Chopin- Dağınık Oda

Kitap507Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları serisinin 6. kitabı Chopin. Kerem adlı, odasında sıkılmakta olan bir çocukla başlıyor hikaye. Yan odada ablası piyano çalarken, pencereden içeri bir sinek girer. Kerem sinekten rahatsız olunca onu yakalar ama sonra öldürdüğünü düşünerek ağlamaya başlar. Oysa sinek numara yapmıştır. Adı “Doktor Cızbız”dır. Kendini psikiyatrist olarak tanıtan sinek, ablasının çaldığı melodinin peşinden yanına geldiğini anlatır. Frederic Chopin’in en yakın dostlarından biri olduğunu söyler. Chopin ve çaldığı müzik hakkında bilgi verir Kerem’e. Neden ablasının değil de, kendi yanına geldiğini sorduğunda:

“Bu güzel müziğin çaldığı evde yatağında sıkılarak oturan bir çocuk olması bana garip geldi. Sana yardım etmek istedim. Sıkıldığını anladım. Ne de olsa mesleğim.”

Böylece Doktor Cızbız müzik aracılığıyla Kerem’i eğlendirmeye çalışmaya başlar. Chopin’in CD’sini getirir ve ellerini ovuşturur. Ve CD’den Chopin çıkar. Chopin piyano çalmaya başlar ve Doktor Cızbız’da çaldığı eserler hakkında Kerem’e bilgi verir. 

Kitap509

Doktor Cızbız ellerini her birbirine sürttüğünde farklı şeyler olmaktadır. Kah odanın duvarları boyunca piyano olur, kah süpürgeler dans etmeye başlar, kah süpürge ağaca dönüşür. Bir müzik bittiğinde diğeri başlar. O arada Chopin hayatı hakkında konuşur. Ülkesine duyduğu özlemden bahseder. Ardından bir vantilatör bulurlar ve müzik sayesinde fırtınaya dönüşür. Sonra mavi bir kumaş parçası okyanus olur. Halı da kumsal. Hepsi denizin tadını çıkarırken, Kerem, piyanonun tek başına oluşturduğu duygulara inanamaz.

Kahramanlık Polonezi çalarken,

“Keşke burada olsaydı”, dedi Cızbız. “Kim?” diye sordu Kerem. “Bay Majör” dedi Cızbız. “Bu melodiyi nerede olsa duyar. En sevdiği eserlerden biridir” dedi Chopin.

O sırada Kerem’lerin yan komşusu olan Majör, pencereden başını uzatır ve sohbete katılır. Ancak Kerem’in babası odaya gelmek üzeredir. Büyünün bozulmaması için buna engel olunmalıdır ve bu işi Bay Majör üstlenir. Diğerleri de müzik eşliğinde aya çıkıp dünyayı seyreder. Ama o sırada babasının odaya girmesiyle büyü bozulur ve dağınık bir oda kalır geriye. Her şeyi açıklamaya çalışan Kerem’e inanamayan babası ile konuşmak Bay Majör’e düşer.

“Sakin olun bayım. Zaman zaman yetişkinler gözlerinin önünde duran renkli dünyayı göremezler. Sadece bir çocuk süpürgeyi ağaç, vantilatörü rüzgar, kumaşı okyanus yapabilir. Müzik ise bizlere bunu başarabilme gücü verir. Canı sıkılan insan yeterince hayal kuramıyor demektir.”

Ardından Bay Majör geçer piyanonun başına ve Chopin’den bir prelüd çalmaya başlar. Babası gözlerini kapayıp dinlemeye başladığında, oda yeniden değişmeye başlar ve babası koşarak bahçeye iner, hortumu açar ve “İşte yağmurumuz” diye bağırır 🙂 Artık babada oyunun içindedir 🙂

Kitap508

Kitap, yanında verilen cd sayesinde, bahsettiği müzikleri de dinleme fırsatı sunuyor. Bu anlamda hem öğretici hem de keyifli bir hale dönüşüyor.

Müzikle tanışmak adına çok güzel bir seri bu kitaplar. Tavsiye ederiz 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Chopin- Dağınık Oda

  1. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s