İncik Tom’un Sırrı

Kitap461Bu kitabı benim gibi vejetaryen olan bir arkadaşım önerdi. Eh bende, Yağız’ın bilinçaltına yerleştirmek için de iyi olur diye düşündüm 🙂  Sonuçta Yağız asla vejetaryen olmamdan, aslında bende istiyorum ama dayanamıyorum noktasına geldi 🙂 Eh bu da bir şeydir…

Uzun zamandır açılan tüm dükkanların kapandığı Selvi sokak 17 numaraya İncik Tom ve eşi bir şarküteri dükkanı açarlar. Hem de karşılarında Kasap Al’ın dükkanı varken. Herkes dükkanın kapanacağını düşünürken, bedava sosis ve kebap ikram edilen bir açılışla, mahallelinin kalbini kazanır İncik Tom.

Mahalle sakinleri Tom ve karısının atıştırmalıklarını keyifle tadarken, bir yandan da aralarında konuşuyorlardı: “Nefis! Ne muhteşem bir lezzet!” Karşı kaldırımda duran Asarkeser Al, olup bitenle alay ediyordu : “17 sayısının uğursuzluğunu görürsünüz…”

Kitap462Tüm mahalleli Tom’un ürünlerinin müptelası olmuşken, haklarında söylentiler çıkmaya başladı. Fazla nazik, hep yalnız, hiç bir arkadaşları yok ve dükkandan çıkmıyorlardı. Bir gece dükkandan gelen çığlıklar ve Asarkeser Al’in iyice şüpheye düşüren yorumları neticesinde, mahalleli bir büyüden şüphelenir oldu ve o gece dükkana girmeye karar verdiler. Dükkana girdiklerinde İncik Tom ve karısı uyuyorlardı. Neden orada uyuduklarını sorduklarında, Tom tüm parayı dükkana harcadıklarından başka yere taşınamadıklarını anlattı. Ama hala tatmin olmayan kalabalık, depolarını görmek istiyordu. Artık gerçeği daha fazla saklayamazlardı.

Deponun kapısı açıldı. İçeride sadece un ve fasulye vardı. “İyi de… et nerede?” diye sordu herkes şaşkın şaşkın.

“Aslında biz hiç etten bahsetmedik”, diye açıkladı Tom. “Biz hayvanları çok seviyoruz. O yüzden hiçbir canlıya zarar vermeden lezzetli ve besleyici salam ve sosis yapmanın bir yolunu bulduk. Un ve sebze karışımlı gizli bir tarif bu.”

Sonrasında Selvi sokak biraz değişti. Asarkeser Al’in kasap dükkanı kapanıp yerine Tom’un kuzeninin dondurmacı dükkanı açıldı. Asarkeser Al ise Tom ve karısının yanına yardımcı olarak işe girdi 🙂

Kitap463

Kitapta pek çok konu işlenmiş. Dedikodunun, ön yargının sebep olabilecekleri gösterilirken,  vejetaryen yiyeceklerinde gayet lezzetli ve de sağlıklı olabileceği, ayrıca nezaketin  her zaman korunabileceği ifade edilmiş.

Bu kitap son zamanlardaki Yağız’ın en sevdiği kitap oldu. Defalarca okuduğumuz kitabın konusu kadar çizimleri de hoşuna gitti. Özellikle boyama tekniğini ikimizde çok sevdik. Ama şimdi Tom’un köftelerinden istiyor. Keşke tarifte verselermiş 🙂 Artık falafelle idare edeceğiz ne yapalım 🙂

Dolap’ta da radyo yayınında bahsedilmiş İncik Tom’dan. Dinlemek için TIK TIK 🙂

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s