Dünya Çocukları Atlası

Kitap361Dünya üzerinde pek çok ülke ve de pek çok farklı kültür mevcut. Bu kitap, o ülkelerde yaşayan çocuklar üzerinden, farklı yaşamları, farklı alışkanlıkları seriyor gözümüzün önüne.

Sanırım 23 Nisan için daha uygun bir kitap olamaz.

Afrika ile başlıyor kitap. Faslı Hasan’ın ülkesinden bahsediliyor önce.

Hasan’ın ülkesi deniz kıyısındadır. Ülkesinde dağlar ve büyük Sahra Çölü vardır. Faslılar Büyük Atlas Dağları’nda kayak yaparlar. Sahra Çölü dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Marakeş gibi büyük kentler oldukça hareketlidir. Kıyılarda limanlar ve turistik kentler vardır.

Ardından Hasan’ın köyünden, okulundan, Fes Kenti’nden, Fas Mutfağı’ndan ve Fas’taki kutlamalardan bahsediliyor.

Sonrasında Sahralı Abbas, Mısırlı Yaser, Kenyalı Alima, Masai Kabilesinden Olandisi ve Pigme Lenge’nin yaşamlarından kesitlerle ülkeleri anlatılıyor.

Amerika Kıtası’na geçildiğinde, Kanadalı Julie Niyagara Şelalesi’nde gezintiye çıkarken, Eskimo Putlik babasıyla balığa gidiyor. Amerikalı Teddy Yellowstone’da dolaşırken, Meksikalı Paolo, eskiden Azteklerin yaptığı yüzen bahçelerde geziniyor. Brezilyalı Maria, ünlü İsa Heykeli’nin ve Copacabana Plajının bulunduğu Rio de Janeiro’da yaşıyor.

Kitap362Asya kıtası ise Japonya ile başlıyor. Japon Yoko bonzaisiyle ilgilenmeyi çok seviyor. Çinli Lanşin ise her sabah okulda jimnastik yapıyor. Hindistanlı Tarun’un ülkesinde Himalayalar ve Tac Mahal var.

Avrupa Kıtası gezintisi Polanyalı Tadek ile başlıyor. Tadek, bizonların, vahşi atların ve hatta kurtlar da dahil birçok hayvanın yaşadığı muhteşem Bialowieza Ormanları’nı ziyaret ediyor. İsveçli Astrid’in ülkesinde ise, mevsimlerle ilişkili kutlanacak pek çok bayram var. Hollandalı Jan, kış aylarında donan kanalların üzerinde buz pateni yaparken, Almanyalı Hans kayak yapmak için Kara Orman’da yaşayan kuzenlerini ziyarete gidiyor. Britanya’dan Kate çoğunlukla Hyde Park’a gidiyor. İrlandali Tony’nin ülkesindekiler müziği çok seviyorlar. Fransa’dan Lea ise babasıyla Fransa bisiklet turunu izlemeye gidiyor. İspanya’dan Miguel boğa güreşi izlerken, İtalya’dan Federico, Antik bir Roma kenti olan Pompei’yi ziyaret ediyor. İsviçreli Helene’in ülkesi saatleri, çikolatası ve gravyer peyniriyle ünlü. Rusya’dan Tatyana, Rus topluluklarının danslarını ve ezgilerini çok seviyor.

Kitap363

Son olarak, içinde Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Tahiti gibi adaların bulunduğu Okyanusya ele alınmış. Avustralyalı Jane’in ülkesinde, kangurular, koalalar ve papağanlar var. Noel yaza geldiğinden genellikle sahilde kutluyorlar. Ayrıca Avustralya’nın yerlileri Aborjinler dende bahsediliyor :

Aborjinler Avustralya’nın yerlileridir. Eskiden avcılık, balıkçılık ve toplayıcılık yaparlarmış. İşte Calu’nun ailesi. Günümüzde Aborjinlerin çoğu yaşadığı yeri terk etmiş ve iş bulmak için büyük kentlere taşınmıştır. Calu yine de ailesinden halkının bazı geleneklerini öğrenmiştir.

Calu bumerang fırlatıyor; bu, eskiden kuş avlamak için kullanılırmış. Calu okla balık avlamayı öğreniyor.

Aborjinler atalarıyla iletişime geçebilmek ve dünyanın yaratılış hikayesini anlatmak için dans edip şarkı söylerler. Sanatçılar çoğunlukla efsaneleri anlatan resimler çizerler.

“Didgeridoo” uzun, üflemeli bir çalgıdır.

Calu vücudunu boyayarak geleneksel danslarından birini icra ediyor.

Sanatçılar resimlerde çoğunlukla kırmızı, siyah, sarı ve beyaz kullanırlar. Bu boyaları taş ve bitkileri ezerek yaparlar.

Ardından Yeni Zelanda’dan Angus’a gelir sıra. Babası hayvan ve kivi yetiştiriyor. Adanın yerlileri Maoriler. Tahitili Aniata şelalede serinlemeyi ve hindistan cevizi sütü içmeyi seviyor. Papua Yeni Gine’den Paddo, ağaç dalları üzerinde kurulmuş evinde yaşarken babası bazen kürkü için kuskus avlıyor. Annesi de odun ateşinde bazı böcek larvaları, hatta kertenkele kızartıyor.

Çocukların gözünden bir dünya turu attıran bu kitap, farklı kültürlerle tanışmak için çok güzel. Biz sevdik. Hatta serinin başka kitapları da varmış. Onlara da bir göz atmalı 🙂

Tüm Dünya Çocukları’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Daha yaşanılası bir Dünya’ya büyüsünler umarım.

Serinin Bizdeki Diğer Kitapları:

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Dünya Çocukları Atlası

  1. Geri bildirim: Hızlı Öğrenelim Eski Mısır | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Tarih Atlası | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Sanat Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s