Deniz Masalları

Kitap493Yağız Efsunlu Hayvan Masalları‘nı çok sevince, serinin bir başka kitabını daha aldık. Bu kitapta da gene İtalyan Masallarının düzenlemeleri var.

Kitap baskı kalitesi olarak oldukça güzel. Resimleri de kitapla uyumlu ve uzun yazılı kitaplara geçiş için gayet yumuşak bir ortam sağlıyor.

Bu kitapta altı masal yer alıyor. Efsunlu Hayvan Masalları’nda olduğu gibi hepsini tek tek anlatmaya niyetim yok, oldukça zorlayıcı oluyor çünkü 😛 Masalların adları şöyle :

  • Balık Kola (Sicilya Masalı)
  • Yengeç Prens (Venedik Masalı)
  • Yosunlarla Kaplı Adam (Liguria Masalı)
  • … İle Dolu Yük Gemisi (Sicilya Masalı)
  • Alnı Güzel (İstra Masalı)
  • Uyuz Şah Sultan (Palermo Masalı)

Şimdi içlerinden birini seçip anlatayım:

Kitap494Yengeç Prens : Balıkçının biri günlerden bir gün kocaman bir yengeç tutmuş ve onu satmak üzere krala götürmüş. Kralın kızı yengeci balık havuzuna koymak istediğini söylemiş. Prenses yengece bakmaktan hiç usanmıyormuş ve onun tüm alışkanlıklarını öğrenmiş. Öğlenleri onikiyle üç arası ortadan kayboluyormuş. Bir gün bir dilenci gelmiş ve prenses ona para verirken, para çukura düşmüş. Dilencide arkasından girmiş çukura. Kralın balık havuzuna bağlanan sudan yüzerek bir salona varmış. Oraya, sırtında bir periyle yengeç gelmiş. Peri değneğiyle yengece dokununca içinden yakışıklı bir delikanlı çıkmış. Birlikte yemek yemişler, ardından tekrar kabuğuna girmiş delikanlı ve kaybolmuşlar. Dilenci gördüklerini prensese anlatınca, prenses beraber gitmeyi istemiş. Prenses delikanlıyı görünce aşık olmuş ve kimse görmeden kabuğa girivermiş. Delikanlı da kabuğa girip kızı görünce telaşlanmış. Perinin bunu farketmesi halinde ikisini de öldüreceğini söylemiş.

Kralın kızı da çok kısık sesle, “Ama ben seni, üzerindeki büyüden kurtarmak istiyorum!” demiş. “Bana ne yapmam gerektiğini söyle.”

“Bu mümkün değil!”demiş delikanlı. “Kurtulmam için beni sevecek ve benim için hayatını feda etmeye hazır bir kız lazım.”

Prenses “O kız benim! demiş.

Böylece aslında bir prens olan delikanlı, büyünün bozulması için ne yapması gerektiğini anlatır prensese. Böylece prenses keman çalmayı öğrenerek, prensin dediklerini yerine getirmiş ve büyünün bozulmasını sağlamış. Sonunda prens kraldan kızını istemiş ve evlenmişler.

Kitap495

Neden masallarda kadınlar hep güçsüz, erkekler kahraman? İsyan edesim geliyor, masaldır deyip susuyorum…

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Deniz Masalları

  1. Geri bildirim: Akdeniz Efsaneleri | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Küçüklere Masallar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s