Bach-Şatoda Üç Saat

Kitap251Klasik Müzik Masalları, Bay Majör’ün anlatımıyla ve çocuklar aracılığıyla, ünlü müzisyenlerin tanıtıldığı bir seri. Daha önce Mozart ve Vivaldi‘den bahsetmiştim. Şimdi sırada Bach var 🙂

Bu sefer ki çocuk kahramanlarımız Bora ve Ela. Bora’nın evine arkadaşı Ela ve annesi gelir. Ela, Bora’ya kocaman bir şato hediye getirmiştir. Bora ise en sevdiği müzikli kitaplardan olan Bach’ın cd sini çalmaktadır. Şatoyla ne yapacaklarını bir süre düşündükten sonra, parlak şekerlerden yiyerek küçülmeye ve şatonun içine girmeye karar verirler. Küçüldüklerinde şatonun içine girerler ve büyük bir kapının önünde durduklarında, içeride org çalan beyaz peruklu birini görürler. Müzik bittiğinde adam çocukların yanına gelir :

“Bakışlarınızdan benim kim olduğumu merak ettiğiniz belli oluyor” dedi. İkisi de başlarını “Evet” anlamında salladı. “O zaman sizi daha fazla merakta bırakmayayım. Benim adım Johann Sebastian Bach.”

Sonrasında çocuklar, günümüze kadar müziklerinin ulaştığını söylediğinde, Bach çok şaşırır. Ardından her odasını farklı bir müzikle doldurduğu şatoyu gezdirir onlara. Odalar müziğin ruhuna uygun haldedir. Mavi boyalı odanın rengi mavi ve içindeki müziğin adı “Air” dir. Yer çekimsiz olan bu odada çocuklar çok eğlenir.

Kitap252Başka bir odaya girdiklerinde, Bach’ın yirmi çocuğunun en büyüğü olan Wilhelm Friedemann, piyanonun ilk hali sayılabilecek olan bir klavikord çalmaktadır. Ardından bir başka odada Rus elçisi Kont Hermann Karl Von Kaiserlingk adında, gece uyuyamayan, bu yüzdende sürekli klavsen çaldıran birini görürler.

Bu arada Bach, onlara kendinden de söz eder. Annesini 9, babasını 10 yaşında kaybetmiştir. Ağabeyinin yanına yerleşir ve ondan org çalmayı ve enstrüman tamir etmeyi öğrenir.

Sonrasında içinden dere geçen bir odaya ve ardından bir balo salonuna konuk olurlar. İçeride Minuet çalmakta ve insanlar dansetmektedir. Ardından girdikleri mor kapılı odada ise, Bay Majör ile Bach’ın eski patronu Prens Leopold Köthen vardır. O odada da bir konçerto dinlerler. Ardından siyah kapılı odaya gelirler. İçeride çalan “Tokkata ve Füg” ürkütücüdür biraz. İçerisi karanlık, yarasa ve örümcek ağlarıyla kaplıdır. Bunun vampir filminin müziği olduğunu hatırlar çocuklar. Müziğin şiddetiyle şato karanlığa bürünmüştür. Çocuklar ve Bay Majör aceleyle şatoyu terkeder. Çıktıklarında Bay Majör kitabın içine girer, çocuklarda annelerinin meraklı bakışları altında kalır.

Kitap253Bu kitap da diğerleri gibi cd li bir kitap. Dinlerken bahsedilen müzikleri de duymak, kitabı interaktif bir hale sokuyor. Ayrıca metin içinde, çeşitli müzik aletleri ve terimleri hakkında bilgiler veriliyor.

Yağız bu kitap da en çok, Bach’ın 20 çocuğu olmasıyla ilgilendi 🙂 Bir de parlak şekerlerle nasıl küçülebildiğiyle 🙂

Kitap metinleri uzun biraz. 6-11 olarak etiketlenmiş. Ama biz 4 yaşından beri keyifle okuyoruz. Tavsiye ederiz 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Bach-Şatoda Üç Saat

 1. kisd dedi ki:

  Cok guzel bir yazi, bu kitabi alma istegi uyandiriyor. 🙂

  Beğen

 2. gulen dedi ki:

  ZEKARE Görsel Dikkat Seti ile ilgili bir yerde mesajınızı görmüştüm acaba karar verebildiniz mi bende cok kararsızımda.

  Beğen

 3. gulen dedi ki:

  miniyupta hangisini alacaksınız benim oğlumda yağızla aynı yaştada. teşekkür ederim

  Beğen

 4. Geri bildirim: Chopin- Dağınık Oda | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s