Fantastik Dünya

Kitap358Kayıp Diyar‘ı anlatırken bahsetmiştim; masalları sevenler için çok güzel bir kitabımız daha var diye 🙂 İşte bu, o kitap.

Masalları anlatan bir kitap değil bu. Onlar hakkında bir inceleme kitabı gibi. Masallarda geçen ortak öğeler üzerinden keyifli bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Kendi masallarını yazacak olanlara bir rehber niteliğinde.

Masallar Ormanı ile başlıyor kitap. Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Üç Ayı, Hansel ile Gretel’in geçtiği evler, ormanın içine yerleştirilmiş. Çeşitli sorularla kitap interaktif bir hale getirilmiş. “Bu merdivensiz kuleye kim hapsedilmiş olabilir?” gibi. Resimde bulunması istenilenlerde başka bir bölümle sorulmuş. Ayrıca Hansel ve Gretel hikayesi de küçük bir kitapçık şeklinde verilmiş bir köşede. Sonu biraz değiştirilerek, çocukların cadıyı başka bir diyara göndermesi sağlanmış.

Ardından Yabani Koru’ya geçilmiş. Hain Kurt, Troller, Cadılar, Devler ve Goblinler’den bahsedilmiş. Koruda tehlikeli olabilecek şeylerden de bahsedilmiş. Örneğin gümüş terlikler. Bir zamanlar Doğu Cadısı’na ait olan bu büyülü terlikler, bütün cadıların elde etmek istediği güçlere sahipmiş :-)

Kitap359Tuhaf Hayvanlar bölümünde ise masal yaratıklarını tanıma yöntemleri, sihirli yaratıklar, çiftlikteki dostlar anlatılırken, Kurbağa Prens’in hikayesine yer verilmiş.

Gelelim Büyü Yeteneği Olan Haylazlar bölümüne. Büyücüler, goblinler, karlar kraliçesi, kötü kraliçe, cinler ve kötü büyücülerden söz edilirken cadıların genel özellikleri anlatılmış.

Masallarda geçen Minik Kahramanlar içinde bir bölüm ayrılmış. Periler, parmak çocuk, kurabiye adam, elf gibi canlıların özellikleri yazılmış.

Kent Masalları sayfasında sevimli bir kasaba resmedilmiş. Kimler yok ki! Gepetto’nun oyuncak dükkanından tutunda, Alaaddin’in mağarasına kadar. Fareli Köyün Kavalcısı’nın hikayesi de gene küçük bir kitapçık olarak almış yerini sayfada.

Masal Prensesleri de unutulmamış. Rapunzel, Külkedisi, Küçük Denizkızı, Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel’in ünlü yönleri ve sırları yazılmış.

Gerçek Kraliyet Evleri & Bahçeleri bölümünde masallardaki saraylara yer verilmiş. Bir Saray Planı üzerinde, masalların nesneleri sorulmuş. Bu sayfada verilen hikaye ise Jack ile Sihirli Fasulyeler.

Kitap Sonsuza Kadar Mutlu bölümüyle sona eriyor. Masallardaki gibi mutlu bir sonla, Külkedisi’nin düğünüyle bitiyor.

Kitap360Kitabın çizimleri de masallar gibi. Naif, ayrıntılı. Kapakçıklar, üç boyutlu sayfalarla bezenmiş. Benim açımdan kitabın tek kötü yanı, küçük yazı karakterleri. Okumakta zorlandığımdan bazı bölümleri atlamak zorunda kalıyorum.

Yağız bir ara uykusunda korkmaya başlayınca, bu tarz kitaplara bir süre ara verdik. Belki sebebi bu değilse de, bir sebep bulmak iyi geldi oğluma.

Masalları sıkıcı buluyorsanız, bir de bu kitaba göz atın. Eminim pişman olmayacaksınız 🙂

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s