl Yapılıyor

  1. Tünay dedi ki:

    Baskısı yok ne yazık ki 😦

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s