Keşfedin 2…

Keşfedin serisinin bizim evdeki yerinden her fırsatta bahsediyorum. Daha alacak çok kitap var bu seride ama şimdilik yeni eklenen ikisini yazmak istiyorum:

Kitap3231- Keşfedin Tarih : Hikayeleri çok seven oğluma aldığım bu kitap, birden en favori Keşfedin’imiz oluverdi. Savaş sahneleriyle dolu olduğundan, Yağız’ın sevmemesi pek mümkün görünmüyordu zaten ama, ben de, keşke sıkıcı tarih derslerini böyle kitaplarla öğrenmiş olsaydık diye düşünmeden edemedim.

Kitap baskı kalitesi olarak oldukça iyi. Karton oluşu ve kapakçıkları sayesinde de çok eğlenceli. Ayrıntılı çizimleri ise gerçekten başarılı.

Eski Mısır ile başlayan kitapta, sadece bir sayfada bir medeniyet özetlenmiş. Tapınaklar, firavunlar, tanrılar ve günlük yaşam resimlenmiş. Asur İstilası başlıklı sayfa ise bir savaş sahnesi içeriyor. Asurluların savaş stratejileri, kullandıkları silahlar, düşmanlarına davranış biçimlerinden bahsedilmiş. Antik Yunanistan’da bulunan şehir devletlerinden bir kesit gösterilen sayfada, şehir hayatı anlatılmış. Sonrasında bir Çin Kenti, Kelt Kabileleri, Roma Sınırı ve benim çok sevdiğim Kudretli Mayalar gelmiş. Eski Çağın Harikaları olan eserler anlatılırken, dünyanın yedi harikası ile sonlanmış kitap. 

Kitap324Özellikle tarihi sevdirmek için iyi bir kaynak. 8-14 yaş olarak etiketlenmiş olsa da, meraklı çocuklar için bu hiç sorun değil 🙂

Kitap3252- Keşfedin Uzay : Bu kitap, Yağız’ın büyük komutanı Sena Ablasından hediye. Anlaşılacağı gibi bir de küçük komutanı var 🙂

Büyük Patlama ile başlıyor bu kitap. Açılır büyük sayfaları sayesinde, etkileyici görsellere sahip. Uzayda neler olduğu ve uzayın oluşumundan bahsedilirken, tüm bunları öğrenmemizde yüzyıllar boyu yapılmış araştırma ve incelemeler anlatılmış. 4000 yıl önce Babillilerin yıldızlarda gördükleri şekilleri resimlemeleriyle başlayan serüven, teleskobun bulunuşu, Einstein’ın “Görelilik Kuramı”, aya ilk adım atılışı ve günümüzdeki gelişmelerle devam etmiş. Samanyolu, güneş sistemimiz, uzay yolculuğu, yıldız gözleme ile sona eren kitapla birlikte, bir de yıldız haritaları kitapçığı verilmiş.

Kitap326Kitap, çizilen sevimli karikatürlerle daha eğlenceli bir hal almış. Araştırma yapan bilim adamları, uzaylılar, mitolojik kahramanlar ve uzay gözlemcileri çizilmiş. Her ne kadar 9-15 yaş etiketi varsa da, uzaya meraklı daha küçük çocuklarda sevecektir.

Bakalım sırada hangi Keşfedin’ler bizi bekler…

İlgili Yazılar :

  • Keşfedin… (Ulaşım Araçları, Dün)ya, Gezegenimiz, Denizler, Deniz Canlıları, Dinozorlar Çağı)
  • Bir Demet Öykü… (İlk İnsanların Öyküsü, Bir Şehrin Öyküsü, Kayıp Maya Şehri’nin Öyküsü, Vahşi Batı’nın Öyküsü, Bir Depremin Öyküsü, Bir Volkanın Öyküsü, Bir Uzay Görevinin Öyküsü)
  • Bilgi Hazinesi (Kaleler, Eski Mısır)
  • Ravensburger- Neden, Niçin, Nasıl? (Hava Durumu, Hayvanat Bahçesi, Saat ve Zaman, Yiyeceklerimiz, Dünyamız, Hastanede Neler Oluyor?, Çocuk Doktoru Ziyareti, Renleri Keşfediyoruz)
  • Bir Demet Öykü 2 (Bir Kalyonun Öyküsü, Taşıtların Öyküsü, Bir Piramidin Öyküsü)
Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Keşfedin 2…

  1. Geri bildirim: Keşfedin 3… | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Bil Bakalım Nerede? | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Tarih Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s