1,2,3 Hooop! Brezilya’da

Kitap263Bu kitap, tam da Rio filmini izlemişken ve mavi makav gündemimizdeyken alındı babası tarafından Yağız’a. Tübitak Yayınlarından çıkan bu kitap Brezilya, Meksika, Çin ve Mısır’dan oluşan bir seri. Biz de yalnızca Brezilya var.

Kitabın kahramanı Martin adında bir çocuk. Bir gezgin olan büyükbabası, 8 yaşına geldiğinde Martin’e, gizli deposunun anahtarını verir. Depoda, albümler, haritalar, ve de ilginç bir kolye vardır. Kolyenin üzerinde ise bir talimat yazar.

Deponun anahtarını kolyeye bağla. Kolyeyi boynuna tak. Gözlerini kapat. Gitmek istediğin yerin adını yüksek sesle söyle.

İlk seferinde Çin’e giden Martin oradan bir ejderha ile döner. Adını Bul-Beni koyar. Ertesi sabah bahçesinde mavi bir makav görür. Büyükbabasının albümlerinde, bu kuşun benzerini görmüştür. Gideceği yere karar verir. Brezilya.

Orada büyükbabasının arkadaşı Joanna karşılar onu. Mavi makavı onu bulması için onlar göndermişlerdir. Joanna, babası Vinicius ve kızı Ofelia. Diğerleriyle, ünlü Copacabana kumsalında buluşurlar. Orada biraz yüzdükten sonra Rio de Jenerio ile ilgili bilgiler verirler Martin’e. Ardından dünyanın en büyük kent ormanı olan “Ti Juca Ormanı”na ve oradaki dünyanın yedi harikasından biri olan “İsa Mesih” heykeline tırmanırlar. O sırada mavi makav, Martin’in sırt çantasını alarak uzaklaşır. Bul-Beni’de peşindedir. Kolyede sırt çantasında olduğundan, Martin çok üzülür. Ancak Vinicius üzülmemesini, mavi makavın kendisini takip etmesini istediğinden aldığını ve geri vereceğini söyler. Sonrasında dünyanın en büyük stadyumlarından olan “Maracana Stadyumu”na futbol izlemeye giderler. Ertesi gün ise Brezilya’nın kuzeyindeki en büyük kent olan Bahia’ya da geçirirler günlerini. Bir sonraki durakları “Chapada Diamantina Parkı”‘dır. Orada mağaraları gezerler.  Martin’in Bul-Beni’yi çok özlediğini, sırt çantasını bulmak istediğini ve kolyesinin zarar görmemiş olmasını dilediğini söylemesi üzerine,  Ofelia cebinden üç kurdele çıkarır.

“Senin üç tane Cinta do Bomfim’e ihtiyacın var.” dedi. Kurdelelerin üçünü de Martin’in bileğine bağladı ve “Dileklerin gerçekleştikçe bu kurdeleler birer birer düşecek” dedi.

Kitap264Sonra bir liman kenti olan Recife’ye, ardından “Lencois Maranhenses Milli Parkı”‘na, sonrasında başka bir liman kenti olan Belem’e giderler. Amazon’da pembe nehir yunusu, jaguar ve pirana gibi hayvanlar görürler. Amazon ormanlarındaki bir köy olan Vajapi’de durduklarında, çocuklardan biri olan Vai onları karşılar. Martin vücudundaki şekilleri sorduğunda:

Vai “Bu çizimlerin adı Kusiva’dır” diye açıklamaya başladı. “Kusiva bizim en önemli geleneğimizdir. Bunları çizebilmek için kök boyalar kullanırız. Vücutlarımıza çizdiğimiz bu desenler, ne bildiğimizi ve ne düşündüğümüzü ifade eder; dolayısıyla zaman içerisinde onlarda değişirler.”

Nehir gezilerinin son gününde Amazon Yağmur Ormanları’ndaki en büyük şehir olan Manaus’a, ve sonrasında da “Janauari Ekolojik Park Gölü”‘ne giderler. Ertesi gün ise “Pantanal Milli Parkı” dır rotaları. Mavi papağanların yurdu olan bu yerde, mavi makav ve Bul-Beni çıkarlar sonunda ortaya 🙂

İki gün sonra İguazu Şelaleleri’nde vedalaşırlar. Ofelia’nın verdiği kurdeleler düşmüştür. Martin kolyeyi takar ve “EV” der.

Kitap265

Brezilya ile ilgili pek çok bilgi veren bu kitap belgesel tadında. Yoğun olarak verdiği bilgiler, ilgiyi dağıtabiliyor bir süre sonra. Zaten kitap da 7+ olarak etiketlenmiş. Yağız’ı bilmem ama ben Brezilya’yı gezmiş kadar oldum 🙂

Serinin Diğer Kitapları:

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to 1,2,3 Hooop! Brezilya’da

  1. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Çin’de | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Mısır’da | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Meksika’da | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kemal’in Londra Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Kemal’in Roma Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Kemal’in Brüksel Günlüğü | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s