Fare Evi

Kitap395Bebek evlerini sever misiniz? Ben bayılırım. Bu yaşta hala alıp oynayasım vardır. Yazarda sanırım benim gibi bebek evlerini seviyormuş ki, böyle bir ev tasarlamış. Mukavva kutular ve kartonpiyerden yaptığı Fare Evi’nin iç dizaynını da çeşitli atık malzemelerden oluşturmuş. Evde yaşayanları ise kuklalardan tasarlamış. Sonra bunlar fotoğraflanarak kitap oluşturulmuş. Böylece yaşayan bir eve ait sıcacık öyküler çıkmış ortaya.

Öykü dediysem, öyle çok farklı şeyler beklemeyin. İki küçük fareciğin günlük maceralarını anlatıyor.

Julia evin altıncı katında, küçük bir oda da annesiyle birlikte yaşıyor. Bir hayli meraklı ve çok başına buyruk bir kız çocuğu. Arkadaşı Sam ise onun tam aksi, utangaç ve uslu bir erkek çocuğu. Sam’in geniş bir ailesi var. Büyükbaba, büyükanne, amca, teyze ile aynı binayı paylaşıyorlar.

Kitapta çeşitli başlıklar altında kısa öyküler hazırlanmış. “Gizli Kulübe” adlı öyküde, merdiven altında yaptıkları gizli kulübeden bahsediliyor. Orada bütün sırlarını sakladıkları bir kutuları da var.

“Eskici” adlı öykü de ise, haftada birgün evlerinin önünden geçen eskiciye, bazı günler yardım ettikleri ve karşılığında harçlık aldıkları hikayelenmiş.

“Krepler” öyküsünde, büyükanneye krep pişirmesinde yardım ediyor, sonra da afiyetle yiyorlar.

“Müzisyen” de Sam’i arayan Julia’nın karşılaştığı kemancı, “Üçüzler”de, Sam’in yeni doğan kardeşleri, “Küçük Sofie’nin Doğum Günü”nde, Sam’in teyzesinin bebeğinin doğum günü konu edilmiş.

Kitap396Yılda iki kez alınan erzağın, çatı katına çıkarılışı “Depolama Zamanı”nda anlatılırken, evlerinde çamaşır makinası olmayan Julie’nın, Sam’e yardım ederken fazla deterjan koyması sonucu, her yerden köpükler çıkması “Çamaşırlar” öyküsünde anlatılmış.

“Her Şeyi Çözebilen Jan Amca” kilidi kırılan kutularını tamir ederken, “Suçiçeği” çıkaran Julie’nın annesi tüm gün başında bekleyerek hikayeler anlatmış.

“Pastane” öyküsünde, eskicinin verdiği harçlıkla, kurabiye kırıntıları alıyorlar.

“Denizci” de ise, Sam’in denizci olan dedesini ziyaret ediyorlar. Ancak evde bulamayınca balıkçı dükkanına gidiyorlar ve büyükbaba onlara balık ikram ediyor.

“Bakkal” öyküsünde, Julie’nın annesine çamaşır yıkaması için sabun alması, “Şabat” da ise Sam’in teyzesinde kurulan Şabat kutlama sofrası anlatılmış.

“Merdivenlerde Bir Sıçan” da, kendi gölgelerini sıçan sanan Julie ve Sam’in korkusu anlatılırken, kitap, Julie ve Sam’in uykuya gitmek üzere ayrıldıkları “Uyku Vakti” adlı hikayeyle son buluyor.

Kitap397Kitapta pek çok küçük ayrıntı var. İncelemesi oldukça eğlenceli. Sıradan günlük öyküler Yağız’ın çok hoşuna gitti ve günlerce elimizden düşürmedik.

Kitabı Bir Dolap Kitap’dan duyup aldık. Oraya da göz atmadan karar vermeyin. TIK TIK 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s