Ana Sınıfı Son Karne :-(

KARNE2İki yıl önceydi. Kafamda deli sorular. Oğlum kollarımın arasından ayrılıyor, hayata ilk adımını atıyordu. Nasıl bir kreşle, nasıl bir öğretmenle kesişecekti yollarımız. Oğlumu emanet ettiğim kişi, ya onu incitirse, ya hayatla ilk karşılaşma tecrübesi onu korkutursa diye…

Sonra Rabia Öğretmen çıktı karşımıza. İlk bakışta sevgi dolu yüreği yansıyordu yüzüne. Rahatladım. Emindim oğlumun da seveceğinden.

Öyle de oldu. Sarıp sarmaladı oğlumu. İki yıl hiç gözüm arkada kalmadı. Oğlumun kafasındaki ilk öğretmen hayali hep sıcacık olacak sayesinde. Eminim ilerde gülümseyerek hatırlayacak o da…

Oğlum hakkında inandığım bir şey var. Onun için neyi çok istediysem, ne için endişe ettiysem karşıma çıktı mucizevi bir şekilde en doğru seçenek. Zaten bana gelmesi de bir mucize değil miydi?

Gelelim Rabia Öğretmenin oğlum hakkında yazdığı son raporuna. Yazmasam olmazdı değil mi 🙂

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM GELİŞİM RAPORU

1- Motor Gelişimi :Kalemi doğru tutarak, kalem kontrolünü sağlıyor ve çizgileri istenilen nitelikte çizebiliyor. Çift ayak ve tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerleyebiliyor. Değişik malzemeler kullanarak resim yapıyor. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Ritm eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.

2- Sosyal Duygusal Gelişimi : Sorumluluklarını yerine getirmeye çalışır. Çevresini farklı biçimlerde düzenler ve çevredeki güzelliklere değer verir. Arkadaşlarıyla sorunlarını çözemediği zamanlarda yetişkinlerden yardım ister. Nezaket kurallarına uyar. Kendine güvenir. Gerekli zamanlarda uzlaşmacı davranır.

3- Dil Gelişimi : Kendini son derece iyi ifade edebilen, cümleleri düzgün kuran bir çocuk. Harflerin sesini doğru şekilde çıkarıp birleştirmekte ve okuyabilmektedir. Konuşmalarında sıfat kullanabiliyor. Konuşmalarında kişi zamirlerini kullanıp, yer bildiren ifadeleri bazen doğru olarak kullanabiliyor. (Önünde, arkasında gibi.)

4- Bilişsel Gelişimi : Kavram, sayı, gruplandırma, eşleme ve v.b. çalışmalarda dikkatlidir. 1 den 20 ye ritmik sayma, 1 den 10 a kadar sayıları tanıma ve yazmada başarılı. Basit toplama ve çıkarma işlemlerini, grafik oluşturmayı, örüntü kurmayı başarıyla yapabiliyor. Zaman bildiren araçların işlevlerini açıklar. Neden-sonuç ilişkisi kurar.

5- Öz Bakım Becerileri : Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yaparak, ev ve okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Temel güvenlik kurallarını bilir. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister. Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler.

6- Görüş ve Önerileri : Canım Yağız’cım, genel olarak tüm gelişim alanlarında yaşıtlarının üzerinde performans sergiledin. Duygusal, paylaşımcı, çalışkan, merhametli ve arkadaşlarıyla iletişimi iyi olan bir çocuksun. Algılama seviyesi yüksek, çabuk öğrenen mükemmel bir öğrenci oldun. Seninle her zaman gurur duydum. Başarılarının devamını diliyorum. Seni çok seviyorum. Mutlu tatiller.

Oğlumun hayatına dokunduğunuz için, teşekkürler Rabia Hocam…

KARNE3Yağız karne gününden beri durup durup arkadaşlarını ne kadar özlediğinden, onları hiç unutmayacağından bahsediyor. Evlerini bildiklerimiz için seviniyor. İzlerini kaybetmekten korkuyor.

Son bir kez oyuncakları döktüler ve vedalaştılar onlarla. Yolları açık olsun hepsinin. Hep güzel insanlarla karşılaşsın, sağlam dostlar bulsunlar hayatlarında.

Bir dönem kapanırken, bakalım bizi yeni neler bekler. Umarım hep güzel hatıralar biriktireceği güzel insanlar çıkar karşısına oğlumun…

Kim bilir belki de kesişir yolları bir kez daha…

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Kreş Günlüğü içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Ana Sınıfı Son Karne :-(

  1. Geri bildirim: Anaokulundan Çekimler :-) | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Kreşten Resimler (5,5-6 Yaş) | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: 6 Yaş… | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s