Alev Saçlı Çocuk

Kitap430Bu kitabı, uzun süre alınacak kitaplar arasında beklettikten sonra,  Çocuğunuzla Birlikte Keyifle Okuyabileceğiniz 16 Muhteşem Çocuk Kitabı listesinde görünce, artık zamanı gelmiştir diyerek aldım. Aslında o liste çok da beklentilerimi karşılamamış olsa da, farklı bir kitap Alev Saçlı Çocuk.Fantastik kitaplardan hoşlanan bir çocuğunuz varsa, bu kitap tam ona göre.

Kitap, kırmızı saçlı, çilli, azıcık şişman, teyzesi ve kedisiyle yaşayan Frida’nın öyküsü. Kedisi de onun saçları gibi kırmızıdır. Saçları onu mutlu etmez, tam aksine onunla alay edilmesine sebep oluyor. Ne yapsa kurtulamaz saçlarından.

Onunla alay etmeyen biri vardır. Postacı Bruno. Ayda bir kere yüz basamaklı evlerine çıkarak Anna Teyze’sine para getirir ve dinlenirken de Frida ile sohbet eder. Sonunda okula başlayan Frida, orada da alay edilmekten kurtulamaz. Bir gün, çocukken saçları kızıl olan teyzesine, onunla da  alay edilip edilmediğini sorduğunda ve teyzesi hatırlamadığını söylediğinde, kedi buna sinirlenir :

“Demek huzur istiyorsun, seni bencil, ihtiyar kadın! Eğer Frida’ya, kendini nasıl savunduğunu anlatmazsan, bunu ona ben anlatacağım!” diye tısladı.

Anna teyze sinirli sinirli, “Hiçbir şey anlatmayacağım; bu yalnızca başını belaya sokar onun!” diye tısladı.

“İnsanın başını belaya sokması, acı çekmesinden iyidir!” diye pıhladı kedi.

Sonunda Frida’ya gerçeği açıklamak zorunda kalır Anna Teyze.

“Gerçekten de böyle saçlarımız var bizim.

KIZILA-KIZILA-ÇIT-ÇIT-ÇIT-ALEV-ALEV-YAKARIK,

diye mırıldandığımızda yanmaya başlıyorlar.

ALEV-ALEV-YAKTIM-SEN-BİR-KIZILA-SAÇSIN,

diye mırıldandığımızdaysa sönüyorlar.”

Kitap431

Gene bir gün okuldan çocuklar Frida’yla dalga geçip, üstüne de onu nehre atmaya kalktığında, tılsımlı kelimeleri söyler ve saçları yanmaya başlar. Bunun üzerine birkaç hafta Frida’yı rahat bıraksalar da, sonrasında ona karşı silahlanmaya başlarlar. Okul yolunda hergün saldırmaya başlayan çocuklar yüzünden, yara bere içinde kalan Frida’ya çok üzülen Postacı Bruno, karısına bundan bahseder. Karısı hergün Frida’yı okula götürmesini ister ama bu Bruno için biraz sıkıntılıdır. Gene de kabul eder ama saldıran çocuklardan birini patakladığında olay açığa çıkar ve güzergaha uymadığı için emekliye sevkedilir. Bu sayede Bruno, Frida’yla daha yakından ilgilenebileceği için sevinir. Artık karısı da onunla gelir ve Frida’yla vakit geçirir. Frida artık okumayı öğrenmiştir ama Anna Teyze’nin Kırmızı Kitap’ını hala okuyamaz. Bir gün Kırmızı Kitap’ın içinden Frida’ya yazılmış bir zarf düşer ve kedi okumasını söyler:

Sevgili kızım,

Yola çıkmak zorundayım. Küçücük olduğun için seni yanımda götüremiyorum. Bu mektubu okuyabildiğinde, şu anda olduğun yerde kalmak istiyor musun, sorusunun yanıtını verebilecek kadar büyümüş olacaksın. Belki de yanıma gelmeyi tercih edeceksin. Eğer mutlu değilsen, yanıma gel. İstersen, Kedi’yi ve Anna Teyze’yi de getirebilirsin. Buraya nasıl gelinebildiği kırmızı kitapta yazıyor.

Baban

Not : Anna Teyze sana kırmızı kitabın nasıl okunduğunu açıklasın.

Frida Anna Teyze’ye mektuptan bahsedince, Kırmızı Kitap’ı okumayı unuttuğunu ancak uçabildiğini söyler ve nasıl yapacağını öğretir. Bruno’nun aklına, kağıtlara kitaptan bir cümle yazıp dağıtmak ve okuyabilenlerin haber vermesini istemek fikri gelir. Sonunda Profesör Profi adında biri, elinde kartla çıkagelir ve yazıyı okur.

Sonunda Kırmızı Kitap’ı okuyan Frida, herkesin sevdiği işi yaptığı mutlu bir ülke tarifini görür. Kitap da nasıl gidileceğini yazar ama yol çok meşakkatlidir. Anna Teyze ve Kedi’yi de götürmek isteyen Frida, bunun için plan yapar. Kedi yeniden uçmaya başlamıştır ama Anna Teyze’yi taşımaları gerekmektedir.  Bu arada Anna Teyze’de yeniden uçmayı ister ve yardım için Profesör Profi’ye gider. Profesör ona, hem saçını eski haline getirecek krem verir hem de uçmaya yeniden cesaretlendirir. Eve döndüğünde artık uçmayı başarır. Birkaç gün sonra, kilisenin kulesine çıkarlar ve Bruno ile karısını da yanlarına alarak, o güzel ülkeye doğru yol alırlar…

Kitap432

Kitap farklı olmak, empati kurmak, ezilenin gözünden bakabilmek, bunun yanında umudun hep var olduğunu göstermek açısından okunmaya değer. Ayrıca bizi üzen yönlerimizin, aslında bize ayrıcalık sunan yanları da olabileceğini düşündürtmesi açısından da övgüye değer. Resim tekniği ve kullandığı güçlü kırmızı sayesinde de etkileyici. Metinler uzun olduğundan küçük yaşlar için sıkıcı olabilir ama ilkokul dönemi için önerilebilecek bir kitap.

Bir Dolap Kitap’tan okumak için TIK TIK

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Alev Saçlı Çocuk

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Büyük Çiçeği | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s