Bir Demet Öykü 2…

Kitap313Bu kitap serisinden sahip olduklarımızı, daha önce “Bir Demet Öykü” başlığıyla anlatmıştım. Baktık evde olmayan üç kitap kalmış, onları da alalım dedik. Aslında çok da cazip olmayan baskısıyla, bizim evde bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştim. Ancak anlatımları, Yağız kadar benimde hoşuma gidiyor ve her gece bir tanesini okumamı istediğinde, uzun metinlerine karşın itiraz etmeden okuyorum 🙂 Gelelim yeni kitaplardan bahsetmeye :

  • Kitap314-001Bir Kalyonun Öyküsü : Korsanları seven bir çocuğunuz varsa, kalyonlardan da uzak kalmanız mümkün değil. Hatta Yağız genelde, kötü korsanlar yerine, iyi kalyon askerlerinin yerine geçmeyi tercih ediyor 🙂

Hikaye 1635 yılında İspanya’da bir tersanede başlıyor. Hummalı bir çalışmayla, bir kalyon inşa ediliyor. Bir sene sonra kalyon İspanyol sahilinde ve gemiye İspanya’ya götürülecek ganimetler yüklenmekte. Gemi yola çıktığında, küçük korsan teknelerinden oluşan filonun saldırısına uğruyor. Korsanların galip geldiği çarpışma sonucunda, kaptan ve yardımcılarını köpek balıklarına atılıyor. Varlıklı yolcuları fidye istemek için, bazı tayfaları da köle olarak kullanmak üzere yanlarına alıyorlar. Hazineyi de aldıktan sonra kalyonu batırıyorlar. Sonra da bir adaya çıkarak kendilerine ziyafet çekiyorlar. Aradan bir yıl geçtiğinde, hükümet kalyonun battığı yere bir kurtarma ekibi gönderiyor. Kalyonda kalan bazı malzemeleri yukarı çekip kurtarıyorlar. Yıllar geçtikçe gemi batağının bulunduğu yer, bir mercan kayalığının parçası haline geliyor. Aradan yüzlerce yıl geçip tarihi kayıtlar incelendiğinde, bir grup dalgıç gemi batığını buluyor. Bir yıl sonra alan bir arkeolojik araştırma alanına dönüştürülüyor ve saklı hazine dahil tüm parçalar yüzeye çıkarılıyor. Sonrasında da gerçek ölçülerinde yapılan kopyası İspanya’nın tatil yörelerinden birinde sergileniyor.

Kitap315Sayfaların pek çoğunda yer alan yeşil kepli marangozu aramak da, Yağız’ı oldukça keyiflendiriyor 🙂

Kitap318

  •  Taşıtların Öyküsü : Bu kitap ta serüvenine 3000 yıl önce başlıyor. At arabaları, kağnılar, ırmakta sandallar ve bir yelkenli yol alıyor. Aradan 1000 yıl geçtiğinde, aynı topraklara Romalılar hükmediyor. Daha sağlam ve geniş su kemerleri inşa edilmiş. Yıl 1300 ve Ortaçağ. Romalılar gitmiş. Su kenarında, çarklı bir ticaret gemisi demirlemiş. 400 yıl daha geçtiğinde, Berberi korsanlar, kadırga olarak adlandırılan gemileriyle köle bulmaya gelirler. Kıyıda ise hala atlı arabalar vardır. Yıl 1825’e geldiğinde, yelkenli gemiler, küçük buharlı gemiler, atlı arabaların yanında ise buharlı motora sahip bir araba vardır. 25 yıl geçtiğinde limana bir demiryolu bağlanır. 1895 e gelindiğinde ise istasyon genişletilir. Nadiren de olsa buharlı otobüsler işlemektedir. Bu arada bisiklet ve benzinle çalışan birkaç araba yolda ilerlemektedir. Yıl 1910. Artık benzinle çalışan motorlu arabalar yaygınlaşmış, denizlerde transatlantikler boy göstermekte. Ayrıca gökyüzünde de tek kanatlı uçaklar ve zeplin süzülmekte. Yirmibeş yıl daha geçtiğinde ise, arabalar, otobüsler, kamyonlar, tramvaylar, avcı uçakları ve de yolcu uçaklarıyla dolmuştur trafik. İkinci Dünya Savaşı bitip sene 1958’e geldiğinde, şehrin dışına inşa edilen havaalanında, yolcu uçakları çalışmaktadır. Ve 2000 yılı. Hızlı trenler, jumbo jetler seferdedir.

Kitap319Ve sonunda taşıt müzesinde, çağlar boyu taşıtların öyküsü sergilenmektedir. Ha bu arada her resimde bulunan bir aşık çiftin peşine düşmeyi de unutmayın 🙂

Kitap316

  • Bir Piramidin Öyküsü : MÖ 2500 yılında, Mısır’ın Nil Nehri kıyısında başlıyor hikaye. İnsanlar verimli topraklardaki ürünlerini, nehirde balıkçılar ağlarını topluyorlar. Firavun kendisi için bir piramid inşa edilmesini istediğinde, bir rahip en uygun yeri seçebilmek için yıldızları gözlemliyor. Özel bir törenle, piramidin yeri belirleniyor. İşçiler tamamen düz bir zemin hazırlamak üzere çalışıyor, devasa kireç taşı plakaları taşınıyor, basit aletler kullanılarak ölçümler yapılıyor. Birkaç yıl geçtiğinde, inşaat hızla devam etmektedir. Pürüzsüz kaliteli kireç taşları, Nil’in doğusundaki bir taş ocağı olan Tura’dan geliyor. Granit plakalar ise, kilometrelerce uzaktan, Asvan’dan teknelerle geliyor. Piramit yükseldikçe, taşları yukarı taşımak bir hayli zorlaşıyor ve rampalardan yukarı çekerken, kayganlaştırmak adına su dökülüyor. Piramid tamamlanmak üzere olduğunda, en üstteki pramidion şeklindeki taş, dini bir törenden sonra yerine yerleştirilir. Sonunda  keskin kenarlar rendeleniyor, cilalanıyor, piramid kırmızıya boyanırken, pramidion ince bir altın tabakası ile kaplanıyor.

Kitap317Sonunda firavun ölüyor ve cenaze töreni başlıyor. Yaklaşık iki ay sürecek mumyalama işleminden sonra, cenaze piramide taşınıyor. Burada dini bir seramoniyle lahdin içine yerleştiriliyor ve giriş kapısı kapatılıp gizleniyor. Piramidin yanındaki tapınakta, firavunun heykelleri var ve rahipler törenler düzenliyorlar. Ancak sonrasında, hırsızlar gizli geçidi bulup, mumyada dahil içerideki her şeyi çalıyorlar. 3000 yıl geçtiğinde, piramidlerin çoğu savrulan kumların arasında kalmıştır. Piramidlerin taşları başka inşaatlarda kullanılmak üzere sökülmektedir. Sene 1798 yılına geldiğinde, Fransızlar Mısır’ı kontrol altına alırlar. Aynı yılın sonlarında ise İngilizler. İki yüzyıl daha geçip günümüze ulaştığında ise, dünyanın dört bir yanından turistler, piramidleri ziyarete gelmektedir.

Bu kitapta takip edecekleriniz ise, şişman bir adam ile, maymun ve akbaba 🙂

Tüm bu seri ayrıntılı resimleriyle, çocukların dikkatle incelemek isteyecekleri türden. Tüm öyküyü dinleyecek kadar büyümedilerse bile, resimleri incelemeyi seveceklerdir 🙂

Bu arada bizimde çok şey öğrendiğimiz bir seri bu. Her yaşa uygun anlayacağınız 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Bir Demet Öykü 2…

  1. Geri bildirim: Keşfedin 2… | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Bil Bakalım Nerede? | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Hızlı Öğrenelim Eski Mısır | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s