Çocuk

Kitap450Uzun zamandır, bir kitabı okurken hiç bu kadar gülmemiştik oğlumla. Sanmayın ki, gösterişli, abartılı esprileri olan, harika resimlerle donatılmış bir kitap. Küçücük boyutları olan, basit çizimleri ve hikayesiyle olabildiğince yalın bir kitap bu. Belki de başarısı bu yalınlığında gizlidir kim bilir…

Anne ve babası doğa aşığı olan Leonard, bu durumdan pek hoşlanmamaktadır. O şehir yaşamını sevmekte ve hafta sonlarını  köyde geçirmek istememektedir.

Doğanın ortasında yapılacak tek bir şey vardır: Hayran hayran çevreye bakmak. Bu aslında sıkılmakla aynı şeydir, yalnızca gözleriniz kocaman kocaman açılmıştır.

Gene böyle bir gün, yağmur sonrası, yanlarında dükkanlar olmayan, ortasında otlar biten keçi yolunda, hayvanları görme ümidiyle heyecanlanan anne ve babası ile yürürken, Leonard birden bir koyunla burun buruna gelir. Nazik bir çocuk olduğundan ona selam verir. Koyunsa onun ne olduğunu anlamaya çalışır :

“Affedersin ama sen nesin?”

“Ben ne miyim?” dedim.

“Evet, sen hangi hayvansın?”

…….

“Sen ne işe yararsın?”

Aklıma bir sürü şey geldi:

“Şişe açacağı,

Dikiş makinesi,

Futbol topu,

Yastık.”

Koyuna doğru döndüm ve dedim ki:

“Sanırım hiç bir işe yaramıyorum.”

Ardından bir inek ve bir tavuk katılır aralarına. Israrla ne olduğunu açıklamasını isterler Leonard’dan. Çeşitli cevaplar arar ama bir türlü tatminkar bir yanıt bulamaz. Hayvanlarda kendilerini övmeye başlayınca iyice çaresiz kalır. Ardından onu kurtla tanıştırmak isterler. Bunun bir tuzak olduğunu anladığında geç olmuştur. Ancak kurt çocuğu beğenmez.

“Böö! Bu çocuk kirliliğe maruz kalmış. Egzoz gazı ve hormonlu tavuk kızartması kokuyor! Şehirli bir çocukla kendimi zehirlemeye hiç niyetim yok. Alın götürün!”

Kurdun bile onu beğenmemesiyle iyice kendini kötü hisseden çocuk birden ağlamaya başlayınca, hayvanlar bu seferde onu oyalamaya çalışırlar. Sonunda anne ve babasını bulan Leonard için, annesinin hem cips, hem gazoz hem de şokella aldığı günkü gibi bir mucize gerçekleşmiştir.

Anne ve babasının onun kaybolduğunun farkında bile olmamasına bozulan Leonard, kendini çöpe atacaklarından korkarak akşamı eder. Akşam olunca dayanamayıp, hayvanların ona sorduklarını sorar babasına:

“Merak ettim de, bir çocuk ne işe yarar?”

“Hiçbir işe yaramaz”, dedi babam gülerek.

“Bir çocuğun tam da işe yaramaması gerekir zaten!”

Kitap451

Bir anlamda ne olduğunun sorgulamasını yapan Leonard’ın hayvanlarla arasındaki diyaloglar oldukça komik. Ayrıca duygularını ifade ederken kullandığı betimlemeler de çok coşkulu. Çocuk saflığı olabildiğince güzel işlenmiş.

Bu kitabı iki kelimeyle ifade etmek gerekirse sanırım bu kelimeler şunlar olur: Basit güzeldir…

Ve dün gece bu kitabı yeniden okuyup bitirdiğimizde, oğlum bana sarıldı ve “bence çocuklar anne ve babalarını sevmeye yarar” dedi…

Belki de gerçekten öyledir. Belki de onları, bizi sevsinler diye, sırf sevilme ihtiyacımızdan getiriyoruzdur dünyaya kim bilir…

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Çocuk

  1. Geri bildirim: Rose | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmaz | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s