Külprensi

Kitap477Küçük bir kız çocuğuyken, sürekli güzel elbiseler içinde dolaşan ama hiçbir işini kendisi yapamayan prenses hikayeleri, bana çok iğreti gelirdi. Gelinlik hayalleri kurmak ya da erkeklerin koruması-himayesi altında olmak fikri bile beni ürpertirdi. Bir oğlum olduğunda ise, bu hikayelerin erkekler üzerinde yarattığı baskıyı gördüm. Hep kahraman olmaya çalışmak oldukça yıpratıcı. Sizde klasik masallardaki zavallı prenseslerle kahraman prenslerden sıkıldıysanız, bu masal tam size göre 🙂 Hemde komik tarafından 🙂

Külprensi, pek de prense benzemeyen pasaklı, sıska, sivilceli biriymiş. Abileri ise olabildiğince kıllı, zamanlarını prenses sevgilileriyle saray diskosunda geçiren ve külprensiyle alay edip onu temizlik yapmak üzere evde bırakan tiplermiş.

Kitap478Bir cumartesi gecesi çorapları yıkarken, bacadan bir peri düşmüş.

“Tüm dileklerin gerçekleşecek” diye bağırdı.

“Cız, cız bum, ha ha ha, olsun bu boş teneke kutusu bir araba.”

“Çat pat güm, ta ta ta, seni hemen götürsün diskoya!”

Ancak pek de becerikli değilmiş bu peri. Arabaya ancak ayağı sığmış prensin. Giysi olarak mayo giydirmiş. Büyük ve kıllı olma dileğini yerine getireceğim derken de ortaya koca bir maymun çıkıvermiş. Ama prens aynada kendini çok yakışıklı görüyormuş. Zor da olsa baloya ulaşan Külprens’i, çok iri olduğundan kapıdan geçememiş. Otobüse binmek için durağa gittiğinde orada Prenses Şekerkuruş’la karşılaşmış. Tam o sırada saat 12 yi vurunca büyü bozulmuş ve prenses Külprensi’nin kendini canavardan kurtardığını düşünmüş. Kaçarken pantolonunu düşüren Külprensi’ni bulabilmek için ilan asmış prenses. Civardaki tüm prensler pantolonu denemiş ama hiçbirine olmamış. Ağabeylerinin alayları arasında pantolonu deneyen Külprensi’ne olunca, prenses hemen evlenme teklif etmiş.

Onlar evlenip mutlu mesut yaşarken, peri, ağabeyleri ev perilerine dönüştürmüş 🙂

Kitap479

Oldukça eğlenceli ve Külkedisi’ni tiye alan bir modern zaman hikayesi. Yağız kıkır kıkır gülüyor okurken. Her yaş çocuğunun da seveceğine eminim. Özellikle kız çocuğu olanlar kaçırmasın derim ben 🙂

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s