Beethoven-Duygu Makinesi

Kitap260Bay Majör’ün anlatımıyla, Klasik Müzik Masalları’nın bir diğer bestecisi Beethoven. Daha önce bahsettiğim MozartVivaldi ve Bach ‘dan sonra sıra geldi Beethoven’a.

Hikaye Bay Majör’ün, makina kurdu olan arkadaşı Torna Vida’nın yardım isteyen telefonuyla başlar. Yeni bir makine icat etmiştir ama nasıl harekete geçireceğini bulamamıştır. Bu bir duygu makinesidir.  Bay Majör biraz düşündükten sonra, müziğin işe yarayacağını ve en uygununun Beethoven olacağını söyler :

“Bu deney için en uygun kişi Ludwig Van Beethoven. Ben de sen telefon ettiğinde onun bir prense hediye ettiği Pathetique Sonatı’nı dinliyordum. Çok acıklı bir parça… Zaten dinleyen herkes acıklı bulduğu için adı “Pathetique” yani “Acıklı” konmuş.” dedi Bay Majör.

Makinenin içine, Torna Vida’nın faresi Peynir’in girmesini kararlaştırdıktan sonra Bay Majör, not defterinden Beethoven ile ilgili bilgiler verir. Babasının çok acımasız olduğu ve 3-4 yaşındayken saatlerce piyano çalmaya zorladığı, çalmak istemediği zamanlar odaya kapatıp ağlamalarına aldırış etmediği, daha 12 yaşındayken orkestra yönetebildiği gibi bilgiler.

Kitap261

Ardından duygulu bir parça olan Ayışığı Sonatı ile başlarlar. Makinenin içindeki Peynir şiddetli bir şekilde ağlamaya başlar. 5. Senfoni başladığında ise Peynir sinirle makineye vurur. Yalnızlık duygusunu yoğun olarak yaşayan Beethoven’ın, aşık olduğu bir kadın için yazdığı Für Elise’de, Peynir Torna Vida’ya aşkla bakar 🙂 Fırtına Sonatı başladığındaysa dışarıda rüzgar vardır ve Peynir tir tir titreyerek bir köşeye çekilir. 9. Senfoni çalmaya başladığında Peynir hiçbir hareket göstermez.  Nedenini anlamak için zaman makinesine binip Beethoven’ın yaşadığı döneme gitmeye karar verirler. Sonrasında önce Beethoven’ın 17 yaşında olduğu zamana giderler. Ardından 40’lı yaşlarına. Oradan da doğa aşığı olan Beethoven’ın Pastoral Senfoni’yi yazdığı günlere. Son olarak bir konser salonunda bulurlar kendilerini. 9. Senfoni çalmaktadır. Müzik bittiğinde Beethoven tepki göstermez, ta ki arkasını dönüp alkışları görene kadar.

Torna Vida: “Buldum, duyamıyordu. Bu eseri yazdığında hiçbir şey duyamıyordu. O yüzden Peynir tepki vermiyor.” diye bağırdı. Torna Vida makineyi kendi zamanlarına ve çalışma odalarına dönebilmek için hemen ayarladı.

Torna Vida, makinesinin çalıştığını, Peynir’in de duymadığı için tepki vermediğini düşünerek sevinir. Ancak Bay Majör, duyguları değiştirenin makine değil müzik olabileceğini söyler. Bir deneme yapmak üzere, Peynir’i makineden çıkarır ve cd deki son parça olan Ekose’yi açar. Eğlenceli bir parça olan Ekose’yi duyunca, Peynir dans etmeye başlar. Bay Majör’de ona katılır. Bu duruma biraz üzülen Torna Vida ise, kayıtsız kalamayarak, sonunda eğlenceye katılır.

Kitap262

Cd’li bir kitap olduğundan, bu duyguları okurken, aynı anda müzikleri de dinleyebilmek büyük keyif.

Yağız bu kitapta en çok Torna Vida’yı sevdi. Bir de Beethoven’ın çocukken yaşadıklarına üzüldü 😦

Biz seviyoruz bu seriyi çok. Hem öğrenip hem eğleniyoruz 🙂 Tavsiye ederiz 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Beethoven-Duygu Makinesi

  1. Geri bildirim: Strauss- Kayıp Prens | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Chopin- Dağınık Oda | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Farkındalık ve Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s