Beş Yılın En İyi Beş Oyuncağı :-)

oyuncak43

Biz küçükken, oyuncak öyle çok ulaşılabilir birşey değildi. Serbest oyunun doğal olduğu günlerdi o zamanlar. Ağaçlara tırmanılan, saklambaç, yakar top oynanan, bunun için özel çaba sarf edilmesi gerekmeyen günlerdi. Şimdi ise başka bir dönemi yaşıyoruz. Çocuklar anca kreşte görebiliyor başka çocuk. Her gün ulaşılabilir birşey değil sokaklarda olmak. Öyle olunca da oyuncaklar hayatımızın odak noktası. Öyle olmaması gerektiğini bilsek de, kah çocukken elde edemediklerimizi, kah ondan uzakta geçirdiğimiz anların telafisini bu sayede sağlama çabasına giriyoruz. Oyuncak almadan duramadığımıza göre, bunu en doğru şekilde yapmak gayreti içerisindeyiz.

Yağız’a hiç pilli ışıklı oyuncak almadık. Oyunda seyirci değil, oyun kurucu olsun istedik. Hediye geldiği olduysa da çok ilgi görmedi bizim evde.

Silahı oyuncak seçeneği olarak görmedim hiç. Ama her erkek çocuğu gibi seviyor maalesef Yağız’da. Birkaç hediye geldiyse de, eve girişi mümkün olduğunca yasaklandı. Çok istediğinde ise kartondan yaptık onları da 🙂

Ahşabın sıcaklığını sevdik hep. Plastikten mümkün olduğunca kaçındık. Aldıysak da boyasına, malzemesine dikkat ettik.

Yağız’ın ilgi alanlarını takip etmeye çalıştık ve genelde isabetli seçimler yaptık. Hayallerini beslemek için uğraştık ve uğraşmaya devam ediyoruz hala.

Yıllardır Yağız’a bir sürü oyuncak alıyoruz. Bazısı kısa bir süre gündemde kalıyor, bazısıyla ise her gün oynanıyor. Bu yazının konusu, o verdiğimiz paraları sonuna kadar hak eden, durmadan oynanan oyuncaklar. Şimdi bunlardan bahsedeyim biraz:

 • oyuncak37Ahşap Bloklar : Yağız’ın ilk doğumgününde hediye olarak geldi bu ahşap bloklar. O gün bugündür de sürekli oyunlarına eşlik etti. Sonrasında dergisinden çıkan (ama çok da kaliteli olmayan) parçalar eklendi. Hatta jenga parçaları bile oyunlarına katıldı. Önceleri tek yapabildiği iki parçayı üstüste koymaktı. Sonra kamyonlarına yük oldu, ardından arabalarına otopark. Büyüdükçe tasarımlarına katıldı. Ev oldu, şato oldu, kale oldu. Renkleri öğrenmesine de katkısı oldu diyebilirim. Piyasa da en güzel ahşap oyuncak markası bence Plan Toys. Ancak daha pek çok farklı ve kaliteli ürün bulmak mümkün. Önemli olan boyasının sağlığa zararlı olmaması ve soyulup dökülmemesi. Bizdeki de bu anlamda gayet iyi. Markası Eichhorn. Bir yaşından itibaren gönül rahatlığıyla alınabilir, hatta alınmalı 🙂
 • oyuncak38-001Lego : Legolar da sanırım bir çocuğun sahip olabileceği en yaratıcı oyuncaklar. Daha küçükken, minicik elleriyle birleştiriyordu parçaları. Biz de biri hayvanların olduğu bir set olmak üzere iki set Lego Duplo mevcut. Yani büyük olan legolardan. Bunlar da bir yaşından sonra oynanabilecek nitelikte.

oyuncak39

 

Bir de dört yaşından itibaren aldığımız küçük legolar var. Özellikle içindeki figürleri çok seviyor Yağız. Önceleri bizim yaptığımız şekillerle oynarken, uzun zamandır kendi tasarımlarını yapıyor. Hatta kitapçığından takip ederek yapabiliyor bazı modelleri. Ahşaplarla ve logy lerle de kombinlediği bu oyuncaklar hemen hergün oynanan oyuncaklar bizim evde.

 • oyuncak40İnsan ve Hayvan Figürleri : Yağız’ın bebekliğinden beri en çok ilgi gösterdiği şeyler hayvanlar oldu. Dergi ve kitaplarda en çok onlara ilgi gösterdi. Biz de büyük hayvanlar alarak başladık. Ne de olsa plastik olduklarından, mümkün olduğunca kalitelileri almaya çalıştık. Her zaman mümkün olmasa da. Piyasa da karşılaştığım ürünlerin en iyileri Schleich, Papo, Mojö ve Safari ltd. Büyük figürleri almaya sanırım 1,5 yaş civarı başladık. Hayvanlarla başlayan yolculuğumuz, dinozorlar, şövalyeler, ejderhalar, büyücülerle devam etti 🙂

oyuncak412-2,5 yaş civarı ise Safari ltd.in küçük hayvanlarıyla karşılaştık.  12 li gruplar halinde satılan bu figürler, bölgelere göre hayvanları içerdiği gibi, şövalyeler, korsanlar, gemiler gibi çeşitlere de ayrılıyor. Sanırım Yağız’ın hayal gücünü en fazla destekleyen oyuncaklar bunlar oldu. Diğer yapı oyuncaklarına bunlarla hayat, ruh verdi. Onunla birlikte biz de pek çok hayvanın adını, yaşadığı bölgeyi öğrendik. Şimdilerde sepetten seçtiğimiz hayvanın özelliklerini sıralayarak hayvan bulmaca oynuyor ve haritaya yerleştiriyoruz keyifle 🙂

 • logy4Logy : Mıknatıslı ahşap bloklar, çocukluğumun tırtıklı legolarını anımsattı bana ilk gördüğümde. Üstelik ahşap olması benim için ayrı bir sevinç kaynağı oldu 🙂 Gene de alırken Yağız’ın bu kadar seveceğini düşünmemiştim. Alındığımızdan beri kesintisiz her akşam oynuyor. Küçük figürleriyle kombinliyor, gizli bölmeler yapıyor. Tasarımda babası ile yarışıp beni jüri olarak belirliyor 🙂 Yanlışlıkla babasının tasarımını beğenirsem de, usulca beni uyarıyor, o babamın ki diye 🙂  4 yaş civarı aldığımız bu oyuncak, daha erkende alınabilir ama keyifle oynayabilmek için 4-5 yaş civarı gayet iyi bir yaş. Eminim tüm çocuklar sevecektir logy’yi 🙂
 • oyuncak42Katamino : Yağız’a 5 yaş hediyesi olarak aldığımız bu oyun, hepimizin birbirimizden kapıştığımız bir oyuncak oldu. Beş küçük karenin birleşiminden oluşan parçaları, oyun tahtasına boşluk kalmadan yerleştirebilmek üzerine kurulmuş bir oyun bu. Çekirdek yemek gibi, insan eline alınca bırakamıyor 🙂 Sayısız kombinasyon seçeneklerini biz hala tamamlayamadık. Daha uzun süre gündemde kalacağını düşünüyorum Katamino’nun da.

Benim daha çok sevdiğim oyuncakları mevcut elbet.  O güzelim ahşap bebekler, itfaiye arabası gibi mesela 🙂 Ama bu yazdıklarım Yağız’ın en sevdikleri, elinden düşürmedikleri. Her çocukta aynı tepkiler oluşmayabilir tabi. Bir de Yağız hiç oyuncakları ağzına götürmediğinden, küçük yaşlardan itibaren oynayabildi çoğuyla.

Belki az ama öz oyuncak almak isteyenlere bir rehber olsun diye yazdım bende. Umarım birilerinin işine yarar 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı oyun, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Beş Yılın En İyi Beş Oyuncağı :-)

 1. Geri bildirim: Zeka Geliştirme Seti- Miniyup 5+ | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Yağız’ın Eğitim Serüveni :-) | Oğlumu Büyütürken

 3. HÜLYA DEMİR dedi ki:

  Merhaba;
  Ben size bu ahşap figürleri nereden aldığınızı sormak istiyorum. İnternette araştırma yaptım ama çok kararsız kaldım. Sİze danışmak istedim. Teşekkür ederim..

  Beğen

 4. Geri bildirim: Kutu Oyunu- Make’n Break | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: 6 Yaşında Yağız Nelerle Oynar? | Oğlumu Büyütürken

 6. aynur aslan dedi ki:

  teşekkürler paylaşım için,

  Beğen

 7. Geri bildirim: Duygu Oyunları | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Kutu Oyunları 2 | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s