Minik Tohum

Kitap349Çocuk kitaplarına ilgi duyup da, Eric Carle’ı duymayan, Aç Tırtıl‘ı bilmeyen yoktur sanırım. Türkçe basım kalitesini beğenmesem de, olabildiğine sadelikle çok şey anlatan bir kitap.

İşte Minik Tohum’da aynı yazarın diğer bir kitabı. Zaten kitabın yazarına bakmadan, çizimlerinden bunu anlamak mümkün. Canlı renkler, net çizimler ve sıcacık bir öykü. Minik bir tohumun yolculuğu…

Sonbaharla başlar hikaye. Güçlü bir rüzgar tohumları uçurur. İçlerinden biri hepsinden küçüktür.

Bir tohum biraz yüksekten uçar ve güneş ışıkları onu yakıp yok eder. Bir başkası buzlu dağ tepesine konar ve orada büyüyemez. Okyanusun üzerinden geçerken suya düşüverir biri. Bir diğeri ise çölün sıcağında kavrulur.

Kitap350Rüzgar dinip tohumlar yere düştüğünde, bir kuş yer içlerinden birini. Minik tohum öyle küçüktür ki farkedilmez. Kış geldiğinde ise, tohumlar düştükleri yere yerleşir ve üzerleri karla kaplanır. Aç bir fare bir tanesini yer.

Kitap351İlkbahar geldiğinde, tohumlar bitkiye dönmeye başlar. Ancak bir tanesinin yanında ondan büyük bir ot biter ve onun güneşine ve yağmuruna engel olur. Oda büyüyemez.

Artık minik tohumda büyümeye başlamıştır. Bir çocuk koşarken bitkilerden birini görmeden kırar. Bitkilerden biri ise çiçeğe dönüşür. Bir çocuk onu koparıp arkadaşına verir.

Yaz geldiğinde, minik tohumdan olan bitki büyür, büyür. Artık dev bir çiçek olmuştur. İnsanlar onu görmeye gelirler.

Yaz boyunca kuşlar, arılar ve kelebekler ziyarete gelirler. Hiç bu kadar büyük, bu kadar güzel bir çiçek görmemişlerdir.

Yeniden sonbahar geldiğinde, çiçeğin önce yaprakları sonra tohumları savrulur. Dönüşüm yeniden başlamıştır.

Oldukça basit bir şekilde, bir tohumun mevsimler boyu yolculuğunu anlatırken, bir yandan da yaşam döngüsü üzerinde durulmuş. Ayrıca minicik bir tohumun, onca tohum arasında hayatta kalan tek tohum olması ve de dev bir çiçeğe dönüşmesi de, kendilerini küçük hisseden çocuklar için bir umut olacaktır.

Sadeliğin güzelliğiyle anlatılmış olan bu kitap, kolaj tekniği ve serpme boyalarıyla, çocuklarında denemek isteyecekleri resimlere sahip. Önce okuyup sonra kitap hakkında çizimler yaparak kitabı bir oyuna çevirmekte mümkün. Sahi biz neden yapmadık ki 🙂

Kitabın ingilizce versiyonunun video kaydı aşağıda :

Bir Dolap Kitap’ta olmazsa olur mu? Gene çok güzel yazmış Banu 🙂  Tık Tık

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Minik Tohum

  1. Geri bildirim: Dünya Çocukları Atlası | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Yaramaz Ejderhalar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s