İngilizce Kitap- The Trouble With Dragons

Kitap275Uzun zaman olmuş İngilizce bir kitap yazmayalı. Sanırım şöyle içime sinen bir şey çıkmadığından karşıma, elim gitmedi klavyeye.

Bu kitabı ise, dili için değil, ejderhalar yüzünden aldım. Türkçesi olsa onu da alabilirdim ama yoktu. Ama şimdi var 🙂 “Yaramaz Ejderhalar” adıyla yayınlandı.

The trouble with Dragons is…

Dragons make Dragons and they make some more till there are wall-to-wall Dragons making Dragons galore.

Bir zamanlar uzaklarda bir gezegende, çok büyük bir ormanda ejderhalar yaşarmış. Ejderhalar ağaçların arasında o kadar rahatlarmış ki, kısa sürede çoğalıp ormanı doldurmuşlar. Bir süre sonra orman ejderhalara yetmez olmuş.

diye başlıyor kitap. Bu ejderhalar kısa sürede evleri fabrikaları yollarıyla her yeri kaplamışlar. Tüm kaynakları tüketmeye, çevrelerini çöpe çevirmeye başlamışlar. Şenlik ateşleri yakıp ormanları yok etmiş, havayı ısıtıp, buzları eritmişler. Gezegendeki diğer hayvanların yaşam alanları giderek daralmış ve onlar kendilerine yeni bir yer aramaya başlamışlar. Tüm hayvanların gideceğini öğrenen ejderhalar yaptıklarına pişman olmuş ve hayvanları razı etmenin yolunu aramışlar. Hayvanların hepsi birşeyler söylemişler. Ağaçları kesmeyi bırakmalarını, yabani yaşam alanlarından, buzullardan uzak durmalarını, sıcak hava üflemeyip, her yere uçmak yerine yürümeyi tercih etmelerini, açgözlülükten vazgeçmelerini istemişler. 

Kitap276

Kısacası dünyanın değerini bilmelerini öğütlemişler onlara.

Yoksa ejderhaların neslinin tükendiğini mi sanıyorsun… 

Kitap, dünyayı korumakla ilgili bir farkındalık yaratmaya çalışmış. İnsanları ejderhalarla özdeşleştirmekte pek de yanılmamış sanırım.

Etkileyici çizimleri olan kitap, kullanılan bol turuncu yüzünden biraz göz yorucu olmuş ama sanırım özellikle rahatsız edici olması istenmiş.

Kitabın zor bir İngilizcesi var. Okurken akıp gitmiyor. O yüzden Yağız’da çok keyif almadı. Daha çok üzerinde konuşmayı sevdik.

Kitap277Ağaç yaşken eğilir derler ya, elimizde böyle kaynaklar varken, çocuklukta aşılamalıyız çevre bilincini oğullarımız ve kızlarımıza. Onlar bizden daha donanımlı ve bunu içine sindirerek büyümüş bir nesil olmalı. Bizim yıktıklarımızı onarmak düştü ne yazık ki onların kısmetine…

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to İngilizce Kitap- The Trouble With Dragons

  1. Geri bildirim: Yaramaz Ejderhalar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s