Kayıp Diyar

Kitap333Masalları sever misiniz? Cevabınız evet ise bu kitap tam size göre.

Çocukluğumda dinlediğim ya da okuduğum masalları Yağız’a anlatmaktan çekindim çoğu zaman. Bir yetişkin gözüyle baktığımda hepsinde korkutucu bir yan buldum. Mesela Hansel ile Gratel nasıl anlatılır ki bir çocuğa terkedilme korkusu yaşatmadan 😛 Belki de benim ki fazla bir hassasiyettir ama içime sinmemişti işte.

Ama bu kitapla, o masalların nasıl da çocukluğuma ait olduğunu hissettim. Elimde tuttuğum kitap nasıl da heyecanlandırdı, tanıdık karakterleri görmek nasıl da mutlu etti beni. Ayrıntılarını unuttuğum masallar nasıl da beynimin çekmecelerinden çıkıp ta üşüştüler başıma. Bir masal karnavalının içine düştüm adeta. Sonra o çok sevdiğim dizelerini hatırladım Murathan Mungan’ın :

Anlatsam inanmazlar oğul masal derler

Masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler.

Sanki hakikati bilirmiş gibi

Sanki hakikatin sırrına ermiş gibi

Masala inanmayan gerçeğe inanır mı?

Ve sonunda aldım elime kitabı, Yağız’la yelken açtık her şeyin sihirli olduğu Kayıp Diyar’a. Herkes bir şeylerini kaybetmiş. Alice’in kraliçesi kriket topunu, yumurta kafa merdivenini. Güzel ve Çirkin’in canavarı kırmızı gülünü kaybetmiş, Jack’in devi altınlarını. Ama aslında kaybolan eşyalar kapakçıkların altında bir yerlere saklanmış. Her sayfa da gerçek anlamda kaybolan sadece bir nesne var. Bir de her sayfada gizlenmiş bir korsan mevcut.

Kitap334Başka bir sayfada Şato Şenlikleri düzenlenmiş. Prenses ve bezelye tanesi, Külkedisi, Jack ve fasulye sırığı, Rapunzel, William Tell, Parmak çocuk, Pamuk Prensesin kötü kraliçesi toplaşmışlar. Biraz da hikayeler birbirine karışmış.

Şatonun zindanlarında ise Merlin küresini kaybetmiş, Külkedisi temizlik yapmakta. Frankenstein bir yerlere gizlenmiş. Drakula ise diş fırçasını aramakta.

Ardından Yeşil Orman gelmekte. Sanırım ben en çok bu sayfayı sevdim. Bir ağacın tepesinde Robin Hood’un Peder Tuck’ı banyo yapıyor keyifle. Kırmızı Başlıklı Kız ninesini aramakta iken Hansel ve Gratel ise ekmeklerini bulamamakta.

Bu sırada Kentte Kargaşa başlamış. Herkes birşeylerini kaybetmiş. Kimi gözlüğünü, kimi küreğini, kimi yemek kitabını, kimi çizmesini aramakta.

Pazar Yeri’nde ise Çıplak Kral halkın içinde dolaşırken, lamba cini lambasını, Prenses Yasemin tacını, çoban kız koyunlarını kaybetmiş.

Güneş battıktan sonra ise Karanlık Liman’da tekinsiz olaylar meydana gelmekte. Peter Pan Tinkerbell’i, Kaptan Kanca şapkasını, Deniz Kızı Ariel’in babası zıpkınını, Fareli Köyün Kavalcısı sıçanlarını aramakta.

Kitabın sonunda ise tüm kayıp eşyalar nereden çıkıyor dersiniz? Korsan gemisindeki sandıkta 🙂

Kitap335

Gerek çizimleri, gerek baskı kalitesi, gerekse masalları ele alış biçimiyle bu kitap bizden tam not aldı. Evdeki tüm kitaplardan büyük olması her ne kadar kitaplığımıza sığmama sorunu çıkarsa da,  inceleme keyfi paha biçilemez 🙂

Uzun zamandır beni en çok heyecanlandıran kitap bu oldu sanırım. Tavsiye eden Burçin’e de çok teşekkürler buradan.

Çocuğunuz yoksa da alın ve içinizdeki çocuğa okuyun. Özlemiştir eminim 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kayıp Diyar

  1. Geri bildirim: Hobbit | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Fantastik Dünya | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Dünya Çocukları Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s