Strauss- Kayıp Prens

Kitap266Klasik Müzik Masalları serisinin, elimizde olan son kitabı Strauss. Ama alınacak iki besteci daha bizi bekliyor hala 🙂 Daha önce bahsettiğim MozartVivaldiBach ve Beethoven‘dan sonra sıra geldi Strauss’tan bahsetmeye.

Öykümüz Güzellikler Ülkesi’nde geçiyor. Köyün en yakışıklı genci Peter, her zamanki coşkusuyla ilkbaharın gelişini kutlamaya çağırır herkesi. Dans ve müziğe olan tutkusu sayesinde, en sıkıcı işleri bile keyifli hale getirmeyi başaran Peter, yardımsever ve sevgi doludur. Kutlamayı ormanın derinliklerinde yapmaya karar verirler ve piknik sepetlerini alarak yola koyulurlar. En yakın arkadaşı Paul’de yanındadır.

O sırada sarayda da bir hareketlilik vardır. Güzel prenses Anita’da bahar coşkusuyla doludur. O gün en yakın arkadaşı, komşu ülkenin prensesi Judit gelecektir. Geldiğinde prensesler, kral ve kraliçeye ormanda dolaşmak istediklerini söylerler. Dadı ve korumalarla birlikte ormanın yolunu tutarlar.

O sırada köylüler ormanda polka yaparak eğlenmektedir. Judit ve Anita müziğin sesini duyunca o yöne doğru yürürler. Köylüler askerleri görünce korkarlar :

“Burada dans etmek yasak mıydı?” diye sordu Peter, herkesin önüne çıkarak. Sonra da ekledi; “Bu… bu, tamamen benim fikrimdi. Lütfen arkadaşlarımı bırakın!” Bunun üzerine Anita, askerleri iterek öne çıktı ve “Hayır, yanlış anladınız…” diyebildi sadece. Herkes gibi o da büyük bir şaşkınlık içindeydi. Orada bulunan herkes donakalmıştı. Çünkü Peter ve Anita aynıydı!…

Kitap267Anita ve Peter’in benzerliği karşısında herkes şaşırır. Dadı Peter’e sarılır. Biraz sakinleşince herşeyi anlatır. Peter daha bebekken amcası Hans tarafından kaçırılan, Anita’nın ikizidir. Dadı bunları anlatırken, Hans’ın adamlarımdan biri de korumaların arasındadır. Hemen haber vermek için oradan ayrılır. Bu arada Anita, Judit, Peter, Paul ve diğerleri hep beraber dans ederler. Anita herkesi, ertesi gün yapılacak olan baloya davet eder. Baloda Johann Strauss adında büyük bir müzisyen konser verecektir. Peter’i halka tanıtmak için iyi bir fırsattır. Ertesi gün buluşmak üzere ayrılırlar.

Bu sırada Hans, köylü kılığına girerek Peter’in evini bulur. Suyuna gizlice uyku tozu kattığı Peter’i, adamı ile birlikte Tuna Nehri’ne kadar sürükler ve suya bırakır. Bir mucize eseri suya batmayan Peter’i nehir sahile bırakır. Ancak Peter hala uyumaktadır.

Bu sırada anne babası Peter’i uyandırmak için odasına girdiklerinde, orada olmadığını görürler. Telaşla aramaya başlarlar. Paul ve arkadaşları çevrede Peter’i ararken, Anita ve Judit olanlardan habersiz, heyecanla baloyu beklemektedir. Ve yapacakları dansları çalışmaktalardır.

Balo başladığında Peter hala ortada yoktur. Paul saraya gelerek olanları Anita ve Judit’e anlatır. Hepsi atlara binerek yeniden aramaya çıkarlar. Bu sırada Bay Majör ve Vals Kralı olarak anılan Johann Strauss salona girmiştir.

Hızla ormana dalan atların çıkardığı tozlar, Peter’e kadar ulaşır ve bahar alerjisi olan Peter hapşırır. Sesi takip eden arkadaşları sonunda Peter’i bulurlar.

Bu sırada Strauss:

“Babam müzisyen olmamı hiç istemedi ve yaşamının sonuna kadar bununla mücadele etti ama ben müzikten asla kopamadım” dedi. “Şimdi çalacağımız Viyana Valsi’yle prensinize kavuşmanızı kutlayalım,” derken salona Hans girdi ve “Asla!” diye bağırdı.

Peter’in Tuna Nehri!nin kollarında olmasını söylemesiyle herkes üzüntüye boğulmuştur ki, Peter girer salona. Sonra vals başlar ve sabaha kadar sürer…

Bir ay sonra Kral tacını Peter’e devreder ve Peter Judit’le, Anita’da Paul’le evlenir 🙂

Kitap268Bu kitap da diğerleri gibi cd li bir kitap. Okurken hissedilen duygulara, Strauss’un müzikleri eşlik ediyor. Kitap ta da müzik ve dans hakkında bazı bilgiler veriliyor. Minüet, Polka ve Vals’ten bahsediliyor.

Kitaplar da ortak nokta Bay Majör olsa da, her birinde farklı açıdan ele alınıyor müzisyenler. O yüzden birbirini tekrar etmiyor kitaplar.

Biz seviyoruz, tavsiye ederiz 🙂

İlgili Yazılar :

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Strauss- Kayıp Prens

  1. Geri bildirim: Chopin- Dağınık Oda | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s