Rose

Kitap500Çocuk” kitabını çok sevince, yazarın diğer kitaplarını da istedi Yağız. Resimsiz ve saman kağıda basılı bu kitap, baskı anlamında göz doldurmuyor. Gelelim konusuna.

Konuşma bozukluğu yaşayan bir kızın okul serüvenini anlatan kitap, farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Okuldaki sunumunda herşeyi birbirine karıştırınca ve burnu kanamaya başlayınca ailesi gelip alır Rose’u ve üç ay hasta yatar. Ardından başka bir ev ve başka bir okul gelir. Yeni okula giderken defalarca prova eder söyleyeceklerini. Ama ağzından dökülenler şöyledir:

“Günparlak, okulda gıcır gıcırım ve öndeki adım Rose.”

Öğretmen bu sözleri duymadıysa da, ardından kendini tanıtmasını istediğinde, olan olur. Tüm sınıf onun değişik olduğunu farketmiştir. Gene de teneffüste sıra arkadaşı onu oyunlarına davet eder.

Sonrasında evde ve okulda yaşanan diyaloglarla devam eder kitap.  O sırada büyük sınıflardan, adını bile bilmediği birine aşık olur Rose. Bu arada 6. sınıflara korkmadan kafa tuttuğunu gören 1. sınıftan bir öğrenci onu şef ilan eder ve dilini öğretmesini ister 🙂 Sonunda bir çete kurar ve adına Yalnızlar derler. Büyük sınıflarla karşı karşıya gelir ve dağılırlar. Ama aşık olduğu büyük çocuk gelir ve diğerlerini dağıtır.

Vakum (anne) ve Patates (baba) arkadaşlarıyla tanışmak istediklerini söylediklerinde çok heyecanlanır Rose ve daha adını bile bilmediği, aşık olduğu büyük çocuğu davet etmeye karar verir. Ancak okula gittiğinde onu başkasıyla görür. Yalnızlar duvarına gider ve ağlar. Sıra arkadaşı Momo uzaktan onu gözetlemektedir. Sonunda Momo’nun ona aşık olduğunu anladığında, konuşması biraz düzelmiştir. Ancak okulla başı beladadır. Onun gibi konuşmaya başlayan küçük hayranı yüzünden gönderilme tehlikesi yaşamaktadır. Korkuyla saklanmışken öğretmen onu bulur. Sınıfa gelip sunumunu yapmasını ister. Diğer grup arkadaşlarıyla, dinozorları anlatacaklardır. Birden hepsi onun gibi konuşmaya başlar.

Rose yuvasını bulmuştur…

Konuşma bozukluğu yaşayan ya da böyle bir arkadaşı olan çocuklar için, farkındalık yaratmak üzere kullanılabilecek bu kitap, “Çocuk” kadar etkilemedi bizi.

Belki de tasarım çok şeydir 🙂

Kitap Bir Dolap Kitap’ta da yerini almış. TIK TIK

 

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Rose

  1. Geri bildirim: Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmaz | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s