Uzayın Kralı

Kitap257Kapı Komşumuz Korsanlar kitabının yazarından bu kitap. Zaten alma nedenimizde o. En iyi çocuk kitaplarından biri olduğunu düşündüğüm Kapı Komşumuz Korsanlar’dan sonra, beklentilerim epey yükselmişti. Ancak umduğumu bu kitapda bulamadım.

Tamam çizimleri çok güzel. Ama büyükler için yazılmış bir kitap sanki. Çocuklarınızın hatalarını her zaman kapatır ve de onlara sorumluluk vermezseniz, sonuçta böyle bela bir evladınız olur diyor kısaca. Ama bir çocuk bu kitabı okuyunca ne anlar, nasıl bir mesaj alır bilemiyorum. Ama belki de çocukların algıları bizden açıktır ve onlar doğruyu bulabilir. Bu kitapta Yağız Uzayın Kralı’nın yerine geçmek istemedi. Kitapta olmayan bir prens oluşturdu ve onun yerine geçerek, Uzayın Kralı’yla mücadele etti 🙂

Rex, anne ve babasıyla birlikte uzayda bir çiftlikte yaşayan ve büyük planları olan bir çocuktur. Anne ve babası çok enerjik olduğunu düşündükleri oğullarını meşgul tutabilmek için, Möög lerin bakımıyla ilgili sorumluluklar verirler sürekli. Rex ayrıca Minik Galaksi İlköğretim Okulu’na devam etmektedir. Arkadaşlarının hepsi uzaylıdır. Bir tanesi dışında : Prenses Kuki. Ve Rex ona aşıktır. Öğretmen robot yapma ödevi verdiğinde, o bir savaşrobotu yapar ve bu robot arkadaşlarının robotlarını parçalar. Öğretmen Bayan Beyin, ailesini okula çağırdığında :

Bayan Beyin : Üzgünüm ama Rex çok yaramazlık ediyor.

Anne : Rex hiç öyle şeyler yapmazdı.

Bayan Beyin : Sınıf arkadaşlarını çok üzdü. Rex’in savaşrobotu herkesin robotunu un ufak etmiş.

Anne : Aman tanrım! Başka birinin savaşrobotu olmasın?

Kitap258Rex’e öğretmeni tarafından verilen cezalar, onun savaşrobotunu geliştirmesine engel olmaz. Hatta iyi kalpli arkadaşlarını da kandırarak kendisine yardım etmelerini sağlar. Anne ve babası onun arkadaşında yatıya gittiğini sanırken, o savaş robotlarını harekete geçirmiştir bile. Sonrasında kendine bir taht odası yaptırıp, arkadaşlarını rüşvet vererek çağırır ve taç giyme töreniyle kendini Uzayın Kralı ilan eder. Töreni de televizyon yayını ile tüm evrene duyurur. Bu arada olanlar Galaksi İttifakı’nın dikkatini çeker :

Biz Galaksi İttifakı’yız…

Uzayın Kralı çok yaramazlık etti, ona haddini bildireceğiz!

Sonra Prenses Kuki’yi de kaçırır Rex ve kraliçesi olmayı kabul etmezse ailesinin sarayını devasa tezek ışınlayıcılarıyla pisliğe bulayacağını söyler. Ama Prenses Kuki ona küser 🙂

Anne ve babası olanları televizyondan izlerken, Rex’i kötü kalpli lidere benzetirler ama kapılarına Galaksi İttifakı dayanana kadar buna ihtimal vermezler. Korkuyla içeri kaçan Rex, herşeyi anlatmak zorunda kalır ve annesi dışarı çıkıp Galaksi İttifakı’na bir çift laf edeceğini söyler :

ORDAKİLER, BENİ DİNLEYİN!

Rex çok yorulmuş, daha fazla oynamak istemiyor.

Onun için HERKESİN eve gitme vakti geldi!

Ayrıca, Prenses Kuki çokollebi yemeye kalmak istemiyormuş. Majesteleri aşağı inip Prenses’i de yanınıza alabilir misiniz?

Bu sırada babası tarafından yatırılan Rex’in uyumaya hiç niyeti yoktur. Daha büyük planlar peşindedir. Bu sefer Prenses Kuki’ye mektup yazarak özür diler ve galaksideki tüm okulların yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için yardımını ister.

Kitap259

Kitap ta bol bol kelime oyunları yapılmış. Çevirisi de çok başarılı olan kitap Möög, çokollebi gibi kelimeler türekmiş ve de sevimli olmuş. Dili zaten oldukça akıcı, resimleriyse daha önce de söylediğim gibi gayet başarılı.

Her ne kadar mesaj kaygılı kitaplardan hoşlanmasam da, her yaptığı yanına kar kalan yaramaz bir çocuk örneği de çok sevimli gelmedi bana. Tamam biz anneler alacağımızı alırız bu kitaptan da, çocuklar ne alır bilemem 🙂

Kitaptan Bir Dolap Kitap’da radyo yayınında bahsetmiş. Bir TIK lütfen 🙂

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Uzayın Kralı

  1. Geri bildirim: Devdinozorus | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Yemeğini Arayan Tırtıl | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s